Trwa ładowanie...

Ebola - symptomy, diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Avatar placeholder
30.03.2021 20:58
Ebola to śmiertelna choroba zakaźna
Ebola to śmiertelna choroba zakaźna (Ilustracja / Shutterstock)

Ebola czyli gorączka krwotoczna, to zakaźna choroba wywoływana przez wirus ebola. W większości wypadków dla pacjenta wirus ebola jest śmiertelny, choć nieustannie trwają prace nad szczepionką, która pozwoliłaby uchronić nas przed tym nieznającym granic, niebezpiecznym wirusem.

spis treści

1. Charakterystyka eboli

Po raz pierwszy choroba wywołana przez wirus ebola została opisana w drugiej połowie XX wieku, kiedy to w Zairze jej ofiarą padło 318 osób, z których większości niestety nie udało się przeżyć. Rozprzestrzenianiu wirusa ebola sprzyja gorący i wilgotny klimat krajów tropikalnych, jednak na skutek migracji ludności, została ona przeniesiona do państw Europy, Azji oraz Ameryki Północnej.

Pod względem ilości zakażeń i śmiertelności wirus ebola został zaliczony do grona 5 najbardziej niebezpiecznych z grupy przynależnych do tego samego gatunku mikrobów. Najbardziej powszechną drogą zakażenia wirusem ebola jest kontakt z krwią lub płynami ustrojowymi chorego lub zarażonych ebolą zwierząt, przede wszystkim małp oraz nietoperzy. Niebezpieczna jest także styczność z zainfekowanymi wirusem ebola przedmiotami.

Zobacz film: "Wirus ebola [Enigma]"

POLAK NA WAKACJACH

2. Objawy zarażenia wirusem ebola

Pierwsze objawy wirusa ebola nie są charakterystyczne i łatwo pomylić je z objawami typowymi dla przeziębienia lub grypy. U chorego na wirus ebola objawy to wysoka temperatura i bóle mięśni, a następnie biegunka i wymioty, którym towarzyszą bóle brzucha, głowy i klatki piersiowej. W trakcie rozwoju eboli na ciele występuje wysypka. W najbardziej zaawansowanej fazie objawem wirusa ebola są krwotoki z jam ciała, przede wszystkim z nosa, jamy ustnej, uszu, odbytu oraz oczu.

Przyczyną tak łatwego rozprzestrzeniania się zakażenia wirusem ebola jest fakt, że po zakażeniu wirusem ebola nie uaktywnia się on od razu. Objawy wirusa ebola mogą pojawić się nawet po kilkunastu dniach od momentu zainfekowania. Chorzy z wirusem ebola, opuszczając tereny opanowane przez epidemię, nie zdają sobie sprawy z tego, że są nosicielami i nieświadomie „wywożą” wirusa, który w taki sposób zaczyna zagrażać także osobom teoretycznie pozostającym z dala od ognisk choroby.

5 chorób, które mogą cię zabić w ciągu 24 godzin
5 chorób, które mogą cię zabić w ciągu 24 godzin [6 zdjęć]

W czasach, kiedy zdrowie stało się modne, większość ludzi zdaje sobie sprawę, że prowadząc niezdrowy

zobacz galerię

W takich sytuacjach podróżny z podejrzeniem gorączki krwotocznej, a także wszyscy ci, którzy mieli z nią jakikolwiek kontakt poddawani są ścisłej, trzytygodniowej kwarantannie. Zgodnie z polskim prawem, zarówno izolacja, jak i podjęcie leczenia jest w takich przypadkach obowiązkowe.

Wirus ebola nie dotarł jeszcze do Polski. Jednak nie można wykluczyć takiej sytuacji, choć pojawienie się eboli w Polsce jest bardzo mało prawdopodobne. Eksperci jednak podkreślają, że w razie pojawienia się eboli w Polsce szpitale są na to przygotowane.

3. Specjalistyczne badania diagnostyczne

Wirus ebola nawet w zaawansowanym stadium może być mylony z innymi chorobami zakaźnymi, takimi jak malaria czy dur brzuszny. Aby potwierdzić diagnozę jest konieczne wykonanie specjalistycznych badań, m.in. testu immunoenzymatycznego ELISA czy mikroskopii elektronowej. Próbki pobrane od pacjentów chorych na ebolę niosą ogromne zagrożenie, dlatego wszelkie badania laboratoryjne są przeprowadzone w maksymalnie sterylnych warunkach w całkowitym zamknięciu.

4. Terapia gorączki krowtocznej

Terapia gorączki krwotocznej przebiega przede wszystkim objawowo. Lekarze mogą jedynie zmniejszyć natężenie dolegliwości wywoływanych wirusem ebola, takich jak wymioty czy biegunka, a także ograniczyć wywołane przez niego dolegliwości. Podstawą leczenia wirusa ebola jest wsparcie gospodarki wodno-elektrolitowej poprzez podawanie odpowiednich preparatów doustnych bądź dożylnych. Jak dotąd nie została jednak opracowana całkowicie skuteczna szczepionka czy lek na ebolę. Prace nad nimi zostały zintensyfikowane w momencie, kiedy wirus ebola przekroczył granice Afryki, docierając do państw Ameryki i Europy.

Niektóre spośród prowadzonych testów dają obiecujące wyniki. Najwięcej nadziei w walce z ebolą przynosi metoda polegająca na wykorzystaniu eksperymentalnego leku na ebolę oraz krwi pochodzącej od osoby zainfekowanej, której udało się powrócić do zdrowia. Dzięki kuracji tego typu na początku bieżącego roku została wyleczona brytyjska pielęgniarka, która w ramach wolontariatu pracowała na terenach Sierra Leone, gdzie została zarażona ebolą. Przed podjęciem innowacyjnego leczenia wirusa ebola jej stan określano jako krytyczny.

Zobacz także:

5. Jak zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa?

Rozprzestrzenianiu się epidemii wirusa ebola zapobiegać ma szereg działań wdrożonych nie tylko na terenach zagrożonych ebolą. W profilaktyce związanej z wirusem ebola chodzi przede wszystkim o nadzór nad transportem ziemnym i powietrznym, rozwinięcie badań laboratoryjnych czy sprawny i bezpieczny pochówek osób zmarłych na ebolę.

Ogromne znaczenie w walce z wirusem ebola mają także działania edukacyjne, uświadomienie sposobów unikania czynników zagrożenia, takich jak choćby unikanie kontaktu z zakażonymi zwierzętami i owocami, noszenie odpowiedniej odzieży ochronnej, gotowanie produktów pochodzenia odzwierzęcego czy troska o odpowiedni poziom higieny osobistej. Na obszarach zagrożonych wirusem ebola jest zalecana także wstrzemięźliwość seksualna lub stosowanie zabezpieczeń w postaci prezerwatyw.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze