Trwa ładowanie...

Drukarka 3D pozwoli na stworzenie spersonalizowanych zastawek serca?

Lek. Mateusz Nawrocki
30.04.2019 12:20
Drukarka 3D pozwoli na stworzenie spersonalizowanych zastawek serca?
Drukarka 3D pozwoli na stworzenie spersonalizowanych zastawek serca? (123RF)

Wady zastawek serca są bardzo częstymi problemami dzisiejszej kardiologii. Rozwiązaniem jest operacyjna wymiana zastawek. Naukowy z Georgia Tech Manufacturing Institute, pracują nad rozwiązaniem, które przyniesie pomoc zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów.

Z rozwiązniem przychodzi wysokorozdzielcza tomografia komputerowa oraz drukarki 3D. Dzięki tym urządzeniom można wykonać dokładny model, identycznej zastawki, takiej jaka znajduje się w sercu konkretnego człowieka. Mogą być także brane pod uwagę właściwości fizyczne takiej zastawki, miedzy innymi jej zachowanie w odpowiedzi na zmiany ciśnienia, które stale zachodzą w sercu.

Celem badań naukowców jest pomoc w częstym schorzeniu, które dotyka w szczególności starszych osób - stenoza aortalna – która może przyczynić się do uszkodzenia mięśnia sercowego.

Wymiana zastawki może obyć się przez wprowadzenie jej za pomocą specjalnego cewnika do układu krążenia - to świetna alternatywa dla osób u których operacja na otwartym sercu jest zbyt ryzykowna.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"
Model ludzkiej stopy powstały za pomocą drukarki 3-D
Model ludzkiej stopy powstały za pomocą drukarki 3-D (123RF)

Dostępne zastawki od wielu producentów są różnych typów i rozmiarów, a najważniejszą kwestią która decyduje o powodzeniu zabiegu jest odpowiednie dopasowanie rozmiaru protezy zastawkowej z naturalną pacjenta.

Według kierownika badań, stworzenie dedykowanej zastawki dla każdego człowieka znacznie ułatwiłoby pracę lekarzom i polepszyłoby efekty zabiegu. Dobór odpowiedniej zastawki przełoży się także na jej prawidłową pracę i odpowiednią cyrkulację krwi i zapobiegnie ewentualnym przeciekom krwi przez zastawkę.

Naukowcy są w stanie także dokładnie dopasować wszystkie krzywizny zastawki, co pozwala na stworzenie materiału, który dokładnie naśladuje fizjologiczną tkankę. Badacze umożliwiają także wszczepienie specjalnych czujników do zastawek serca, które będą w stanie monitorować ich funkcje.

5 sygnałów, które wysyła organizm miesiąc przed zawałem serca
5 sygnałów, które wysyła organizm miesiąc przed zawałem serca [6 zdjęć]

Z powodu chorób sercowo-naczyniowych umiera dwukrotnie więcej osób niż z powodu chorób nowotworowych.

zobacz galerię

Uczeni wierzą, że procedura ta stanie się standardem postępowania w ciągu najbliższych lat. Jak widać technika drukowania 3D wkracza na dobre w medycynę XXI wieku. To bardzo dobra informacja, bowiem być może zastawki okażą się pierwszymi „częściami wymiennymi”, stworzonymi za pomocą druku 3D.

Od tego już nie daleki krok, aby projektować kolejne części ciała. Aktualnie dysponujemy zastawkami biologicznymi oraz sztucznymi, które oczywiście spełniają swoją funkcję, jednak nie są dokładnym odwozorwaniem naturalnej zastawki. W dużej mierze serce zaadaptowało się do pracy z naturalną zastawką.

Czy technika 3D wejdzie na dobre na sale operacyjne i do gabinetów lekarskich? Na to potrzeba jeszcze sporo czasu, ale perspektywa wydaje się być obiecująca w tej kwestii. Szczególnie duże znacznie mogłoby to mieć w operacjach rekonstrukcyjnych pacjentów, którzy ulegli poważnym wypadkom i stworzenie dokładnie takich samych części ciała czy też organów pomogłoby im żyć we względnym komforcie.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze