Trwa ładowanie...

Dramatyczne braki krwi w całym kraju. Centra Krwiodawstwa apelują o pomoc

Dramatyczne braki krwi w Centrach Krwiodawstwa całym kraju
Dramatyczne braki krwi w Centrach Krwiodawstwa całym kraju (123rf)

Sytuacja jest bardzo poważna. Magazyny Centrów Krwiodawstwa świecą pustkami. Problem dotyczy w zasadzie całego kraju. Z jednej strony podczas pandemii spadła liczba osób oddających krew, z drugiej - wakacje, a to też sezon, w którym ze względu na różne wyjazdy, rzadziej oddajemy krew.

1. W Centrach Krwiodawstwa coraz większe braki

Poza Katowicami i Opolem praktycznie we wszystkich pozostałych centrach krwiodawstwa zapasy krwi są na wyczerpaniu. Najgorzej jest w Bydgoszczy, Szczecinie, Gdańsku, Olsztynie, Warszawie i Wrocławiu. W Kaliszu, Radomiu i Słupsku rezerwy wszystkich grup krwi są na zatrważająco niskim poziomie - oznaczanym w wykazie jako "pilna potrzeba".

Na stronach Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa można znaleźć informację o tym, jakie grupy krwi są najbardziej potrzebne. Jak zawsze newralgiczna sytuacja dotyczy przede wszystkim zapasów krwi grupy A Rh- i O Rh-. W Polsce najwięcej osób ma grupę krwi A Rh+ oraz 0 Rh+, natomiast najrzadsza grupa krwi to AB Rh-.

Regionalne Centra Krwiodawstwa robią co mogą, by przyciągnąć nowych dawców. Ostatnio prześcigają się w pomysłach na gadżety, które oferują za oddanie krwi. RCKiK w Bydgoszczy prosi, by stali dawcy przyprowadzili ze sobą znajomych, w zamian wszyscy dostaną koszulki, a Kielce obiecują dawcom gratis butelkę filtrującą wodę.

2. Kto może oddać krew?

Zobacz film: "Kogo najchętniej atakują komary?"

Z apelem o oddawanie krwi występują Centra Krwiodawstwa i Ministerstwo Zdrowia. Krew może oddać każda zdrowa osoba między 18. a 65. rokiem życia, która waży nie mniej niż 50 kilogramów. Z pewnymi wyjątkami, które wprowadzono w związku z pandemią koronawirusa.

Do oddawania krwi nie mogą być zakwalifikowane osoby które:

  • przebywały poza Polską w ciągu ostatnich 2 tygodni,
  • są poddane kwarantannie, izolacji domowej przez Inspekcję Sanitarną,
  • miały kontakt z osobą z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2,
  • miały kontakt z osobami, które wróciły z zagranicy i miały objawy infekcji,
  • mają objawy infekcji dróg oddechowych,
  • mają podwyższoną temperaturę powyżej 37,3 stopnia C.

3. Czy w związku z koronawirusem oddawanie krwi jest bezpieczne?

Wiele osób przez pandemię miało duże obawy związane z oddawaniem krwi. Jednak eksperci przekonują, że wprowadzono specjalne procedury, które gwarantują bezpieczeństwo. Zanim krew trafi do potrzebujących pacjentów, jest wcześniej badana w kierunku WZW typu B i C, wirusa HIV i zakażenia kiłą.

"Oddawania krwi nie należy się obawiać, ponieważ jest ono bezpieczne. Na wszystkich etapach pobierania krwi używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku. Oddawanie krwi nie szkodzi zdrowiu" – zapewnia Ministerstwo Zdrowia.

Dane ze szpitali pokazują, że 1 na 10 pacjentów szpitali potrzebuje krwi.

Centra Krwiodawstwa od lat powtarzają jak mantrę, że krew to najcenniejszy lek, którego nie można wyprodukować. Ani krwi, ani żadnych produktów krwiopodobnych nie da się uzyskać sztucznie.

Zobacz także: Sztuczna krew nadzieją dla milionów chorych

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze