Trwa ładowanie...

Duńska para książęca w Polsce ostrzega przed cukrzycą. Zagrożeni głównie mieszkańcy dużych miast (WIDEO)

Avatar placeholder
26.11.2019 21:21
Para książęca odwiedziła Warszawę
Para książęca odwiedziła Warszawę (Twitter)

Książę Fryderyk i Księżna Maria z Danii przybyli z krótką wizytą do Warszawy. W jej trakcie przekonywali Polaków do zmiany stylu życia na bardziej prozdrowotny i proekologiczny.

Zobacz film: "Duńska para książęca z wizytą w Polsce"

1. Cukrzyca wrogiem numer jeden

Wizyta pary książęcej jest związana z setną rocznicą nawiązania stosunków dyplomatycznych między krajami.

Książę Fryderyk, który od 1972 roku jest duńskim następcą tronu, postanowił nie ograniczać swojej wizyty do spotkań z oficjelami. Znany ze swojego aktywnego trybu życia książę zorganizował w trakcie pobytu w Warszawie kilka paneli dotyczących poprawy jakości życia.

Zaledwie kilkugodzinna wizyta wystarczyła, by odwiedzić Dom Weterana Działań Poza Granicami Państwa, poprowadzić panel dotyczący sposobów walki z zanieczyszczeniami powietrza, zainaugurować akcję informacyjną dotyczącą walki z cukrzycą czy odsłonić pomnik poświęcony duńskiemu rzeźbiarzowi Bertelowi Thorvaldsenowi.

Jednym z najważniejszych punktów wizyty była inauguracja w Polsce programu "Cities changing diabetes". Jest to nordycki program dotyczący walki z cukrzycą.

Według danych firmy Novo Nordisk, która stworzyła program, do 2045 roku 736 milionów mieszkańców dużych miast może zachorować na cukrzycę. Do tego czasu program ma na celu zredukować otyłość w społeczeństwie o 25 proc.

Duński minister zdrowia, Magnus Heunicke, przypomniał o tym, że życie w cywilizowanych, wysoce rozwiniętych miastach często wymusza na nas niezdrowy tryb życia. Źle się odżywiamy, mało śpimy, nie uprawiamy sportu.

Wszystkie te czynniki sprzyjają występowaniu cukrzycy.

Duńscy dziennikarze przypomnieli, że w ich kraju największymi propagatorami zdrowego stylu życia są członkowie rodziny królewskiej. Sam książę Fryderyk od najmłodszych lat jest wielkim miłośnikiem sportu. Świetnie jeździ konno, żegluje, a dodatkowo jest wyśmienitym biegaczem. Jest w stanie przebiec maraton w czasie 3 godzin i 22 minut, a także jest jedynym księciem na świecie, który przebiegł ekstremalny bieg "Ironman".

Obejrzyj wideo i zobacz, jak przebiegała wizyta duńskiej pary książęcej w Warszawie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze