Drag queen – kim są drag queen, kreacja drag queen, znane drag queen

Konkurs Eurowizja w 2014 roku rozsławił reprezentantkę Austrii - Conchitę Wurst. Wiele osób nazywało Conchitę homoseksualistą, transwestytą, transseksualistą podczas gdy w istocie jest ona po prostu tzw. drag queen. Zresztą nie ona pierwsza w show-biznesie. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na temat tego kim są drag queen, jaka jest ich historia oraz poznaj nazwiska najbardziej rozpoznawanych drag queen show-biznesu.

spis treści

Zobacz film: "Drag Queen"

1. Drag queen – kim są drag queen

Drag queen to nic innego jak wykreowana przez artystę postać sceniczna. W historii show-biznesu znacznie częściej „tworzyli” takie postaci mężczyźni. Odpowiednikiem męskiego drag queen jet tworzona przez kobiety kreacja drag king.

Na czym polega jednak kreacja postaci drag queen? Słowo „drag” z angielskiego oznacza „być w ubraniu płci przeciwnej”, natomiast słowo „queen” oznacza królową – drag queen jest więc mężczyzną, przebranym za kobietę w sposób bardzo efektywny i sceniczny, wręcz stworzony do „królowania” na scenie.

Drag queen zazwyczaj nie wyglądają jak typowe kobiety, a wręcz ich kreacje przybierają charakter przesadzony, karykaturalny – drag queen zwykle noszą ciekawe, ekscentryczne kobiece fryzury, bardzo długie paznokcie, rzucającą się w oczy biżuterie. Na scenie odznacza je przede wszystkim bardzo ostry makijaż i wymyślne stroje. Co należy podkreślić – jest to kreacja sceniczna, a nie problem z identyfikacją płci czy zaburzenie seksualne.

Wiele osób myli często drag queen z transwestytami czy transseksualistami – są to jednak zupełnie różne kwestie. Nie należy utożsamiać aktora czy piosenkarza z odrywaną przez niego rolą drag queen – jak zostało wspomniane wcześniej jest to tylko kreacja artysty.

2. Drag queen – kreacja drag queen

Drag queen nie wyglądają jak zwykłe kobiety a wiele z nich wypowiada się, że nawet nie chcę tak wyglądać. Dlaczego? Aby zarabiać i zabawiać! Kreacja ma zabawiać publiczność – królowa ma błyszczeć, wyróżniać się, bawić, zachwycać.

Dlatego drag queen z założenia są zwykle „przesadnie” kobiece – zakładają wymyślne, kolorowe peruki, doczepiają nienaturalnie długie rzęsy czy też malują oczy na jaskrawe, brokatowe kolory. Również choreografia jaką zwykle prezentują drag queen na scenie jest wymyślna, pokazująca raczej parodie kobiety niż kobietę.

Ubrania drag queen są dziwacznie skrojone, pełnie kiczowatym barw – piętnastocentymetrowe szpilki to w tym biznesie norma. Często też kreacje drag queen nie są w stu procentach kobiece - zostawiają one jakieś elementy „mężczyzny” np. brodę, wąsy. Drag queen nadają swoim kreacjom również nazwy – dla przykładu Conchita Wurst to w istocie Thomas Neuwirth i poza sceną tak właśnie powinno się o nim mówić.

3. Drag queen – znane drag queen

Warto wspomnieć, że to właśnie w Polsce powstał jednej z pierwszych filmów w którym wystąpiła drag queen – w „Piętro wyżej” Eugeniusz Bodo wcielił się w postać Mae West i zaśpiewał dla publiczności piosenkę „Sex appeal”. Eugeniusz Bodo nie jest jednak drag queen i nigdy nie był, jedynie wcielił się w taką rolę. Zaś jeśli chodzi o drag queen z krwi i kości to do najpopularniejszych „artystek” należy zaliczyć przede wszystkim Olivię Jones, Divine, Alexis oraz Chi Chi.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy