Trwa ładowanie...

Rzadki przypadek medyczny. Dziecko pokryte jest rybią łuską

Avatar placeholder
14.01.2020 13:24
Jagannath ma rzadką chorobę skóry
Jagannath ma rzadką chorobę skóry (Facebook)

10-letni chłopiec z Indii urodził się z rzadką i nieuleczalną chorobą genetyczną. Dziecko ma na skórze rybią łuskę i cierpi każdego dnia.

1. Mutacja genów przyczyną choroby

Jagannath urodził się w niezbyt zamożnej rodzinie w Indiach i w dodatku z niezwykle rzadką i uciążliwą chorobą skóry. Jego całe 10-letnie ciało pokrywa łuska przypominająca tę rybią. Lekarze tuż po jego urodzeniu zdiagnozowali u niego ichtiozę (od gr. Ichtyosis, rybią łuskę). Od tego momentu dziecko cierpi każdego dnia.

W Indiach urodził się chłopiec z rybią łuską
W Indiach urodził się chłopiec z rybią łuską (Facebook)

Przy tego rodzaju deficytach białek i tłuszczów ochronnych naskórka, chory musi dbać o higienę bardziej niż przeciętny człowiek. Musi się kąpać co godzinę i nawilżać skórę, aby zapobiegać jej pękaniu. Jest to bardzo ważne, ponieważ każde uszkodzenie skóry wiąże się z ryzykiem infekcji.

Zobacz film: "Skóra, włosy i paznokcie mówią, czego im brakuje"

Jagannath ma tak napiętą skórę, że utrudnia mu to chodzenie i musi się on podpierać kijem. Ojciec chłopca pracuje na polu ryżowym i niewiele zarabia, w związku z tym nie stać ich na zakup odpowiednich środków do pielęgnacji ciała. Biorąc pod uwagę, jak dużo ich zużywa, koszty leczenia stają się ogromne.

Rybia łuska jest nieuleczalna
Rybia łuska jest nieuleczalna (Facebook)

2. Zrogowaciała skóra

Rybia łuska jest rzadką chorobą o podłożu genetycznym. Mutacja genów powoduje nadmierne rogowacenie naskórka i pojawienie się rybiej łuski, która codziennie złuszcza się w 90 proc. Zaburzenia w budowie skóry oznaczają też problemy z regulacją temperatury ciała. To z kolei może powodować odwodnienie i zagraża życiu.

10-letni chłopiec cierpi na ichtiozę
10-letni chłopiec cierpi na ichtiozę (Facebook)

Ichtioza płytkowa zdarza się raz na 200 tys. przypadków. Niestety chorobę tę można leczyć obecnie tylko objawowo, stosując leki doustne oraz miejscowe w postaci maści i kremów nawilżających.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze