Trwa ładowanie...

Efekt jo-jo może zwiększać ryzyko śmierci u osób z chorobami serca

Avatar placeholder
07.04.2017 12:06
Wahania wagi mogą zwiększać ryzyko śmierci z powodu choroby wieńcowej
Wahania wagi mogą zwiększać ryzyko śmierci z powodu choroby wieńcowej (Shutterstock)

Nowe badania sugerują, że osoby z chorobą wieńcową, u których wystąpiły duże wahania wagi w okresie około 5 lat, obarczone są znacznie większym ryzykiem zawału serca, udaru mózgu i śmierci niż ludzie, których waga utrzymywała się na stałym poziomie.

Dr Sripal Bangalore z Centrum Badań Klinicznych i Kardiologii w Centrum Medycznym Langome przy Uniwersytecie w Nowym Jorku i jego współpracownicy donieśli o wynikach swoich badań w "New England Journal of Medicine".

Efekt jo-jo jest definiowany jako cykl utraty i przyrostu masy ciała. W wielu badaniach dokumentowano już możliwe zagrożenia wynikające z efektu jo-jo. W zeszłym roku dowiedziono na przykład, że efekt jo-jo podnosi ryzyko zgonu z powodu chorób serca.

Nowe badania dostarczają nowych wniosków w kwestii częstych wahań wagi, ujawniając, w jaki sposób efekt jo-jo może wpływać na zdrowie osób, które już przed jego wystąpieniem cierpiały na chorobę wieńcową.

Zobacz film: "Zapobieganie chorobie wieńcowej"
Efekt jo-jo może zwiększać ryzyko związane z chorobami serca
Efekt jo-jo może zwiększać ryzyko związane z chorobami serca (Shutterstock)

Choroba niedokrwienna serca (CHD) - określana również jako choroba wieńcowa - jest bardzo częstym schorzeniem - w samej Polsce dotyka około miliona osób. Jest też najczęstszą przyczyną zgonów w naszym kraju.

CHD charakteryzuje się miażdżycą tętnic, czyli gromadzeniem się płytki w tętnicach wieńcowych, które dostarczają do serca krew bogatą w tlen. Ograniczony w ten sposób dopływ krwi może doprowadzić do dławicy piersiowej (silnego bólu w klatce piersiowej) lub zawału serca.

W ramach nowego badania dr Bangalore i jego współpracownicy poddali analizie dane dotyczące 9 509 mężczyzn i kobiet w wieku od 35 do 75 lat, cierpiących z powodu choroby wieńcowej.

7 rzeczy, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo ataku serca
7 rzeczy, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo ataku serca [7 zdjęć]

Jesteś nerwowy i łatwo się złościsz? Według naukowców jesteś bardziej narażony na choroby serca niż

zobacz galerię

Wszyscy pacjenci mieli również wysoki poziom cholesterolu i inne problemy z sercem. Około połowa uczestników poddawana była intensywnej terapii obniżającej stężenie cholesterolu.

W okresie obserwacji, która trwała średnio 4,7 lat, uczestnicy byli monitorowani pod kątem zmian masy ciała i stanu zdrowia mierzonego poprzez badania kontrolne.

Największe wahania masy ciała sięgały 3,9 kilograma, podczas gdy najmniejsze - 0,9 kilograma.

Wśród osób z nadwagą lub otyłych na początku badania, u których efekt jo-jo był najsilniejszy, odnotowano o 117 proc. więcej ataków serca, o 124 proc. więcej zgonów i o 136 proc. więcej udarów mózgu niż u uczestników, których waga była stosunkowo stabilna. Ponadto badacze odkryli związek między zmianami masy ciała a zwiększonym ryzykiem wystąpienia nowych zachorowań na cukrzycę.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Naukowcy zaznaczają, że wyniki te utrzymały się także po uwzględnieniu średniej masy ciała uczestników i powszechnych czynników ryzyka chorób serca.

Zespół dr Bangalore podkreśla, że było to badanie obserwacyjne, więc nie można potwierdzić związku przyczynowo-skutkowego między efektem jo-jo i zwiększonym ryzykiem zawału serca, udaru mózgu i śmierci wśród osób z chorobą wieńcową. Mimo to naukowcy uważają, że ich odkrycie powinno zostać poddane dalszej analizie.

Jak dodają, wahania wagi w tej grupie osób powinny budzić szczególny niepokój, ponieważ ze względu na chorobę wieńcową jest obarczona większym ryzykiem komplikacji zdrowotnych.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze