Trwa ładowanie...

Eksperci bija na alarm. 3 mln Polaków nadużywa alkoholu

Avatar placeholder
19.09.2019 11:39
Prawie 3 mln Polaków pije alkohol ryzykownie
Prawie 3 mln Polaków pije alkohol ryzykownie (123rf)

Prawie 3 mln Polaków pije alkohol ryzykownie lub szkodliwie, a od 600 do 800 tys. jest uzależnionych od alkoholu. Takie dane przedstawili eksperci podczas konferencji w Warszawie. "Przegrywamy walkę z alkoholizowaniem naszego kraju" – stwierdził Krzysztof Brzózka, były dyrektor Państwowych Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Konferencja była poświęcona aplikacji Superterapeuta Helping Hand, która ma pomóc osobom uzależnionym od alkoholu zerwać z nałogiem. Aplikacja jest dostępna na stronie www.hh24.pl

Alkoholizm
Alkoholizm [2 zdjęcia]

Wykres przedstawiający spożycie alkoholu na świecie.

zobacz galerię

"Pragniemy dotrzeć do osób pijących alkohol lub już uzależnionych od alkoholu, które nie podejmują lub nie otrzymują właściwej pomocy terapeutycznej przy użyciu tradycyjnych metod odwykowych" – powiedział kierownik Zespołu Badawczo-Rozwojowego Projektu Krzysztof Przewoźniak.

Zobacz film: "Pijesz alkohol? Takie zmiany zachodzą w ciele"

Zdaniem ekspertów powszechne przyzwolenie dla picia alkoholi i ograniczone możliwości leczenia przyczyniają się do wzrostu liczby osób uzależnionych.

1. Objawy alkoholizmu

W ostatnich dziesięcioleciach notuje się gwałtowny wzrost ilości spożywanych substancji odurzających, w tym alkoholi. Tendencja ta pogłębia się wskutek stresogennego stylu życia współczesnego człowieka i prowadzi do uzależnienia organizmu. Wbrew panującemu stereotypowi alkohol w rodzinie to nie tylko problem ludzi z tzw. marginesu społecznego, ale także tych, którzy cieszą się wysokim statusem społecznym. Uzależnienie od alkoholu jest zaburzeniem zdrowia, polegającym na tym, że człowiek czuje silną potrzebę lub przymus ciągłego picia, ponieważ umożliwia mu to dalsze, normalne funkcjonowanie i staje się jedynym sposobem doznania przyjemności lub ucieczki od cierpienia, stresu czy lęku.

Początkowo organizm toleruje niewielkie dawki alkoholu, do których się stopniowo przyzwyczaja, co w efekcie prowadzi do konieczności podwyższania dawek, aż do ilości uszkadzających i niszczących organizm. Nagłe zaprzestanie przyjmowania alkoholu przez nałogowca w wielu przypadkach wywołuje niebezpieczne objawy abstynencyjne, ze śmiercią włącznie. Do najbardziej charakterystycznych objawów uzależnienia od alkoholu zalicza się:

  • upośledzoną zdolność kontrolowania picia,
  • głód alkoholowy – natrętną potrzebę spożywania alkoholu,
  • wzrost tolerancji organizmu dla spożywanych dawek etanolu,
  • objawy abstynencyjne, np.: drżenie mięśni, nudności, biegunki, wymioty, bezsenność, dysforia, lęk, nadmierna potliwość, tachykardia, nadciśnienie,
  • picie w celu zapobiegania alkoholowemu zespołowi abstynencyjnemu,
  • lekceważenie argumentów świadczących o szkodliwości picia dla zdrowia pijącego,
  • zaniedbywanie istotnych sfer życia społecznego – obowiązków rodzinnych, zawodowych czy szkolnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze