Eksperci ostrzegają przed miłością w programach telewizyjnych

Jeden z ekspertów Baylor College of Medicine ostrzega, że relacje tworzone w programach telewizyjnych mogą nie być tak prawdziwe, jak się wydaje oglądającym.

"Miłość w telewizyji istnieje na zasadzie wizualizacji i nie chodzi tu o przedstawienie dwóch ludzi, którzy poznają się w sposób intymny – a przynajmniej nie tylko o to" - powiedział dr James Bray, profesor medycyny rodzinnej i społecznej w Baylor College. "Długoterminowy sukces w związku polega na budowaniu zaufania, intymności i bliskości".

Bray dodaje, że podczas gdy telewizyjne programy o miłości są zabawne i ich głównym zadaniem jest wciągnąć widza w problemy sercowe uczestników, to nie zawsze dokładnie przedstawiają proces budowania relacji.

"Zapewniają one dobrą rozrywkę, ale nie przedstawiają bardzo realistycznego procesu kształtowania relacji" - powiedział Bray.

Relacje prezentowane w programach typu reality show nie są prawdziwe
Relacje prezentowane w programach typu reality show nie są prawdziwe (Shutterstock)

Dodaje, że kiedy widzimy pięknych ludzi, którzy są w stanie robić naprawdę fajne rzeczy, obserwowanie tego, co się wydarzy, może być bardzo ekscytujące. Czasem widzowie mogą być świadkami prawdziwych dramatów, przypominające te rodem z prawdziwej telenoweli.

Dodatkowo ludzie mogą się czasami identyfikować z kimś występującym w tych programach. To sprawia, że osoby oglądające takie programy stają się ciekawe tego, w jaki sposób bohaterowie poradzą sobie z sercowymi problemami. Perypetie uczestników ich wciągają i są ciekawi, co będzie dalej. Prawdopodobnie jest to powód niesłabnącej popularności programów tego formatu.

ZOBACZ TAKŻE:

Bray ostrzega, że ciągłe występowanie uczestników przed kamerami sprawia, że są oni pod stałą presją, tego, jak wyglądają na nagraniu i jak się powinni się zachować w danej chwili, aby wypaść jak najlepiej i zrobić jak najlepsze wrażenie.

"Jeśli naprawdę chcesz ukryć swoje negatywne cechy i wykreować jedynie swój pozytywny wizerunek, twój partner lub współmałżonek będzie chciał w końcu dowiedzieć się o nich i może być bardzo wstrząśnięty" - powiedział Bray. "Gdy jesteś w związku, dostajesz zarówno to, co dobre, jak i to, co złe, a zwłaszcza, gdy weźmiesz ślub".

10 wyjątkowych zalet małżeństwa
10 wyjątkowych zalet małżeństwa [10 zdjęć]

Od tej pory to, co było „twoje”, staje się „wasze”. Teraz będziecie wspólnie podejmować zarówno te ważne,...

zobacz galerię

Parom zainteresowanym poprawieniem swojego związku lub rozważającym wzięcie ślubu, Bray zaleca, aby wyłączyli telewizor i zamiast tego, poszukali innych przydatnych sposobów, które mogą im pomóc nauczyć się tego, jak zbudować silne relacje.

Bray powiedział, że istnieje zarówno duża grupa osób, które myślą o ślubie, jak i dobrych programów opartych na dowodach naukowych, które pomagają ludziom nauczyć się jak rozwijać szczęśliwe i zdrowe relacje. Mogą one być bardzo pomocne dla ludzi, którzy chcą określić swoje realistyczne oczekiwania i którzy chcą naprawdę zrozumieć, w co się pakują. To może być bardzo ważne doświadczenie dla tych par.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy