Trwa ładowanie...

Dwujęzyczność sprawia, że mózg pracuje bardziej efektywnie i ekonomicznie

Avatar placeholder
10.01.2017 21:43
Dwujęzyczność sprawia, że mózg pracuje bardziej efektywnie i ekonomicznie
Dwujęzyczność sprawia, że mózg pracuje bardziej efektywnie i ekonomicznie

Nowe wyniki badań pokazują, że osoby dwujęzyczne są świetne w oszczędzaniu energii mózgu. Aby wykonać zadanie, mózg rekrutuje różne sieci, czyli autostrady, na których przepływają różne rodzaje informacji, w zależności od zadania do wykonania.

Zespół Any Inés Ansaldo, badacza z Centre de recherche de l'Institut Universitaire de Gériatrie de Montréal i profesor na Uniwersytecie w Montrealu, porównała tak zwane funkcjonalne połączenia mózgowe między seniorami, którzy są jednojęzyczni i seniorami, którzy są dwujęzyczni.

Jej zespół ustalił, że lata dwujęzyczności zmieniają sposób, w jaki mózg wykonuje zadania, które wymagają koncentrowania się na jednej informacji, bez rozpraszania przez inne informacje. To sprawia, że mózg bardziej efektywnie i ekonomicznie korzysta ze swoich zasobów.

Aby dojść do tego stwierdzenia, zespół dr Ansaldo poprosił dwie grupy seniorów (jednojęzycznych i dwujęzycznych), aby wykonali zadanie, które wymagało skupienia się na informacji wizualnej przy jednoczesnym ignorowaniu informacji przestrzennej. Naukowcy porównali sieci pomiędzy różnymi obszarami mózgu, gdy ludzie wykonywali zadanie.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"
Mózg osób dwujęzycznych lepiej radzi sobie z codziennymi zadaniami
Mózg osób dwujęzycznych lepiej radzi sobie z codziennymi zadaniami (Shutterstock)

Odkryli, że jednojęzyczni rekrutowali większy obwód z wieloma połączeniami, natomiast dwujęzyczni rekrutowali mniejszy obwód, który był bardziej odpowiedni do wymaganych informacji. Odkrycia te zostały opublikowane w "Journal of Neurolinguistics".

Uczestnicy wykonali zadanie, które wymagało od nich koncentracji na informacji wizualnej (kolorze obiektu) przy jednoczesnym ignorowaniu informacji przestrzennej (położenie obiektu). Zespół badawczy zauważył, że osoby jednojęzyczne przydzieliły w mózgu liczbę regionów związanych z funkcjami wzroku i motoryki oraz kontroli interferencji, które znajdują się w płatach czołowych. Oznacza to, że osoby jednojęzyczne potrzebują zaangażować wiele obszarów mózgu, aby wykonać zadanie.

Jak dbać o mózg?
Jak dbać o mózg? [6 zdjęć]

Prawidłowo funkcjonujący mózg to gwarancja dobrego zdrowia i samopoczucia. Niestety, wiele chorób z

zobacz galerię

"Po latach codziennej praktyki zarządzania interferencją pomiędzy dwoma językami, dwujęzyczne osoby stały się ekspertami w wyborze odpowiednich informacji i ignorowaniu informacji, które mogą odwracać ich uwagę od zadania. W tym przypadku dwujęzyczne osoby wykazały wyższą łączność między wizualnymi obszarami przetwórczymi znajdującymi się w tylnej części mózgu.

To obszar specjalizujący się w wykrywaniu wizualnych cech przedmiotów i dlatego specjalizuje się w zadaniach stosowanych w tym badaniu. Dane te wskazują, że mózg osób dwujęzycznych jest bardziej efektywny i ekonomiczny, gdyż angażuje mniejsze i wyłącznie wyspecjalizowane regiony" - wyjaśnia dr Ansaldo.

ZOBACZ TAKŻE:

Dlatego dwujęzyczni mają dwie korzyści poznawcze. Po pierwsze, mają bardziej scentralizowane i wyspecjalizowane połączenia funkcjonalne oszczędzające zasoby w porównaniu z wieloma bardziej zróżnicowanymi obszarami mózgu zaangażowanymi przez osoby jednojęzyczne do wykonania tego samego zadania.

Po drugie, osoby dwujęzyczne osiągnęły ten sam rezultat, nie używając regionów frontalnych w mózgu, które są podatne na starzenie. To może wyjaśniać, dlaczego mózgi osób dwujęzycznych są lepiej przygotowane na powstrzymanie poznawczych oznak starzenia lub demencji.

"Zaobserwowaliśmy, że dwujęzyczność ma wpływ na funkcjonowanie mózgu i że może to mieć pozytywny wpływ na poznawcze starzenie. Teraz musimy zbadać, jak funkcja ta przekłada się na życie codzienne, na przykład, gdy koncentrujemy się na jednym źródle informacji, zamiast drugiego, co jest czymś, co musimy robić każdego dnia. Chcemy jeszcze odkryć wszystkie inne korzyści wynikające z dwujęzyczności" - podsumował dr Ansaldo.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze