Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Rozwój niemowlaka - 11 miesiąc

Avatar placeholder
04.07.2020 22:48
Rozwój niemowlaka - 11 miesiąc
Rozwój niemowlaka - 11 miesiąc (Shutterstock)

Dziecko mające 11 miesięcy coraz śmielej zaczyna próbować stawiać pierwsze kroki. Jeszcze niedawno boczkiem lub na czworakach turlało się po podłodze, a teraz coraz odważniej puszcza się do przodu. Wystarczy, że podasz małemu piechurowi ręce, a już kroczy dumnie, rozglądając się dookoła. Zarówno rozwój ruchowy, jak i intelektualny dziecka w tym wieku jest na wysokim poziomie. Jedenastomiesięczny maluch potrafi już wyrażać odmowę, kręcąc główką i sugerując, że czegoś nie chce.

spis treści

1. Rozwój dziecka w 11 miesiącu

Niemowlę ćwiczy chodzenie niemal całymi dniami, więc szybko nabiera wprawy. Zaczyna chodzić trzymane przez rodzica za jedną rączkę. Niektóre dzieci zatrzymują się na tym etapie i z kolejnym, już zupełnie samodzielnym krokiem czekają jeszcze kilka miesięcy. Inne maluchy odważnie ruszają naprzód, nie czekając nawet do pierwszych urodzin.

Rozwój dzieci jest zindywidualizowany. Jedne uczą się chodzić wcześniej, drugie później. Nawet jeśli twój maluch należy do tych bardziej ostrożnych, wyraźnie widać, że w pozycji pionowej czuje się coraz pewniej. Gdy dziecko znajduje jakąś podporę, chętnie wstaje i penetruje dotychczas niedostępne tereny: dolne półki regału, niższe stoły, szafki. Dlatego ważne jest to, by nie stało na nich nic, czym maluch mógłby zrobić sobie krzywdę lub co mógłby zniszczyć.

Zobacz film: "Witaminy w ciąży"

Dziecko jedenastomiesięczne coraz częściej bawi się na stojąco. Czasem, kiedy się zapomni, zdarza mu się przez chwilę stać bez trzymania. By podnieść leżącą na podłodze zabawkę, potrafi schylić się lub przykucnąć, podtrzymując się jakiegoś mebla. Powrót do pozycji stojącej sprawia jednak maluchowi pewne trudności. Większość dzieci w tym wieku nie umie jeszcze wstać z kucków. Siadają więc, stają na czworakach, chwytają się nogi od stołu lub innej podpory i mozolnie dźwigają do pionu. Gdy im się to uda, potrafią dotrzeć niemal wszędzie, trzymając się mebli.

2. Rozwój intelektualny dziecka

Rozwój intelektualny dziecka kształtuje się wraz z rozwojem motorycznym. Rączki malucha są już bardzo sprawne. Dziecko potrafi podnieść za pomocą palca wskazującego i kciuka mały przedmiot. Z wprawą otwiera wszystkie zamykane na magnes szafki, wysuwa lżejsze szuflady, tekturowe pudełka, wysypując ich zawartość na podłogę. To ulubiona zabawa malca.

Rodzice mogą pokazać dziecku, że zabawne jest nie tylko wysypywanie zabawek, ale też ich wkładanie z powrotem do pojemnika. Rozrzucone skarpetki można po jednej wkładać do szuflady, a rozsypane klocki z hałasem wrzucić do pudełka. Na pewno mu się spodoba. Żeby dać upust nowej pasji malca, warto mu kupić duże plastikowe wiaderko, do którego będzie mógł wkładać mniejsze zabawki: kolorowe piłki, klocki, gumowe zwierzątka itp.

Jedenastomiesięczne dziecko przepada za rysowaniem, a raczej bazgraniem kredką po kartce papieru. By dziecko nie porysowało mebli, warto przykleić do blatu osłonę z ceraty. Warto zaopatrzyć się w bardzo grube woskowe kredki. Po pierwsze, są one nietoksyczne, więc nawet jeśli dziecko weźmie kredkę do buzi, nie ma powodów do zmartwień. Po drugie, trudno zrobić sobie nimi krzywdę. Po trzecie, małej rączce wygodnie je trzymać. W końcu po czwarte, stosunkowo łatwo się zmywają.

3. Rozumowanie dziecka

Jedenastomiesięczne dziecko jest stanowcze i zdecydowane. Dokładnie wie, czego chce i potrafi to wyrazić. Kiedy pragnie, by podać mu jakąś zabawkę, wyciąga rączki w jej kierunku. Gdy nie ma ochoty na jedzenie, stanowczo kręci główką. Czasem nawet umie powiedzieć wprost: „Nie”. Ku zdumieniu rodziców jest to niekiedy pierwsze słowo wypowiadane przez dziecko ze zrozumieniem.

Dziecko w wieku jedenastu miesięcy rozumie już zdumiewająco dużo. Zna przeznaczenie różnych przedmiotów. Wie, że gąbką myje się ciało, a szczotką czesze włosy. Rozumie, do czego służy łyżka, a do czego kubeczek. Jeśli rodzice mu pozwolą, próbuje sam się obsłużyć. Współpracuje przy ubieraniu, wkładając nóżki do nogawek spodni, a rączki do rękawów kurtki. Potrafi rozpoznać na obrazku psa, kota, ptaka, dom, samochód i wiele innych rzeczy znanych mu z otoczenia.

Jedenastomiesięczne dziecko można już karmić wieloma nowymi produktami. Trzy razy w tygodniu można mu podawać całe jajko, dwa razy w tygodniu – jogurt, kefir czy twarożek. Maluch ma już dość urozmaiconą dietę. Może jeść jajecznicę, naleśniki, pierogi czy ciasto. Na bazie jogurtu i kefiru można mu przygotowywać różne napoje i desery.

Jeśli dziecko nie jest alergikiem, może jeść już niemal wszystko to, co reszta rodziny. Oczywiście pod warunkiem, że menu jest zdrowe i urozmaicone. Warto jednak pamiętać, że dziecko nie ma jeszcze dużej wprawy w gryzieniu i z niektórymi potrawami, np. kawałkiem pieczonego mięsa czy dość twardym pełnoziarnistym chlebem, może sobie po prostu nie poradzić.

Etapy rozwoju dziecka od urodzenia do pierwszego roku życia, obserwowane przez rodziców, często napawają dumą i radością z nowych umiejętności malca. Warto jednak pamiętać, że każde dziecko jest inne i ma własne tempo rozwoju, więc nie należy się martwić, kiedy maluszek nieco później zaczyna chodzić czy wypowiadać pierwsze słowa.

ROZWÓJ NIEMOWLAKA

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze