Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Dziura w zębie – czym jest, leczenie, zapobieganie

Avatar placeholder
04.10.2021 17:04
Dziura w zębie wymaga natychmiastowego leczenia, które jest mniej bolesne niż leczenie większych ubytków.
Dziura w zębie wymaga natychmiastowego leczenia, które jest mniej bolesne niż leczenie większych ubytków. (AdobeStock)

Dziura w zębie to nic innego jak próchnica tworząca się na powierzchni zęba, zazwyczaj na zębach trzonowych, gdyż są największe i odpowiadają za większość czynności odbywających się w jamie ustnej. Powszechna dziura w zębie wymaga natychmiastowego leczenia, które jest mniej bolesne niż leczenie większych ubytków.

spis treści

1. Jak się robią dziury w zębach?

Dziura w zębie jest albo ubytkiem zębowym albo po prostu chorobą zęba wywołaną przez próchnicę. Jak wiadomo szkliwo zębów jest bardzo twarde, dlatego ciężko wywołać na nim skazę, jednak gdy do niej dojdzie, szybko można spowodować chorobę miazgi zębowej. Jeżeli zostanie zarażona miazga to najczęściej należy zastosować dłuższe, bardziej bolesna i droższe leczenie kanałowe.

Do uszkodzenia w zębie zalicza się: małą dziurę spowodowaną próchnicą, ubytek zęba czy nawet jego pęknięcie. Dlatego tak ważne jest, aby jak najszybciej zgłosić się do dentysty w celu usunięcia nieznacznej dziury w zębie.

2. Leczenie zębów

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Jeżeli dziura w zębie jest niewielka i wygląda jak mała plamka na szkliwie to leczenie jest proste i szybkie. Na wcześniej dokłądnie oczyszczony ząb, dentysta nakłada fluor w żelu. Czynność jest powtarzana, a następnie nakładana jest plomba. Nieleczona zmiana próchnicowa może doprowadzić do rozprzestrzenienia się próchnicy na cały ząb, a nawet może zakazić korzenie, i w konsekwencji może powstać bolący ropień. Niestety leczenie ropni nie należy do szybkich i przyjemnych zabiegów. Często leczy się je kanałowo, a niekiedy jedyną możliwością jest wyrwanie zęba.

3. Zapobieganie dziurom w zębie

Dziura w zębie jest następstwem nieprawidłowego dbania o higienę jamy ustnej oraz niepoprawnej diety. Należy przestrzegać higieny jamy ustnej, każdego dnia. Najlepiej byłoby szczotkować zęby po każdym posiłku, jednak u większości ludzi jest to nierealne, dlatego koniecznie myjmy zęby rano i wieczorem, najlepiej naturalną pastą bez fluoru. Po każdym posiłku dodatkowo dobrze jest nitkować zęby, aby w ich szczelinach nie pozostały pozostałości po jedzeniu, gdyż z takich resztek łatwo robi się nieestetyczny kamień na zębach.

Oprócz higieny jamy ustnej, ważna jest odpowiednia dieta, która powinna być uboga w cukry. Niestety to właśnie cukier jest odpowiedzialny za większość chorób zębów. Cukier dodawany jest do większości produktów, dlatego należy dokładnie sprawdzać, który produkt ma go w składzie, a który nie. Odstawmy więc słodycze i napoje kolorowe i gazowane. W zamian za to jedzmy więcej warzyw i pijmy dużo wody niegazowanej.

Bardzo ważną czynnością jest regularnie odwiedzanie dentysty w celu kontrolowania zębów. Dziury w zębie często nie dają objawów, natomiast dentysta z łatwością je wykryje, więc co najmniej raz na pół roku warto wybrać się na wizytę.

Musisz to wiedzieć

Dziura w zębie może pojawić się także u dzieci, w zębach mlecznych. Nasze pociechy należy uświadamiać od najmłodszych lat, jak prawidłowo dbać o zęby, dzięki temu unikną w przyszłości bólów zębów i częstych wizyt u dentysty.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze