Trwa ładowanie...

Dźwięk budzika może decydować o tym, jak się czujesz po przebudzeniu

Avatar placeholder
05.02.2020 11:43
Dźwięk budzika może decydować o tym, jak się czujesz po przebudzeniu
Dźwięk budzika może decydować o tym, jak się czujesz po przebudzeniu (iStock)

Wczesne pobudki potrafią być dla wielu osób problemem niezależnie od tego czy śpią wystarczającą ilość godzin, czy nie. Okazuje się, że to, jak czujemy się chwilę po przebudzeniu, zależy również od tego, jak się budzimy. Szczególnie znaczenie może mieć dźwięk naszego budzika.

1. Czym jest bezwładność senna?

Australijscy naukowcy z The Royal Melbourne Institute of Technology (RMIT) Universytetu w Melbourne postanowili sprawdzić jak dźwięk, który nas budzi każdego dnia działa na to, jak funkcjonujemy w ciągu doby. Punktem wyjścia do ich badań były wcześniejsze ustalenia dotyczące tzw. bezwładności sennej. Jest to stan, w którym znajdują się niektóre osoby zanim na dobre się obudzą. Charakteryzuje się sennością, chęcią powrotu do łóżka czy ograniczeniem ruchowym.

Dźwięk budzika może decydować o tym, jak się czujesz po przebudzeniu
Dźwięk budzika może decydować o tym, jak się czujesz po przebudzeniu

Zobacz też Najlepsze sposoby na poranne wstawanie

Zobacz film: "Ile snu potrzebuje serce?"

Naukowcy przypomnieli, że w wielu przypadkach taki stan może trwać od kilku sekund do nawet czterech godzin - a to już sytuacja niebezpieczna, szczególnie dla osób, które np. dojeżdżają do pracy samochodem.

2. Jaki dźwięk najlepszy na budzik?

Australijczycy postanowili przebadać, w jaki sposób na bezwładność senną wpływa dźwięk budzący nas każdego ranka. Przebadali grupę osób, która używała do pobudki określonych dźwięków. Wśród nich najwięcej osób budziło się do dźwięku budzika, muzyki z radia i dźwięków z telefonu. Okazało się, że zależnie od tego, który z budzików wybieramy, możemy czuć się lepiej w trakcie dnia.

Bezwładność senna może trwać nawet do czterech godzin po tym, jak opuścimy łóżku (iStock)
Bezwładność senna może trwać nawet do czterech godzin po tym, jak opuścimy łóżku (iStock)

Zobacz też Poranne nawyki, które rujnują twój dzień

Osoby, które przy budzeniu wybierały muzykę popularną deklarowały, że zarówno po przebudzeniu, jak i w trakcie dnia czuły się znacznie lepiej. To pokazuje, że takie dźwięki są w stanie redukować negatywne skutki bezwładności sennej. Naukowcy jeszcze nie są pewni, co powoduje, że najlepiej czujemy się, gdy budzimy się do popularnych przebojów.

Osoby, które budziły się do dźwięków emitowanych przez tradycyjny budzik lub telefon, mogły znacznie dłużej odczuwać senność, trudniej im było też wstać z łóżka, były zmęczone. Mogło to powodować również rozdrażnienie, które było spowodowane tym, że nawet proste działania przychodziły im z większym trudem. Osoby budzące się do muzyki popularnej natomiast mogły szybciej wstać, dzięki czemu miały więcej czasu rano, odczuwały mniejszy poziom stresu i irytacji. Co więcej, same wyżej oceniały swoje samopoczucie.

3. Budzik, a cykl dobowy

Badania Australijczyków były pierwszymi tego typu na świecie. Naukowcy mają nadzieję, że pozwolą one lepiej zrozumieć sam fenomen bezwładności sennej, a także pomóc redukować jej negatywne skutki. W podsumowaniu wyników badań naukowcy podkreślili, że w dzisiejszym społeczeństwie, w którym ważny jest nasz cykl dobowy, zrozumienie różnych aspektów snu jest bardzo ważne.

Naukowcy pokazują, jak ważny jest nasz wypoczynek (iStock)
Naukowcy pokazują, jak ważny jest nasz wypoczynek (iStock)

Zobacz też Budzik z wibratorem - wstawanie stanie się przyjemnością

Pozwoli to na uniknięcie niebezpiecznych sytuacji, które mogą nastąpić w wyniku naszego działania po niewłaściwym przebudzeniu. Jako przykład Australijczycy podają katastrofę samolotu Air India Express w 2010 roku, w której zginęło 158 osób. Według komisji badania wypadków lotniczych jedną z przyczyn katastrofy były niewłaściwe decyzje podjęte przez pilota, który chwilę wcześniej został wybudzony z drzemki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze