Przejdź na WP

"Dyrektywa antyfałszywkowa". Jakie niesie konsekwencje dla pacjentów?

Do wejścia w życie "dyrektywy antyfałszywkowej" zostały niespełna 2 tygodnie. Może ona jednak wywołać wiele problemów. Baza leków wciąż jest niepełna. Oznacza to, że nawet oryginalne leki nie będą mogły być wydawane chorym. Środowisko farmaceutów interweniuje w tej sprawie.

Zobacz film: "Suplement diety zniszczył wątrobę mężczyzny"

1. Unijna dyrektywa antyfałszywkowa

9 lutego 2019 roku wchodzi w życie dyrektywa unijna, która ma za zadanie wyeliminowanie z europejskiego rynku fałszywych leków pochodzących głównie z Azji. Obowiązkiem sprawdzania autentyczności produktów zostaną obarczeni farmaceuci. Wszystkie opakowania leków mają mieć identyfikator w postaci kodu 2D, czyli kodu w kwadracie zamiast kodu kreskowego. Mają być też sprawdzane, czy nie były wcześniej otwierane.

Trzy popularne produkty lecznicze wycofane z aptek
Trzy popularne produkty lecznicze wycofane z aptek [4 zdjęcia]

Wśród wycofanych przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny produktów medycznych znalazły się: popularne...

zobacz galerię

Problem podrobionych leków jest poważny. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że mogą stanowić nawet 10 proc. światowego rynku. Są niezwykle groźne dla pacjentów. Często mają inne niż oryginał składy, ale bardzo podobne opakowania.

2. Nierozwiązane problemy

Jednak wejście w życie tej unijnej dyrektywy powoduje wiele problemów, które wciąż nie są rozwiązane. Nie jesteśmy na nią przygotowani. Baza leków wciąż nie jest pełna. Część leków, które posiadają kod 2D nie zostały do niej wprowadzone. Za sprzedaż fałszywego leku, na aptekę może zostać nałożona kara nawet w wysokości 500 tys. zł.

Co to oznacza dla pacjentów? Lek, który ma kod 2D, ale nie został umieszczony w bazie będzie musiał zostać uznany za podróbkę. W świetle prawa lek nie będzie mógł być więc sprzedany pacjentowi. Produkt ten nie będzie mógł być też zwrócony do hurtowni.

W tej sprawie postanowiło zainterweniować. Organizacje zrzeszające farmaceutów i hurtowników – Związek Pracodawców Hurtowni Farmaceutycznych, Izba Gospodarcza Farmacja Polska, a także Krajowa Organizacja Weryfikacji Autentyczności Leków. Zwrócili się z prośbą do ministra zdrowia, Łukasza Szumowskiego, o możliwość przez 6 miesięcy wydawania leków, które nie zostały ujęte w bazie. Poprosili również o odstępstwo od wymierzania kary przez kolejne 12 miesięcy.

Ministerstwo Zdrowia nie podjęło jeszcze decyzji w tej sprawie.

9 lutego 2019 roku wchodzi w życie dyrektywa antyfałszywkowa
9 lutego 2019 roku wchodzi w życie dyrektywa antyfałszywkowa (123RF)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy