Dwóch polskich himalaistów zginęło w Indiach

Zmarł Łukasz Chrzanowski, alpinista, który miał wypadek podczas wspinaczki na Shivling. To już druga ofiara tej wyprawy.

Problemy w części podszczytowej

W środę zmarł jego kolega, Grzegorz Kukurowski. Obaj himalaiści brali udział w wyprawie kierowanej przez Pawła Karczmarczyka. W poniedziałek, podczas podejścia na Shivling, obaj utknęli na ścianie w części podszczytowej, na wysokości 6300 m. W nocy Grzegorz Kukurowski stracił przytomność i już jej nie odzyskał, zmarł następnego dnia.

Jego towarzysz, Łukasz Chrzanowski, próbował zejść do bazy, ale po południu odpadł od ściany i zsunął się 200-300 metrów w dół, do szczeliny. Kiedy to się stało, Paweł Karczmarczyk i Kacper Tekieli znajdowali się 150 m od szczeliny. Gdy do niej dotarli, Chrzanowski jeszcze żył, jednak miał bardzo poważne obrażenia. Zmarł, mimo tego, że zespół ratunkowy podjął działania reanimacyjne.

Pozostali członkowie wyprawy zeszli do bazy głównej, gdzie zorganizowali akcję ratunkową. Pomógł w niej polski konsulat w New Delhi oraz indyjska policja. Helikopter odnalazł mężczyzn w środę, ale trudne warunki atmosferyczne nie pozwoliły na zabranie Chrzanowskiego, pilot mógł przetransportować jedynie ciało Kukurowskiego. Zadanie nie udało się też maszynie Sił Powietrznych Indyjskiej Armii.

Polski Związek Alpinizmu wystosował specjalne oświadczenie - "składamy wyrazy współczucia dla rodzin zmarłych kolegów. W tej dramatycznej chwili chcielibyśmy ponownie podziękować polskiemu konsulatowi w New Delhi, jak i indyjskim służbom: policji i wojsku za zaangażowanie i pomoc w organizacji akcji ratunkowej".

Obaj mężczyźni mieli doświdczenie we wspinaczce

Łukasz Chrzanowski urodził się w 1976 roku. Był absolwentem Politechniki Gdańskiej i członkiem Sopockiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego. Był doświadczonym alpinistą, w 2015 roku wraz z z Grzegorzem Kukurowskim przeszedł słynną Drogę Schmidów na północnej ścianie Matterhornu (4478 m), a rok później 2016 roku Supercouloir Direct na Mont Blanc du Tacul (4248 m).

Grzegorz "Greg" Kukurowski urodził się w 1976 roku, zawodowo był m.in. trenerem biznesu. Wspinał się od 18 lat w Alpach, Dolomitach. Tatrach. Uczestniczył w pierwszym polskim wejściu na Nirekhę (6159 m) w Himalajach.

Góra, na którą wspinali się mężczyźni, to Shivling. Leży w Indiach, w stanie Uttarakhand i mierzy 6543 m. Pierwszy raz został zdobyty przez Hukama Singha, Laxmana Singha, Anga Tharkey’a, Pemba Tharkey’a, Pasanga Sherpa 3 czerwca 1974 r.

Choroby, których można się nabawić w wysokich górach

Nawet osoby, które nie wspinają się wyczynowo, powinny pamiętać o chorobach górskich, takich jak:

  • Choroba tlenowa - niedotlenienie organizmu, które może zostać spowodowane przez rozrzedzone powietrze na wysokości powyżej 2500 m n. p. m. Może nawet prowadzić do śmierci. Charakterystyczne objawy to zawroty i bóle głowy, utrata apetytu, nudności, drobne wylewy, obrzęk twarzy i kończyn.
  • Wysokościowy obrzęk płuc - również może kończyć się śmiercią. Objawy to duszności, gorączka oraz zsinienie warg i paznokci.
  • Odwodnienie.
  • Wysokościowy obrzęk mózgu - objawy to zła kondycja, nudności, halucynacje.
  • Choroby wysokogórskie - występują na wysokościach powyżej 4200 m n. p. m. Objawy to wylewy krwi do siatkówki, ogniskowe zaburzenia neurologiczne.
Kinga Ludwik, 10 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Depresja może być leczona lekami przeciwzapalnymi

Po ustaleniu, że układ immunologiczny odgrywa ważną rolę w ochronie zdrowia psychicznego, badacze uzyskali kolejne dowody, że leki, które redukują stan zapalny w wielu chorobach autoimmunologicznych, mogą również pomóc w leczeniu objawów depresji. Kierownik...

Newsy

Czy kręgarz przyniesie ulgę w migrenie?

Ludzie cierpiący z powodu migreny często poszukują pomocy u kręgarza, ale nowe badanie sugeruje, że ulga w bólu może być efektem placebo. Kiedy badacze zastosowali na pacjentach prawdziwą formę chiropraktyki (kręgarstwa) oraz jej fałszywą wersję,...