Trwa ładowanie...

Ekstremalne objawy przedmiesiączkowe? Winny może być twój kot

Avatar placeholder
13.11.2017 15:03
Ekstremalne objawy przedmiesiączkowe? Winny może być twój kot
Ekstremalne objawy przedmiesiączkowe? Winny może być twój kot

Dla niektórych kobiet ten czas miesiąca może być tak ciężki, że skutkuje całkowitym załamaniem emocjonalnym. Zespół stresu przedmiesiączkowego może być spowodowany nie tylko szalejącymi hormonami. Symptomy mogą być także skutkiem działania pasożyta przenoszonego przez koty, jak sugerują najnowsze badania.

Naukowcy odkryli, że kobiety z ekstremalnymi objawami miesiączki, takimi jak depresja czy złość, mogą mieć pasożyta w swoim krwiobiegu. Toxoplasma gondii to organizm, którym można się zarazić od kota trzymanego w domu. Pasożyt wywołuje u ludzi objawy takie jak nerwowość, agresja czy schizofrenia.

Teraz po raz pierwszy udało się odnaleźć związek między pasożytem a wyjątkowo trudnymi symptomami zespołu stresu przedmiesiączkowego. Miliony kobiet muszą zmagać się z comiesięcznymi huśtawkami nastrojów, wzdęciami i bólem brzucha na krótko przed nadejściem okresu.

Jedna na dwanaście pań cierpi jednak na bardziej dotkliwą formę nazywaną PMDD – przedmiesiączkowymi zaburzeniami dysforycznymi. W ich wyniku kobiety odczuwają objawy takie jak: trwała depresja, wściekłość, niska samoocena, a nawet myśli samobójcze. Do teraz uważano, że te nasilone objawy mogą wiązać się ze złożonymi zależnościami hormonalnymi oraz podatnością wynikającą z genetyki.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"
Pasożyt roznoszony głownie przez kontakt z kocią kuwetą może nailać objawy miesiączki takie jak stres, nerwowość, agresja lub depresja
Pasożyt roznoszony głownie przez kontakt z kocią kuwetą może nailać objawy miesiączki takie jak stres, nerwowość, agresja lub depresja

Wyniki nowych badań sugerują, że koty również mogą przyczyniać się do tego comiesięcznego zjawiska. Toxoplasma gondii to mały, jednokomórkowy pasożyt powszechnie występujący w kocich odchodach, a także w surowym mięsie.

Badacze z Uniwerytetu Durango State w Juarez w Meksyku przebadali 151 kobiet z przedmiesiączkowymi zaburzeniami dysforycznymi – ostrzejszą formą PMS. Przyjrzeli się próbkom krwi w poszukiwaniu pasożyta. Dziesięć kobiet było nosicielkami organizmu.

Najważniejsze informacje o zespole napięcia przedmiesiączkowego
Najważniejsze informacje o zespole napięcia przedmiesiączkowego [17 zdjęć]

Tydzień lub dwa przed okresem możesz zauważyć uczucie wzdęcia, bóle głowy, huśtawkę nastrojów i inne

zobacz galerię

Gdy naukowcy porównali symptomy, okazało się, że zainfekowane kobiety objęte były dziewięciokrotnie większym ryzykiem uczucia utraty samokontroli lub przytłoczenia w okresie poprzedzającym miesiączkę niż kobiety wolne od pasożyta. Inne objawy, takie jak trudności w koncentracji, nie pogarszały się.

Badacze przyznali, że analiza była niewielka w skali oraz że potrzeba więcej pracy nad weryfikacją wyników. W "Journal of Clinical Medical Research" naukowcy napisali: "Wyniki pierwszego badania tego rodzaju sugerują, że zakażenie pasożytem toxoplasma gondii, wywołującym toksoplazmozę u zwierząt, może wiązać się z pewnymi objawami przedmiesiączkowych zaburzeń dysforycznych. Zakażenie to powoduje zmiany na podłożu psychicznym i niestandardowe zachowanie".

Koniecznie przeczytaj

Według badaczy nawet jedna trzecia kobiet była zarażona tym pasożytem w pewnym momencie swojego życia, jednak przebieg infekcji pozostał niezauważony z powodu braku wyraźnych symptomów. Od wielu lat ciężarnym odradza się czynności takie jak opróżnianie kociej kuwety, ponieważ przypadkowe przeniesienie się pasożyta poprzez nieumyte ręce może powodować poronienie podczas wczesnej ciąży lub komplikacje przy porodzie.

U dorosłych toxoplasma gondii może także prowadzić do urazów tyłu gałki ocznej. Dopiero w ostatnich latach badania powiązały pasożyta z problemami na tle psychiatrycznym.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze