Trwa ładowanie...

Ucisk w klatce piersiowej i gardle – przyczyny i leczenie

Avatar placeholder
20.12.2022 11:32
Ucisk w klatce piersiowej i gardle może mieć bardzo różne przyczyny. Najczęściej to reakcja na stresującą bądź trudną sytuację życiową.
Ucisk w klatce piersiowej i gardle może mieć bardzo różne przyczyny. Najczęściej to reakcja na stresującą bądź trudną sytuację życiową. (123rf)

Ucisk w klatce piersiowej i gardle może mieć bardzo różne przyczyny. Najczęściej to reakcja na stresującą bądź trudną sytuację życiową. Czasem dyskomfort pojawia się wskutek nadmiernego wysiłku fizycznego czy zmęczenia. Zdarza się, że dolegliwości wywołuje mniej lub bardziej poważna choroba. Co warto wiedzieć?

spis treści

1. Przyczyny ucisku w klatce piersiowej i gardle

Ucisk w klatce piersiowej i gardle, opisywany również jako „dziwne uczucie w klatce piersiowej i gardle” to stosunkowo częsta przypadłość. Wrażenie ciężkości na piersi, a także obecności ciała obcego, ściskania czy wrażenie guli w gardle lub w przełyku dokucza wielu osobom.

Przyczyny ucisku w klatce piersiowej i gardle można podzielić na bezpośrednio związane z toczącymi się w organizmie chorobami oraz wynikające ze stylu życia i błędów dietetycznych. Może je wywoływać przyczyna organiczna, ale dolegliwości mogą mieć również charakter psychogenny.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Najczęściej za ucisk w klatce piersiowej i gardle odpowiada napięcie, sytuacje stresowe oraz nerwica, którą wywołują stany lękowe oraz permanentny, silny stres. W skrajnych przypadkach pojawia się również kłucie w okolicy serca, drętwienie rąk, zawroty głowy, duszność oraz przewlekłe zmęczenie. Skojarzenie, że dolegliwości mają charakter nerwowy utrudnia fakt, że ucisk w gardle i klatce piersiowej nie zawsze pojawia się w sytuacji stresowej, a często dopiero wtedy, gdy emocje opadają.

Przyczyny ucisku w klatce piersiowej mogą być objawem zawału serca. Wówczas ucisk w pojawia się po lewej stronie klatki piersiowej. Towarzyszy mu ból promieniujący spod mostka do barku i żuchwy.

Typowe jest kołatanie serca, zimne poty, duszność, osłabienie, wymioty i nudności. Inne choroby i schorzenia, które mogą objawiać się uczuciem ucisku w gardle i klatce piersiowej to:

Ucisk w gardle może wywoływać globus histericus. To czynnościowe zaburzenie przewodu pokarmowego, objawiające się stałym lub okresowym uczuciu ucisku, wrażeniu obecności ciała obcego, ściskania w gardle lub przełyku. Charakterystyczne jest, że dolegliwości znikają podczas picia płynów czy połykania pokarmów.

Może się zdarzyć, że dolegliwości wywołują prozaiczne sytuacje, takie jak brak snu, przeciążenie organizmu nadmierną pracą i niedostatkiem odpoczynku, przejedzenie się, przetrenowanie czy niedobór magnezu bądź innych witamin bądź minerałów.

Ucisk w klatce piersiowej mogą także wywoływać problemy z kręgosłupem (np. uszkodzeniem żeber, zapaleniem stawów żebrowo-mostkowych czy zmiany zwyrodnieniowe piersiowego odcinka kręgosłupa) oraz przez choroby ustrojowe.

2. Jak leczyć ucisk w klatce piersiowej i gardle?

Jeżeli ucisk w klatce piersiowej i gardle pojawia się często bądź dolegliwość jest dokuczliwa, bezwzględnie należy skontaktować się z lekarzem. Dzięki szczegółowemu wywiadowi specjalista może wykluczyć wiele chorób będących potencjalną przyczyną dyskomfortu. Sygnałów, jakie wysyła ciało, nie wolno bagatelizować.

Do lekarza należy zgłosić się również, gdy pojawia się ucisk w klatce piersiowej przy oddychaniu czy uciski w klatce piersiowej od kręgosłupa. W przypadku dolegliwości o skrajnym natężeniu najlepszym wyborem okazuje się wezwanie pogotowia ratunkowego.

Częste lub nieprzemijające uczucie ciężkości w klatce piersiowej, a także ucisk w gardle, wymagają wykonania badań diagnostycznych. W przypadku wystąpienia powyżej opisanych objawów dodatkowych konieczne może się okazać wykonanie bardziej szczegółowych badań, takich jak na przykład:

  • badania krwi: morfologia, OB, CRP, poziom elektrolitów (potasu, magnezu, wapnia), poziom glukozy, poziom kwasu moczowego, lipidogram.
  • elektrokardiogram (EKG),
  • badanie laryngologiczne,
  • badanie gastrologiczne: gastroskopia, manometria przełyku,
  • USG szyi, USG klatki piersiowej.

Jeżeli ucisk w gardle i klatce piersiowej pojawia się na tle nerwowym, lekarz może zalecić wizytę u psychologa lub psychoterapeuty. Eliminowanie wrażenia ucisku w klatce piersiowej i gardle zależy od diagnozy i przyczyny dolegliwości. O ile niektórym pacjentom pomaga odpoczynek, relaks, nauka technik radzenia sobie w sytuacjach stresowych, uprawianie sportu, suplementacja witamin i składników odżywczych czy ziołowe tabletki uspokajające, o tyle inni potrzebują specjalistycznego wsparcia i leczenia. Czasem wystarczy farmakoterapia. Niekiedy konieczna jest terapia prowadzona przez psychologa czy psychiatrę.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze