Trwa ładowanie...

E-papierosy - zdrowe czy niebezpieczne? Prawdy i mity

Miłośnicy e-papierosów są wszędzie i denerwują niepalących w pobliżu. Wiele osób pali w miejscach publicznych: w autobusach, pociągach, restauracjach, w pracy, w biurze lub odwiedzając biuro jako petent. Powołują się przy tym na fakt, że taki e-papieros przecież nie jest szkodliwy tak, jak spalany tytoń. Czy to prawda? Sprawdzamy bezpieczeństwo e-papierosów.

Zobacz film: "Co się dzieje w organizmie po wypaleniu tylko jednego papierosa?"

1. E-papierosy trują nas i powietrze

Karolina to pracownik czarterowych linii lotniczych. Przyznaje, że e-papierosy bywają problemem wśród pasażerów: - Wiele razy zdarzyły nam się osoby, które chciały korzystać z e-papierosa na pokładzie. Z dużą złością reagowali na brak zgody na to. Argumentowali, że przecież to jest mniej niż 100 ml płynu. A tu nie o płyn chodzi, ale o substancje wydzielane przez e-papierosa, a też mogą one szkodzić – samolot jest przecież zamknięty, musieliby to wdychać wszyscy na pokładzie. W dodatku para wodna robi wrażenie dymu, może wprowadzić w błąd załogę.

Ewelina ma podobne doświadczenie z pracy biurowej: - Przychodzi nieraz jakiś petent i zaczyna dmuchać e-papierosa tuż przy mnie. A jakie pretensje, gdy proszę, żeby przestał!

Palacze e-papierosów kontrują, że nie jest to dla nikogo niebezpieczne. Luki prawne pozwalają na palenie - nie jest to tytoń. Dopiero niedawno zaktualizowano przepisy, zakazując używania e-papierosów w większości miejsc, gdzie nie wolno sięgać po tytoń.

2. E-papierosy a zdrowie - wyniki badań

Jak jest naprawdę z bezpieczeństwem e-papierosów? Porządkujemy dostępne dane. Nie ma ich dużo - to produkt relatywnie nowy. Trudno ocenić jego realne długofalowe działanie. Technicznie e-papieros to nie papieros, a raczej inhalator, podobny do wziewek stosowanych przez osoby chorujące np. na astmę.

E-papierosy sprzedawano jako nowość, która ułatwi zerwanie z nałogiem. Jednak dla niewielu osób e-papieros stał się pomostem między nałogiem a zerwaniem z paleniem. Statystyki podawane przez American Heart Association mówią, że co dwudziesty dorosły po prostu zamienił tytoń na e-papierosy.

Naukowcy z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN sprawdzili, jak iqosy działają na oskrzela. To pośrednie rozwiązanie między tytoniem a e-papierosem, czyli podgrzewanie tytoniu, ale poniżej temperatury spalania. Efekt? O 90 proc. mniej substancji toksycznych. Nadal są jednak one obecne.

Amerykanie zbadali też zdrowie osób palących e-papierosy. Jak podaje American Heart Association, połowa z nich ma zwiększone ryzyko ataku serca. Prawie ¾ jest bardziej narażone na udar i zawał. 40 proc. doświadcza chorób serca. Zdaniem specjalistów, te dane będą rosły, im dłużej na rynku będą e-papierosy. Są groźne, bo szczególnie chętnie palą je ludzie młodzi.

To pierwsze takie badanie, które niepodważalnie pokazuje szkodliwość e-papierosów. Choć nie ma oficjalnych statystyk, wiadomo też, że co jakiś czas zdarzają się ich eksplozje. Żadna dotychczas nikogo nie zabiła, ale mogę ranić i poważnie uszkodzić uzębienie i twarz.

W "Oncotarget" opisano wywołane przez e-papierosy przypadki rozpadu i uszkodzeń komórek jamy ustnej, co powoduje choroby dziąseł, zębów, a nawet rozwój nowotworów. Uważa się, że to wina nikotyny i smakowych dodatków do e-papierosów. W oparciu o tę publikację powtórzono badania na Uniwersytetie Laval w Kanadzie. Doświadczenia potwierdziły, że nabłonek jamy ustnej jest bardzo podatny na uszkodzenia wskutek oparów z e-papierosów.

3. E-papierosy a zdrowie - opinie lekarzy

Lekarze piętnują e-papierosy za obecność uzależniającej nikotyny. Lekarz Wojciech Zygmunt zauważa: - Brak wieloletnich badań określających wpływ e-papierosów na występowanie nowotoworów złośliwych. Póki co udowodniono wpływ e-papierosów na występowania kilku rodzajów raka. Wpływ na inne nowotwory i choroby na pewno nie jest wykluczony - ostrzega.

- Trudno na chwilę obecną jednoznacznie udzielić odpowiedzi na to pytanie - przyznaje lekarz Grzegorz Nawara. - Niestety substancje stosowane we wkładach do e-papierosów nie są wystarczająco przebadane, nie ma też nad firmami je produkującymi żadnej istotnej kontroli. Można przypuszczać, że ich przewlekłe stosowanie jest toksyczne dla organizmu.

Odradza się więc korzystanie z nich w zamkniętych pomieszczeniach, w obecności dzieci. Uwolnione przez spalanie związki gliceryny i propylenu glikolowego na pewno są szkodliwe i kancerogenne.

Na czercowym Global Forum on Nicotine w Warszawie mówiono o szkodliwości e-papierosów, ale nie kryjąc też faktu, że mimo wszystko są bezpieczniejsze - nie zawierają choćby substancji smolistych.

4. E-papieros to nadal nałóg

Jednak złym pomysłem jest reklamowanie ich jako zamiennika tradycyjnego tytoniu - obecna w nich nikotyna również uzależnia, zaś podobieństwo zachowań palacza e-papierosa i zwykłego sprawia, że również w wymiarze społecznym kultywowane jest nadal nałogowe zachowanie i uzależnienie.

Wnioski? Choć e-papieros wydaje się bezpieczniejszy, nie może być uznany za zdrowy. Najlepsze jest po prostu całkowite rzucenie palenia, bez półśrodków. Szczególnie, że realną skalę zagrożenia poznamy za kilka lat, a może nawet dekad. Pamiętaj także, że jeśli już sam palisz, to nie truj przy tym innych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.