Przejdź na WP

Dżuma - prawdopodobnie największa epidemia w historii (WIDEO)

Określa się ją mianem "czarnej śmierci". Przyczyniła się do jednej z największych epidemii w ludzkości. W XIV-wiecznej Europie na skutek dżumy zmarło ok. 50 mln mieszkańców. Dżuma do średniowiecznej Europy dotarła z Azji Środkowej.

Przez Krym rozprzestrzeniła się na basen Morza Śródziemnego. Stamtąd dotarła na północ i na południe – do Afryki. Dżuma to prawdopodobnie największa epidemia w historii. Określa się ją mianem "czarnej śmierci". Przyczyniła się do jednaj z największych epidemii w ludzkości.

W XIV-wiecznej Europie na skutek dżumy zmarło około pięćdziesięciu milionów mieszkańców. Dżuma do średniowiecznej Europy dotarła z Azji Środkowej. Przez Krym rozprzestrzeniła się na basen Morza Śródziemnego. Stamtąd dotarła na północ i na południe - do Afryki.

Przenoszona była prawdopodobnie przez pchły pasożytujące na szczurach. Ówczesne opisy objawów dżumy są mało precyzyjne. Najczęstszym symptomem choroby był obrzęk pachwinowych, pochwowych i szyjnych węzłów chłonnych.

Widoczna była także czarna zgorzel na palcach. Chory cierpiał na wysoką gorączkę, wymiotował także krwią. Umierał w ciągu dwóch-siedmiu dni. W średniowieczu przyczyna epidemii dżumy nie była znana.

Dziś wiemy, że chorobę mogła wywołać bakteria Yersinia pestis, czyli pałeczka dżumy. Zaraza przyczyniła się do śmierci około dwustu milionów ludzi na całym świecie. Zapoczątkowała też falę epidemii, które pojawiały się na świecie regularnie do XVIII wieku.

W 2017 roku Światowa Organizacja Zdrowia ostrzegła, że dżuma znowu zabija. Ogniska choroby pojawiły się w dużych skupiskach ludzkich na Madagaskarze.

To również może cię zainteresować:

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy