Drętwienie rąk w nocy – przyczyny, choroby, zespół cieśni nadgarstka

Każdy na pewno raz w życia doznał nieprzyjemnego zdrętwienia rąk lub nóg. Jeśli zdarza się to często w nocy, to może odpowiadać za to ułożenie kończyn lub też dieta. Niestety, za drętwieniem rąk, które zdarza się w nocy, może stać również choroba. Dowiedz się, co może spowodować, że w nocy budzisz się ze zdrętwieniem rąk.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Drętwienie rąk w nocy – przyczyny

Do drętwienia rąk w nocy dochodzi na skutek długotrwałego ucisku na nerwy i naczynia krwionośne ciała. Ułożenie się w niefizjologicznej pozycji lub w pozycji obciążającej kończyny ciężarem naszego ciała, sprzyja ograniczeniu przepływu krwi w kończynach i doznaniu drętwienia. Także bardzo długi czas przebywania w jednej pozycji ciała, może wywołać drętwienie.

Zbyt mała ilość witamin z grupy B, magnezu i wapnia w diecie może także być powodem wystąpienia drętwienia.

5 chorób, które są często źle diagnozowane
5 chorób, które są często źle diagnozowane [6 zdjęć]

Niektóre choroby są łatwe do zdiagnozowania w oparciu o objawy lub badania. Jednak istnieje sporo przypadłości,...

zobacz galerię

2. Drętwienie rąk w nocy – choroby

Drętwienia rąk w nocy może jednak być objawem chorób związanych z dysfunkcjami układu ruchu, np. choroby kręgosłupa. Zwyrodnienie kręgosłupa może wywoływać nacisk na korzenie nerwowe, a to powodować uczucie drętwienia rąk w nocy.

Inne choroby, którym towarzyszy drętwienie rąk, to zespół cieśni nadgarstka, zwyrodnieniowe zmiany stawów kończyn, zapalenie ścięgien palców, choroby reumatologiczne, reumatoidalne zapalenie stawów.

Drętwienie rąk w nocy może wywoływać wiele czynników
Drętwienie rąk w nocy może wywoływać wiele czynników (123rf)

Nie tylko choroby układu ruchu mogą objawić się drętwieniem rąk. Może to być także zwiastun cukrzycy (nefropatii cukrzycowej), zawału mięśnia sercowego, zaburzeń ukrwienia, chorób neurologicznych, udaru mózgu, nowotworu ośrodkowego układu nerwowego, neuropatii alkoholowej, zespołu Guillaina – Barrego. Drętwienie rąk w nocy może również świadczyć o gromadzeniu się wody w organizmie i występować u osób po odmrożeniu.

3. Drętwienie rąk w nocy – zespół cieśni nadgarstka

Do wystąpienia zespołu cieśni nadgarstka (ZCN) dochodzi w wyniku długotrwałego ucisku nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka. Rozwojowi tego schorzenia sprzyja powtarzalne wykonywanie czynności przeciążających rękę (praca przy komputerze, praca na hali produkcyjnej, gra na instrumencie).

Powodem może być również zwichnięcie w obrębie nadgarstka, zmiany zwyrodnieniowe, złamanie wygojone w nieodpowiedni sposób oraz zaburzenia hormonalnej.

Ból i drętwienie palców towarzyszące zespołowi cieśni nadgarstka początkowo powoduje rzadkie wybudzanie się ze snu, jednak wraz z rozwojem schorzenia, pojawić się może ono kilkakrotnie w nocy – dodatkowo promieniując do przedramienia i barku. Drętwienie i ból pojawiające się w dzień, szczególnie  podczas wysiłku, jest oznaką drugiego stadium choroby.

Zobacz także:

W trzecim stadium choroby, jaką jest zespół cieśni nadgarstka, dochodzi do nasilenia objawów oraz powstania zaników mięśniowych. Mniej dokuczliwe objawy nie są sygnałem o powrocie do zdrowia, a oznaką pogłębiania się zmian degeneracyjnych nerwu.

Drętwienie rąk w nocy może być spowodowane nieodpowiednią dietą, przeciążeniem rąk, lub o wiele bardziej poważnym czynnikiem. Ważne jest, aby nie lekceważyć powtarzającego się symptomu i umówić się na wizytę u ortopedy, w celu rozpoznania przyczyn tego stanu i przeciwdziałania ewentualnej chorobie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy