Trwa ładowanie...

Eksperci przewidują, że średnia długość życia ludzi w wielu krajach przekroczy 90 lat

Avatar placeholder
22.02.2017 14:14
Zmiana trybu życia wpływa na wydłużenie życia ludzi
Zmiana trybu życia wpływa na wydłużenie życia ludzi (Shutterstock)

Naukowcy przewidują, że średnia długość życia wkrótce przekroczy 90 lat. Takie stwierdzenie przeczy wszystkim założeniom dotyczącym ludzkiej długowieczności, które dominowały na początku XX wieku.

Szacuje się, że kobiety urodzone w Korei Południowej w 2030 roku będą żyć średnio 90 lat. Jednak w innych krajach rozwiniętych ta liczba nie będzie dużo niższa, co budzi poważne pytania dotyczące możliwości zapewnienia odpowiedniej opieki zdrowotnej i społecznej seniorom powyżej 80 roku życia.

Badanie przeprowadził międzynarodowy zespół naukowców finansowany przez brytyjską Radę Badań Medycznych i amerykańską Agencję Ochrony Środowiska. Zostało opublikowane w prestiżowym czasopiśmie "Lancet".

Naukowcy przewidują, że średnia długość życia osób urodzonych w 2030 przekrocz 90 lat
Naukowcy przewidują, że średnia długość życia osób urodzonych w 2030 przekrocz 90 lat (Shutterstock)
Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

Wyniki badania wskazują na znaczny wzrost długości życia w większości z 35 krajów rozwiniętych. Najwyższy wynik uzyskała Korea Południowa, niektóre kraje Europy Zachodniej i rozwijające się gospodarki. Francja uplasowała się na 2. miejscu w tabeli długowieczności kobiet, podobnie jak w 2010 roku, z wynikiem 88,6 lat. Japonia znalazła się na 3. pozycji z wynikiem 88,4 lat po dziesięcioleciach bycia na szczycie rankingu długości życia na świecie.

Przewiduje się, że mężczyźni urodzeni w 2030 roku, będą żyć 84,1 lat w Korei Południowej oraz 84 lata w Australii i Szwajcarii (kraje te zajęły trzy pierwsze pozycje).

W rankingu kobiet Polska uplasowała się na 26. miejscu - Polki urodzone w 2030 roku będą żyć średnio około 84 lata, w porównaniu do ponad 80 w 2010 roku. Natomiast mężczyźni zajęli 29. pozycję, osiągając około 77 lat w porównaniu do 72 dla tych urodzonych w 2010 roku.

Nie taka straszna starość
Nie taka straszna starość [4 zdjęcia]

W zachodniej kulturze starość jest czymś, co przeraża, z czym się walczy i co ciężko zaakceptować. Chcemy

zobacz galerię

W badaniu wykorzystano aż 21 różnych modeli przewidywania średniej długości życia, ale autorzy twierdzą, że wyniki nie dają 100 proc. pewności. Szansa, że średnia długość życia kobiet w Korei Południowej urodzonych w 2030 roku będzie wyższa niż 86,7 roku wynosi 97 proc., a że przekroczy 90 lat - 57 proc.

Autorzy twierdzą, że tak dobry wynik Korei Południowej jest związany z poprawą gospodarki i edukacji. Liczba zgonów wśród dzieci i dorosłych z chorobami zakaźnymi spadła, a sposób odżywiania się poprawił. Otyłość, która powoduje schorzenia przewlekłe, takie jak cukrzyca, choroby serca i rak, nie stanowi tam ogromnego problemu. Ponadto mniej kobiet pali niż w większości krajów zachodnich.

Przeczytaj koniecznie

Inne kraje o wysokiej przewidywanej długości życia, takie jak Australia, Kanada i Nowa Zelandia, mają skuteczną opiekę zdrowotną, niewiele zgonów niemowląt i niskie wskaźniki chorób spowodowanych paleniem i wypadkami drogowymi. We Francji i Szwajcarii niski odsetek kobiet ma nadwagę lub otyłość.

Autorzy analizy twierdzą, że wydłużenie naszej żywotności będzie wymagało poświęcenia większej uwagi zdrowiu i potrzebom społecznym osób starszych.

"Jeszcze na przełomie XIX i XX wieku, wielu badaczy uważało, że średnia długość życia nigdy nie przekroczy 90 lat" - powiedział główny autor prof. Majid Ezzati, z Imperial College w Londynie.

"Ważne jest stworzenie polityki wspierającej starzejącą się populację. W szczególności musimy wzmocnić systemy ochrony zdrowia, jak i opieki społecznej oraz ustanowić alternatywne rozwiązania, takie jak opieka domowa nad seniorami" - podsumowuje.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze