Trwa ładowanie...

Efekt jo-jo może zwiększać ryzyko śmierci u osób z chorobami serca

Nowe badania sugerują, że osoby z chorobą wieńcową, u których wystąpiły duże wahania wagi w okresie około 5 lat, obarczone są znacznie większym ryzykiem zawału serca, udaru mózgu i śmierci niż ludzie, których waga utrzymywała się na stałym poziomie.

Zobacz film: "Zapobieganie chorobie wieńcowej"

Dr Sripal Bangalore z Centrum Badań Klinicznych i Kardiologii w Centrum Medycznym Langome przy Uniwersytecie w Nowym Jorku i jego współpracownicy donieśli o wynikach swoich badań w "New England Journal of Medicine".

Efekt jo-jo jest definiowany jako cykl utraty i przyrostu masy ciała. W wielu badaniach dokumentowano już możliwe zagrożenia wynikające z efektu jo-jo. W zeszłym roku dowiedziono na przykład, że efekt jo-jo podnosi ryzyko zgonu z powodu chorób serca.

Nowe badania dostarczają nowych wniosków w kwestii częstych wahań wagi, ujawniając, w jaki sposób efekt jo-jo może wpływać na zdrowie osób, które już przed jego wystąpieniem cierpiały na chorobę wieńcową.

Efekt jo-jo może zwiększać ryzyko związane z chorobami serca
Efekt jo-jo może zwiększać ryzyko związane z chorobami serca (Shutterstock)

Choroba niedokrwienna serca (CHD) - określana również jako choroba wieńcowa - jest bardzo częstym schorzeniem - w samej Polsce dotyka około miliona osób. Jest też najczęstszą przyczyną zgonów w naszym kraju.

CHD charakteryzuje się miażdżycą tętnic, czyli gromadzeniem się płytki w tętnicach wieńcowych, które dostarczają do serca krew bogatą w tlen. Ograniczony w ten sposób dopływ krwi może doprowadzić do dławicy piersiowej (silnego bólu w klatce piersiowej) lub zawału serca.

W ramach nowego badania dr Bangalore i jego współpracownicy poddali analizie dane dotyczące 9 509 mężczyzn i kobiet w wieku od 35 do 75 lat, cierpiących z powodu choroby wieńcowej.

7 rzeczy, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo ataku serca
7 rzeczy, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo ataku serca [7 zdjęć]

Jesteś nerwowy i łatwo się złościsz? Według naukowców jesteś bardziej narażony na choroby serca niż osoby...

zobacz galerię

Wszyscy pacjenci mieli również wysoki poziom cholesterolu i inne problemy z sercem. Około połowa uczestników poddawana była intensywnej terapii obniżającej stężenie cholesterolu.

W okresie obserwacji, która trwała średnio 4,7 lat, uczestnicy byli monitorowani pod kątem zmian masy ciała i stanu zdrowia mierzonego poprzez badania kontrolne.

Największe wahania masy ciała sięgały 3,9 kilograma, podczas gdy najmniejsze - 0,9 kilograma.

Wśród osób z nadwagą lub otyłych na początku badania, u których efekt jo-jo był najsilniejszy, odnotowano o 117 proc. więcej ataków serca, o 124 proc. więcej zgonów i o 136 proc. więcej udarów mózgu niż u uczestników, których waga była stosunkowo stabilna. Ponadto badacze odkryli związek między zmianami masy ciała a zwiększonym ryzykiem wystąpienia nowych zachorowań na cukrzycę.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Naukowcy zaznaczają, że wyniki te utrzymały się także po uwzględnieniu średniej masy ciała uczestników i powszechnych czynników ryzyka chorób serca.

Zespół dr Bangalore podkreśla, że było to badanie obserwacyjne, więc nie można potwierdzić związku przyczynowo-skutkowego między efektem jo-jo i zwiększonym ryzykiem zawału serca, udaru mózgu i śmierci wśród osób z chorobą wieńcową. Mimo to naukowcy uważają, że ich odkrycie powinno zostać poddane dalszej analizie.

Jak dodają, wahania wagi w tej grupie osób powinny budzić szczególny niepokój, ponieważ ze względu na chorobę wieńcową jest obarczona większym ryzykiem komplikacji zdrowotnych.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.