Trwa ładowanie...

Dramat dzieci po przeszczepach. Cena syropu niezbędnego do przeżycia drożeje z 3,20 do 550zł!

Zgodnie z decyzją Ministerstwa Zdrowia, lek immunosupresyjny, stosowany w leczeniu najmłodszych pacjentów po przeszczepach, zdrożeje. Jego cena wzrośnie z 3,20 zł na 550 zł.

Na ostatnim posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia podjęto dramatyczną w skutkach decyzję. Spotkanie zorganizowano, aby rozmawiać o podwyżce cen leków immunosupresyjnych, czyli tych, które są niezbędne do życia osobom po przeszczepach. Okazało się, że najbardziej na podwyżce ucierpią dzieci – jedyny dostępny dla nich syrop zamiast 3,20 zł będzie kosztował teraz aż 550 zł.

5 zaskakujących rodzajów przeszczepów
5 zaskakujących rodzajów przeszczepów [5 zdjęć]

Przeszczep nerki, wątroby, trzustki czy serca to wspaniałe osiągnięcia medycyny, które w dzisiejszych

zobacz galerię
Zobacz film: "#dziejesienazywo: Życie po przeszczepie szpiku kostnego"

Były Minister Zdrowia – Bartosz Arłukowicz jest obecnie przewodniczącym komisji zdrowia. Na spotkaniu dopytywał wiceministra zdrowia, Marka Tombarkiewicza o to, dlaczego podwyżką został objęty jedyny syrop w grupie leków immunosupresyjnych. Teraz nawet najmłodsze dzieci będą musiały przyjmować lek w postaci tabletki chyba, że ich rodziców będzie stać na płacenie 550 zł zamiast dotychczasowych 3,20 zł. Wystarczyło stworzyć grupę limitowaną dla danego leku.

Zobacz także:

- Istnieją obwarowania dotyczące tworzenia odrębnych grup limitowych i nie ma takiej opcji, by utworzyć ją z powodu tego, że lek jest stosowany u dzieci. Po drugie, efekt terapeutyczny leku zarówno w postaci syropu, jak i tabletek jest taki sam – mówi wiceminister Tombarkiewicz. Problem polega jednak na tym, że nie wszystkie dzieci po przeszczepie mogą przyjmować lek w postaci tabletek.

Internauci są oburzeni – otwarcie mówią o tym w mediach społecznościowych:

Twitter.com
Twitter.com
Twitter.com
Twitter.com

Koniecznie przeczytaj:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza