Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

Duńska para książęca w Polsce ostrzega przed cukrzycą. Zagrożeni głównie mieszkańcy dużych miast (WIDEO)

Książę Fryderyk i Księżna Maria z Danii przybyli z krótką wizytą do Warszawy. W jej trakcie przekonywali Polaków do zmiany stylu życia na bardziej prozdrowotny i proekologiczny.

Zobacz film: "Duńska para książęca z wizytą w Polsce"

1. Cukrzyca wrogiem numer jeden

Wizyta pary książęcej jest związana z setną rocznicą nawiązania stosunków dyplomatycznych między krajami.

Książę Fryderyk, który od 1972 roku jest duńskim następcą tronu, postanowił nie ograniczać swojej wizyty do spotkań z oficjelami. Znany ze swojego aktywnego trybu życia książę zorganizował w trakcie pobytu w Warszawie kilka paneli dotyczących poprawy jakości życia.

Zaledwie kilkugodzinna wizyta wystarczyła, by odwiedzić Dom Weterana Działań Poza Granicami Państwa, poprowadzić panel dotyczący sposobów walki z zanieczyszczeniami powietrza, zainaugurować akcję informacyjną dotyczącą walki z cukrzycą czy odsłonić pomnik poświęcony duńskiemu rzeźbiarzowi Bertelowi Thorvaldsenowi.

Jednym z najważniejszych punktów wizyty była inauguracja w Polsce programu "Cities changing diabetes". Jest to nordycki program dotyczący walki z cukrzycą.

Według danych firmy Novo Nordisk, która stworzyła program, do 2045 roku 736 milionów mieszkańców dużych miast może zachorować na cukrzycę. Do tego czasu program ma na celu zredukować otyłość w społeczeństwie o 25 proc.

Duński minister zdrowia, Magnus Heunicke, przypomniał o tym, że życie w cywilizowanych, wysoce rozwiniętych miastach często wymusza na nas niezdrowy tryb życia. Źle się odżywiamy, mało śpimy, nie uprawiamy sportu.

Wszystkie te czynniki sprzyjają występowaniu cukrzycy.

Duńscy dziennikarze przypomnieli, że w ich kraju największymi propagatorami zdrowego stylu życia są członkowie rodziny królewskiej. Sam książę Fryderyk od najmłodszych lat jest wielkim miłośnikiem sportu. Świetnie jeździ konno, żegluje, a dodatkowo jest wyśmienitym biegaczem. Jest w stanie przebiec maraton w czasie 3 godzin i 22 minut, a także jest jedynym księciem na świecie, który przebiegł ekstremalny bieg "Ironman".

Obejrzyj wideo i zobacz, jak przebiegała wizyta duńskiej pary książęcej w Warszawie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Para książęca odwiedziła Warszawę
Para książęca odwiedziła Warszawę (Twitter)

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy