Ekstremalne objawy przedmiesiączkowe? Winny może być twój kot

Dla niektórych kobiet, ten czas miesiąca może być tak ciężki, że skutkuje całkowitym załamaniem emocjonalnym. Dla kobiet, które cierpią z powodu wyjątkowo przykrego zespołu stresu przedmiesiączkowego, może to być spowodowane nie tylko szalejącymi hormonami - symptomy mogą być także skutkiem działania pasożyta przenoszonego przez koty, jak sugerują najnowsze badania.

Naukowcy odkryli, że kobiety z ekstremalnymi symptomami miesiączki, takimi jak depresja czy złość, mogą mieć pasożyta w swoim krwiobiegu. Pasożyt ten, nazywany toxoplasma gondii, to organizm którym można się zarazić od kota trzymanego w domu, który wywołuje u ludzi objawy takie jak nerwowość, agresja czy schizofrenia.

Teraz, po raz pierwszy udało się naukowcom odnaleźć związek tego pasożyta z wyjątkowo trudnymi symptomami zespołu stresu przedmiesiączkowego. Miliony kobiet muszą zmagać się z comiesięcznymi huśtawkami nastrojów, wzdęciami i bólem brzucha na krótko przed nadejściem okresu.

Jedna na dwanaście kobiet cierpi jednak na bardziej dotkliwą formę, nazywaną PMDD - przedmiesiączkowymi zaburzeniami dysforycznymi. W ich wyniku kobiety odczuwają objawy takie jak trwała depresja, wściekłość, niska samoocena, a nawet myśli samobójcze. Do teraz uważano, że te nasilone objawy mogą wiązać się ze złożonymi zależnościami hormonalnymi, oraz podatnością wynikającą z genetyki.

Wyniki nowych badań sugerują, że koty również mogą przyczyniać się do tego comiesięcznego zjawiska. Toxoplasma gondii to mały, jednokomórkowy pasożyt powszechnie występujący w kocich odchodach, a także w surowym mięsie.

Badacze z Uniwerytetu Durango State w Juarez w Meksyku przebadali 151 kobiet z przedmiesiączkowymi zaburzeniami dysforycznymi - ostrzejszą formą PMS. Przyjrzeli się próbkom krwi w poszukiwaniu pasożyta. Dziesięć kobiet było nosicielkami organizmu.

Najważniejsze informacje o zespole napięcia przedmiesiączkowego

Tydzień lub dwa przed okresem możesz zauważyć uczucie wzdęcia, bóle głowy, huśtawkę nastrojów i inne fizyczne i psychiczne zmiany, które określa się jako...

Gdy naukowcy porównali symptomy, okazało się, że zainfekowane kobiety objęte były dziewięciokrotnie większym ryzykiem uczucia utraty samokontroli lub przytłoczenia w okresie poprzedzającym miesiączkę niż kobiety wolne od pasożyta. Inne objawy - takie jak trudności w koncentracji - nie pogarszały się.

Badacze przyznali, że badanie było niewielkie w skali oraz, że potrzeba więcej pracy nad weryfikacją wyników. W "Journal of Clinical Medical Research" naukowcy napisali: "Wyniki pierwszego badania tego rodzaju sugerują, że zakażenie pasożytem toxoplasma gondii, wywołującym toksoplazmozę u zwierząt, może wiązać się z pewnymi objawami przedmiesiączkowych zaburzeń dysforycznych. Zakażenie to powoduje zmiany na podłożu psychicznym i niestandardowe zachowanie".

Według badaczy, nawet jedna trzecia kobiet była zarażona tym pasożytem w pewnym momencie swojego życia, jednak przebieg infekcji pozostał niezauważony z powodu braku wyraźnych symptomów. Od wielu lat kobietom w ciąży odradza się czynności takie jak opróżnianie kociej kuwety, ponieważ przypadkowe przeniesienie się pasożyta poprzez nieumyte ręce podczas wczesnej ciąży może powodować poronienie lub komplikacje przy porodzie.

U dorosłych, pasożyt może także prowadzić do urazów tyłu gałki ocznej. Dopiero w ostatnich latach, badania powiązały pasożyta z problemami na tle psychiatrycznym.

Rafał Szewczyk, 7 miesięcy temu

Zdrowie

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy - zdrowie
Alergia

Co alergicy powinni wiedzieć o uczuleniu na zwierzęta?

Co alergicy powinni wiedzieć o uczuleniu na zwierzęta?

, jamnik, labrador, golden retriever i owczarek niemiecki. Nie ma hipoalergicznych kotów Podobnie jak w przypadku psów, również długość sierści kota (...) nie ma znaczenia. Niektóre rasy kotów, takie jak kot...

Profilaktyka grypy

Jak pozostać zdrowym, kiedy choruje domownik?

Jak pozostać zdrowym, kiedy choruje domownik?

w poszczególnych pomieszczeniach. Sypialnia Kiedy twój partner choruje, spanie w jednym łóżku czy nawet dzielenie sypialni może być ryzykowne. Spędzanie nocy (...) w innym pokoju to dość ekstremalne rozwiązanie. Jeśli...

Zespół napięcia przedmiesiączkowego - przyczyny, objawy, leczenie

Najważniejsze informacje o zespole napięcia przedmiesiączkowego

Najważniejsze informacje o zespole napięcia przedmiesiączkowego

. Mniejszość może mieć nasilone objawy, które przeszkadzają w pracy czy związkach, czyli przedmiesiączkowe zaburzenia dysforyczne (ang. premenstrual (...) . Przedmiesiączkowe zaburzenia dysforyczne PMDD...

Zdrowie w ciąży

Infekcje w ciąży

Infekcje w ciąży

Kot jest ostatecznym żywicielem pasożyta, który może być wydalony w jego stolcu, dlatego kobiety w ciąży pod żadnym pozorem nie powinny zmieniać piasku i czyścić kuwety.

Problemy

Poznaj sprawdzone sposoby na zmianę złego dnia na dobry

Poznaj sprawdzone sposoby na zmianę złego dnia na dobry

Przytul swojego zwierzaka Następnym razem, gdy zawiedzie cię przyjaciel, nie pozwól na to, aby sytuacja ta całkowicie zrujnowała twój dzień. Starając (...) tego, przytul się do swojego zwierzaka. To nieistotne, czy jest nim pies, kot...

Zaburzenia snu

Zmęczenie i senność (prezentacja edukacyjna)

Zmęczenie i senność (prezentacja edukacyjna)

snu lub jego niewystarczająca ilość. Dorośli powinni otrzymywać od 7 do 8 godzin snu każdej nocy. Rada: Niech sen będzie twoim priorytetem, ustal (...) i poczucie natychmiastowej potrzeby… ale choroba ta nie zawsze ma tak oczywiste...

Oziębłość płciowa

Dlaczego namiętność wygasa? (prezentacja edukacyjna)

Dlaczego namiętność wygasa? (prezentacja edukacyjna)

Czy ty lub twój partner ostatnio straciliście zainteresowanie seksem? Za tym zjawiskiem może kryć się wiele czynników zarówno fizjologicznych (...) . Jeśli zauważyłeś, że po zastosowaniu nowego leczenia spadł twój...

Poronienie - przyczyny, objawy, zapobieganie, leczenie

Wiadomość o poronieniu

Wiadomość o poronieniu

W obliczu informacji o poronieniu niezwykle ważne jest wsparcie rodziny oraz uświadomienie sobie, że nikt nie jest winny temu, co się stało.

Produkty żywnościowe

Dieta, która poprawia humor i zwiększa energię

Dieta, która poprawia humor i zwiększa energię

tym, co jemy a tym, jak się czujemy. Są dowody na to, że zmiana diety wpływa na metabolizm i równowagę chemiczną w mózgu, w efekcie oddziałując na twój (...) źródłem białka. Ma ono wpływ na pracę mózgu i sprawia, że łatwiej jest ci...