Trwa ładowanie...

Efekt Coolidge'a - co to jest, na czym polega, od czego zależy męskie libido

 Kinga Olchowy
11.08.2021 13:55
Efekt Coolidge'a to zjawisko opisywane w psychologii i seksuologii
Efekt Coolidge'a to zjawisko opisywane w psychologii i seksuologii (AdobeStock)

Efekt Coolidge'a to zjawisko opisywane w psychologii i seksuologii. Zostało nazwane i opisane przez etologa Franka A. Bacha i dotyczy wzrostu libido u mężczyzn i czynników, które go wywołują. Zjawisko to zwykle nie występuje u kobiet. Skąd wzięła się nazwa i czym tak naprawdę jest efekt Coolidge'a?

spis treści

1. Co to jest efekt Coolidge'a?

Efektem Coolidge'a opisuje się wzrost libido u mężczyzn, do którego dochodzi na skutek zmiany partnerki seksualnej. Kiedy mężczyzna żyje w wolnych związkach lub jest krótko po rozstaniu z wieloletnią partnerką, w jego mózgu zachodzą zmiany, które sa - można powiedzieć - uwarunkowane ewolucyjnie. Libido wówczas rośnie, co ma (w świetle nauki i teorii ewolucji) zapewnić szybkie znalezienie nowej partnerki i ewentualne przedłużenie gatunków.

Skąd nazwa "efekt Coolidge'a"?

Nazwa wymyślona przez Franka A. Beacha ma swoje źródło w anegdocie opowiedzianej przez jednego ze studentów podczas konferencji psychologicznej. Podobno jeden z prezydentów USA, Johnie Calvinie Coolidge, spacerował ze swoją żoną po kurzej farmie i tam kobieta dowiedziała się, że kogut może odbyć kilkanaście lub kilkadziesiąt stosunków dziennie. Kobieta powiedziała: "proszę powtórzyć to panu Coolidge". Na to mężczyzna zapytał, czy kogut za każdy razem ma tę samą partnerkę, a na wieść, że odbywa stosunek z różnymi kurami, odpowiedział: "proszę to powtórzyć pani Coolidge".

Nie ma pewności co do tego, że historia ta jest prawdziwa, niemniej jednak nazwa mocno zakorzeniła się w świecie psychologii i seksuologii.

Zobacz film: "Seksuolog radzi, jak podnieść libido. Trzeba zadać sobie jedno pytanie"

Efekt Coolidge'a występuje u większości gatunków zwierząt i dotyczy zwykle tylko samców. Badania przeprowadzone na szczurach potwierdziły to założenie, a następnie szybko okazało się, że zjawisko to pojawia się także u samców innych gatunków.

Występowanie efektu Coolidge'a wiąże się ze wzrostem produkcji dopaminy w mózgu w sytuacji, kiedy samiec odkrywa możliwość zdobycia względów samicy. W teorii ewolucji takie działania mają na celu przedłużenie gatunku i zapewnienie mu stabilności. Z tego powodu większość gatunków zwierząt żyje w relacjach poligamicznych - samce mają wiele partnerek, a samice wielu partnerów.

2. Dlaczego u mężczyzn występuje efekt Coolidge'a?

Będąc w związku ze stałą partnerką przez dłuższy czas, mężczyzna może stopniowo tracić zainteresowanie nią. Nauka tłumaczy to tym, iż mężczyźni - lub w ogóle samcy większości gatunków - z natury nie są monogamiczni.

W świecie przyrody stale obserwuje się zachowania poligamiczne częste zmiany partnerek seksualnych. Ma to skutkować ciągłym rozmnażaniem i zagwarantowaniu gatunkowi przetrwania. Niewiele gatunków zwierząt jest zdolnych do związania się na całe życie z jednym partnerem. Jednym z nich są właśnie ludzie.

Mamy o wiele bardziej wykształcony system odczuwania i współodczuwania emocji i mocniej przywiązujemy się do partnerów.

3. Czy mężczyzna nie może stworzyć stałego związku?

Istnienie efektu Coolidge'a nie oznacza, że żaden mężczyzna nigdy nie zbuduje stałego związku. Zjawisko opisane przez Beacha wskazuje jedynie na wzrost libido przy zmianie partnerki seksualnej, co nie rzutuje na kość czy długość związku

Jeśli między partnerami przez wiele lat jest uczucie, zrozumienie i wzajemne wsparcie, taki związek może być niezwykle trwały i udany, a seks tak samo namiętny przez cały ten czas.

Jeśli jednak z jakiegoś powodu relacja ulegnie zniszczeniu i związek się zakończy, nauka mówi o naturalnej reakcji męskiego organizmu, jaką jest rost poziomu libido odpowiedzi na zmiany w życiu osobistym.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze