Efekt Angeliny Jolie – alarmująco wiele kobiet chorych na raka niepotrzebnie usuwa piersi

Liczba kobiet chorych na raka, które niepotrzebnie usunęły obie piersi, tak jak zrobiła to Angelina Jolie, jest "alarmująco wysoka" - twierdzą naukowcy.

1. Profilaktyczna mastektomia

Podwójna mastektomia - jak ta, przez którą przeszła aktorka w maju 2013 roku - chroni przed ryzykiem rozwoju raka, który mógły powstać poprzez mutacje genetyczne. Tysiące chorych na raka każdego roku przechodzi mastektomię profilaktyczną w nadziei, że powstrzyma to rozprzestrzenianie się raka.

Tę procedurę stosuje się zarówno w przypadku chorych, jak i zdrowych piersi, jednak nie ma dowodów, że poprawia ona przeżywalność.

Eksperci z Uniwersytetu w Michigan twierdzą, że operacja nie zawsze jest konieczna, ponieważ u większości pacjentek jest bardzo mało prawdopodobne, aby zapadły w przyszłości na raka piersi. Naukowcy odkryli, że jedna kobieta na pięć nie ma czynnika ryzyka genetycznego, a mimo to wybiera procedurę, jeśli lekarz jej tego wyraźnie nie odradza - co ma miejsce w większości przypadków. Uważa się, że procedura ta, stosowana by zapobiec nawrotom raka, wiąże się też z jednym z głównych powikłań - depresją.

Wiele kobiet, tak jak Angelina Jolie, poddaje się zabiegowi podwójnej mastektomii
Wiele kobiet, tak jak Angelina Jolie, poddaje się zabiegowi podwójnej mastektomii (Shutterstock)

Specjalista od raka piersi, dr Reshma Jagsi, z Uniwersytetu w Michigan, powiedział, że moda na "kontrowersyjne" zabiegi medyczne rośnie. Coraz więcej osób się im poddaje, nawet wtedy, gdy nie ma wskazań genetycznych. Większość kobiet powinna raczej stosować leczenie, które pozwoliłoby im zachować obie piersi. Ale też, według badań opublikowanych online w "JAMA Surgery", chirurdzy zostawiają kobietom bardzo niewielki wybór.

Naukowcy odkryli również, wiedza na temat procedury jest mała - i dyskusje z chirurgami okazały się niekompletne.

2. Brak odpowiedniej wiedzy

W czasie badań 2 402 tys. pacjentek, które przeszły leczenie raka, wypełniło kwestionariusze. Oceniono ich motywację, wiedzę, decyzję i wpływ zaleceń chirurga.

Ogólnie rzecz biorąc, prawie połowa pacjentów uważa, że mastektomia jest dobrym rozwiązaniem, ale 38 proc. z nich wiedziała, że nie poprawi to ich szans na przeżycie.

Zobacz także

Jednak, mimo tego, 17 proc. kobiet przeszła zabieg podwójnej mastektomii.

Spośród 1 569 pacjentów, którzy nie mają wysokiego ryzyka genetycznego raka piersi, tylko 39 proc. odnotowało, że ich lekarz odradzał zabieg. Ale wśród innych, którzy otrzymali żadnych wskazówek - 19 proc. przeszło procedurę.

"Przypadki, gdy gdy pacjenci nie postrzegają zaleceń chirurga przeciwko zabiegowi, nawet kiedy nie mają wysokiego ryzyka genetycznego dla drugiego pierwotnego raka piersi i wybierają mastektomię, są coraz częstrze - prawie jedna piąta kobiet się na to decyduje" - mówi dr Jagsi.

"Jednakże ta liczba jest bardzo niska wśród pacjentek, które zgłaszają, że chirurg odradzał taką decyzję. Nasze odkrycia powinny motywować lekarzy, by poruszali te trudne sprawy z pacjentami" – dodaje Jagsi.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy