Trwa ładowanie...

Światowy Dzień AIDS. Jak dochodzi do zakażenia wirusem HIV? Atak trwa 2 godziny

 Maria Krasicka
01.12.2020 16:00
Światowy dzień HIV. Jak się rozprzestrzenia wirus HIV
Światowy dzień HIV. Jak się rozprzestrzenia wirus HIV (GettyImages)

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w 1988 roku wyznaczyła datę 1 grudnia jako Światowy Dzień AIDS. Od tamtej pory co roku cały świat jednoczy się, by okazać wsparcie osobom zakażonym wirusem HIV i chorym na AIDS. Jednak naukowcy cały czas zmagają się z badaniami nad skuteczną szczepionkę na HIV.

spis treści

1. Wirus HIV – jak się rozprzestrzenia

Wirus HIV, nazywany jest ludzkim wirusem niedoboru odporności. Jest to również jeden z najgroźniejszych, znanych nam wirusów. Jego działanie polega na powolnym wyniszczaniu systemu immunologicznego. Z czasem organizm przestaje sobie radzić nawet z najmniejszymi infekcjami.

Nie można się nim zarazić drogą kropelkową jak np. w przypadku koronawirusa. Do zarażenia może dojść przez jakikolwiek kontakt ze skażoną krwią, lub niektórymi wydzielinami ludzkiego ciała.

Zobacz film: "Kobiety zdecydowanie rzadziej niż mężczyźni wykonują testy w kierunku HIV"

Już dwa lata temu naukowcy z Institute Cochin odkryli, w jaki sposób wirus HIV rozprzestrzenia się po organizmie. Francuscy badacze udostępnili wtedy wideo nagrane metodą obrazowania. Widać na nim, jak komórki wirusowe przedostają się przez błonę śluzową, infekując organizm. Wideo wyraźnie pokazuje, w jaki sposób dochodzi do zakażenia.

Kiedy zielona kuleczka, czyli zainfekowany wirusem limfocyt T i komórka nabłonka weszły w kontakt, utworzyła się tzw. synapsa wirusowa. Po tym procesie limfocyt T wytwarza małe, zielone kropeczki, czyli zakaźny wirus HIV. W ten sposób przenika on przez synapsę do komórki nabłonka błony śluzowej. Cały proces zakażenia trwa około 2 godzin.

2. Szczepionka na wirusa HIV

W Polsce o zakażeniu wirusem HIV dowiadują się średnio trzy osoby dziennie. Coraz częściej zakażenie jest diagnozowane u osób powyżej 50. roku życia. Wczesna diagnostyka daje większe szanse na skuteczne leczenie. Najistotniejszą rzeczą jest baczne obserwowanie infekcji HIV, ponieważ wskazuje ona kierunek dalszego rozwoju zakażenia.

Nosiciele wirusa HIV poddawani są terapii, która ma na celu utrzymanie ich w dobrej kondycji przez jak najdłuższy czas. Celem leczenia jest wydłużenie życia, a także zmniejszenie liczby zachorowań na AIDS wśród zakażonych.

Niestety dotąd nie udało się naukowcom opracować lekarstwa, czy szczepionki na wirus HIV. Wciąż najlepszą metodą zapobiegania zakażeniu pozostaje profilaktyka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze