Trwa ładowanie...

Działania stymulujące mózg mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia zaburzeń poznawczych u seniorów

Avatar placeholder
14.02.2017 22:00
Działania stymulujące mózg mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia zaburzeń poznawczych u seniorów
Działania stymulujące mózg mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia zaburzeń poznawczych u seniorów

Łagodne zaburzenia poznawcze zdefiniowane są jako etap pośredni między normalnym funkcjonowaniem i demencją. Nowe badania miało na celu sprawdzenie, czy angażowanie się w działania stymulujące umysł może zmniejszyć ryzyko wystąpienia łagodnych zaburzeń poznawczych.

Według wielu badań długoterminowe, łagodne zaburzenia poznawcze następują u 16 do 20 procent osób w wieku ponad 65 lat.

Łagodne zaburzenia poznawcze odnoszą się do utraty funkcji poznawczych, które nie są dostatecznie poważne, aby wpływać na wykonywanie codziennych czynności, ale jest bardzo prawdopodobne, że będą one powodować rozwój demencji. Liczne badania wskazują, że u około 20 - 40 procent ludzi, u których wystąpiły łagodne zaburzenia poznawcze, zaczęła rozwijać się także demencja.

Nowe badania, prowadzone przez dr E. Yonas Geda z Kliniki w mieście Scottsdale w stanie Arizona w Stanach Zjednoczonych, zbadały związek między działalnością części mózgu odpowiadającej za funkcjonowanie poznawcze u zdrowych osób dorosłych w wieku 70 lat i powyżej. Badacze ocenili ponadto wpływ apolipoproteiny E (APOE) w genotypie.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

Odkrycia zostały opublikowane w czasopiśmie „JAMA Neurology”.

Stymulowanie aktywności mózgu może zmniejszyć ryzyko zaburzeń poznawczych
Stymulowanie aktywności mózgu może zmniejszyć ryzyko zaburzeń poznawczych (123RF)

1. Zbadano związek między zaburzeniami poznawczymi a stymulowaniem aktywności mózgu

Zespół zbadał 1,929 zdrowych seniorów. Uczestnicy zostały zbadani i uznani zostali za zdrowych na początku badania.

Następnie naukowcy monitorowali stan zdrowia uczestników przez około 4 lata, aby zobaczyć, jak wiele z nich cierpi na zaburzenia poznawcze. Naukowcy przeprowadzili neuropoznawcze oceny seniorów na początku badania i oceniali je co 15 miesięcy. W swojej analizie statystycznej, doktor Geda z zespołem stosowali modele regresji Coxa i dostosowali wyniki do płci, wieku i wykształcenia.

Zespół wziął również pod uwagę badania krwi uczestników w celu ustalenia genotypowania. Wariant genu APOE często związany jest z wysokim ryzykiem późnej demencji. Istniejące badania jeszcze nie odkryły mechanizmu odpowiedzialnego za ten związek, ale znaleziono powiązania między wariantem genu a rozwojem choroby Alzheimera.

Działania stymulujące mózg obniżyły ryzyko zaburzeń poznawczych.

Pod koniec okresu badania, u 456 uczestników (ponad 23 procent badanych) rozwinęła się nowa postać zaburzeń. Dodatkowo 512 uczestników (około 26,7 procent) było nosicielami genu APOE, który wpływa na demencję starczą. Naukowcy odkryli, że działania stymulujące mózg znacząco zmniejszyły ryzyko nowych przypadków zaburzeń poznawczych u seniorów.

Niektóre z tych działań obejmują korzystanie z komputera, rzemiosło, działalność społeczną, czytanie książek i granie w gry. Wykryto związek tych czynników na zmniejszenie ryzyka zaburzeń poznawczych starczych.

Według autorów, wyniki oznaczają, że angażowanie się w działania stymulujące mózg nawet w późniejszym życiu mogą obniżać ryzyko rozwoju demencji starczej.

ZOBACZ TAKŻE

Poznaj 5 zaskakujących oznak demencji

Naukowcy odnotowali również najniższe ryzyko wystąpienia zaburzeń poznawczych u tych uczestników, którzy zaangażowani byli w działania stymulujące zdrowie psychicznie, ale którzy nie posiadali genu odpowiadającego za demencję. Uczestnicy, którzy nie angażowali się w działania stymulujące zdolności poznawcze, a którzy byli nosicielami genu APOE mieli największe ryzyko starczych zaburzeń poznawczych.

Autorzy zwracają uwagę, że ich badanie nie wykazało mechanizmu przyczynowo-skutkowego, natomiast było to badanie obserwacyjne.

"Wykonywanie pewnych działań stymulujących zdrowie psychicznie może również obniżyć ryzyko wystąpienia zaburzeń poznawczych. Potrzebne są dalsze badania, aby zrozumieć mechanizmy łączące działania psychicznie stymulowanie i funkcjonowanie mózgu pod koniec życia" – podsumowuje zespół naukowców na czele z dr Gerda.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze