Przejdź na WP

Drastyczne skutki wypadków na rowerze. Zabrakło wyobraźni i kasku

Wsiadasz na rower, hulajnogę, deskorolkę? Nie zapomnij kasku i koniecznie załóż go dziecku. Ratownicy i lekarze ostrzegają przed konsekwencjami wypadków. Każdego roku po urazie głowy umiera w Polsce nawet tysiąc dzieci.

Zobacz film: "Cechy, które dziedziczymy po mamie"

1. Ratownik opowiada o skutkach wypadków bez kasku

Latem chętnie jeździmy na rowerze, zachęcamy do podobnej aktywności również dzieci. Pamiętamy o dobrze dobranej odzieży, serwisie sprzętu, a nawet o repelentach, żeby uniknąć ugryzień owadów.

Zapominamy lub świadomie rezygnujemy z kasków. Skutki mogą być katastrofalne.

Skutki jazdy bez kasku mogą być jeszcze bardziej drastyczne
Skutki jazdy bez kasku mogą być jeszcze bardziej drastyczne (facebook)

Jerzy Woźniak to ratownik z 10-letnim stażem. Opowiada o swoich doświadczeniach.

- Ludziom brakuje wyobraźni. Nie mówię tu o dzieciach, ale o dorosłych, którzy ani nie zakładają kasku sobie, ani dziecku. Niedawno miałem przypadek poważnego wypadku na rowerze. Chłopiec w wieku 6 lat jechał bez kasku. Teraz leży na OIOMie Dziecięcego Szpitala Klinicznego - ostrzega. Dodaje, jakie są najczęstsze skutki braku kasku:

- Przeważnie to wstrząśnienie mózgu, urazy twarzoczaszki albo urazy czaszkowo-mózgowe - wymienia. Dopytujemy o długofalowe konsekwencje.

- To różnie bywa - przyznaje Jurek z zespołu ratownictwa medycznego. - Wszystko zależy od stanu zdrowia i od obrażeń ciała i głowy. Zdarzają się ciężkie obrażenia mózgu i wtedy takie dziecko bardzo długo jest w śpiączce. Czasami nie udaje się go obudzić, umiera - ubolewa.

Na pocieszenie ratownik informuje, że tych najbardziej drastycznych urazów sukcesywnie jest coraz mniej: - Coraz więcej dorosłych ludzi, jak i dzieci, jeździ w kasach i ochraniaczach.

2. Wypadki bez kasku - zdjęcia

Grupa Gotowi Do Ratowania zrzesza osoby zafascynowane pomocą innym. Ich misją jest ratowanie życia i zdrowia. Członkowie stowarzyszenia są ratownikami, instruktorami Europejskiej Rady Resuscytacji, instruktorami pierwszej pomocy.

Na Facebooku dzielą się wstrząsającymi konsekwencjami wypadków rowerowych bez kasków. Nie tylko piszą o przerażających skutkach, ale i pokazują zdjęcia, które przemawiają mocniej, niż słowa. Nowy post na długo zostaje w pamięci. Drastyczne zdjęcia znajdują się TUTAJ.

.

- W Polsce urazy stanowią główną przyczynę śmierci lub kalectwa w populacji osób w wieku 1-40 lat, a śmiertelność z tego powodu jest jedną z największych w Europie – alarmuje Fundacja Prometeusz, która koncentruje swoje działania na propagowaniu wiedzy w zakresie zdrowia i ratownictwa medycznego.

Jak podają badacze z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, szacuje się, że w Polsce co czwarty pacjent pediatryczny na izbie przyjęć lub na SOR, to dziecko po urazie głowy.

Zgodnie z danymi publikowanymi przez Instytut Matki i Dziecka, statystycznie nawet połowa zgonów pourazowych powodowana jest urazem głowy. Trwałego kalectwa po urazie głowy doświadcza nawet co drugi mały pacjent.

Dorota Lewartowska-Nyga i Grażyna Skotnicka-Klonowicz z Ośrodka Pediatrycznego im. M. Konopnickiej Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, podają na łamach pisma Instytutu Matki i Dziecka "Developmental Period Medicine - Medycyna Wieku Rozwojowego" bardzo niepokojące dane.

Szacuje się, że rocznie wskutek urazu głowy w Polsce umiera 800 do 1000 osób poniżej 19. r.ż. Optymistyczne informacje są takie, że na przestrzeni lat obserwuje się sukcesywny spadek tej liczby.

7 rzeczy, których powinnaś nauczyć swoje dziecko
7 rzeczy, których powinnaś nauczyć swoje dziecko [7 zdjęć]

Gotowanie to praktyczna umiejętność, która jest jedną z podstawowych życiowych kompetencji samodzielnego,...

zobacz galerię

Lekarze ostrzegają przed powikłaniami, takimi jak stłuczenia mózgu, obecność krwiaków, krwawień podpajęczynówkowych lub obrzęków mózgu. Co setny mały pacjent potrzebuje pilnego zabiegu neurochirurgicznego.

U wielu osób konsekwencje urazu utrzymują się latami, mogą zaburzać rozwój dziecka. Padaczka pourazowa dotyczy statystycznie 4,4 proc. pacjentów po urazie głowy, a jeśli uraz był ciężki, ten odsetek wzrasta do 13 proc.

3. Noszenie kasku zapobiega urazom

Kask pochłania do 70 proc. energii kinetycznej uderzenia. Może zapobiegać wielu tragediom.

- Brak kasku w trakcie wypadku może skutkować złamaniem kości czaszki, wgnieceniami czaszki z uszkodzeniem kory mózgowej oraz rozległymi krwawieniami podpajęczynówkowymi - wymieniają specjaliści z grupy Gotowi do Ratowania.

Dodają do tego kolejne potencjalne skutki urazów: - Wstrząśnienie mózgu, uszkodzenie powłok czaszki, rany owłosionej skóry głowy, które potrafią być przyczyną obfitego krwotoku.

Kask zapewnia bezpieczeństwo całej głowy: - Może chronić również części twarzoczaszki, ponieważ częściowo dystansuje głowę od podłoża podczas wypadku - tłumaczą ratownicy.

4. Urazy głowy z powodu braku kasku

Współcześnie teoretycznie wiemy, co i gdzie może nam grozić. Mimo to corocznie słyszy się o tragediach nad wodą albo w górach. Brak kasku to jedno z niebezpieczeństw czyhających na wakacjach. Wciąż mało mówi się o wypadkach na rowerach, deskorolkach lub hulajnogach.

Dla niektórych rodziców kask to wciąż zbędny wydatek. Jeszcze kilka, kilkanaście lat temu mało kto inwestował w kaski lub ochraniacze. Część dzieci odmawia noszenia kasku lub zdejmują ukradkiem, gdy rodzice nie patrzą.

Pamiętajmy też o jeszcze jednym ważnym aspekcie: kask musi być zapięty. Rozpięty, w razie wypadku, spadnie jako pierwszy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Dowiedz się więcej:

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy