Trwa ładowanie...

Elektryczna stymulacja mózgu może złagodzić objawy bulimii

Avatar placeholder
21.12.2019 15:12
Elektryczna stymulacja mózgu może złagodzić objawy bulimii
Elektryczna stymulacja mózgu może złagodzić objawy bulimii

Naukowcy z Królewskiego Kolegium Lekarzy w Londynie odkryli, że rdzeń bulimii, objawy takie jak objadanie się i ograniczenie spożycia żywności są redukowane poprzez nieinwazyjną stymulację elektryczną niektórych obszarów mózgu.

spis treści

1. Bulimia może skrócić życie

Bulimia jest zarówno zaburzeniem odżywiania, jak i psychicznego stanu zdrowia. Charakteryzuje się takimi zachowaniami jak kontrolowanie wagi poprzez poważne ograniczenie ilości spożywanego pokarmu, a następnie objadanie się i wreszcie zmuszanie do wymiotów, by usunąć jedzenie z organizmu. To błędne koło zachowań kompulsywnych staje się z czasem podobne do uzależnienia.

Zaburzenia odżywiania są zwykle związane z nieprawidłowym stosunkiem do żywności lub obrazu ciała i mogą być wywołane przez głód, stres, czy niepokój emocjonalny. Bulimia zwykle rozwija się w okresie dojrzewania i jest częstsza u kobiet.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

Powoduje wiele komplikacji, może prowadzić do problemów zdrowotnych, w tym do lęku i depresji, chorób nerek i niewydolności serca. Nawet 3,9 procent osób chorych na bulimię umiera przedwcześnie.

Metody psychologiczne, takie jak poznawcza terapia behawioralna są pomocne w leczeniu niektórych osób z bulimią. Jednakże, terapie te nie zawsze są skuteczne, gdy stosuje się je same i są często używane w połączeniu z lekami przeciwdepresyjnymi.

Kompulsywne objadanie się ma związek z błędną pracą niektórych ośrodków mózgu
Kompulsywne objadanie się ma związek z błędną pracą niektórych ośrodków mózgu (Shutterstock)

Naukowcy są coraz bliżej opracowania innych dróg leczenia, w tym opartych na technologii neurofizjologicznej. Ich celem jest przetestowanie terapii ukierunkowanych na neuronalne podstawy zaburzeń odżywiania, które zdają się wynikać z problemów z samokontrolą i przetwarzaniem impulsów w ośrodku nagrody. Negatywne nastroje mogą być odpowiedzialne za wyzwalanie niepohamowanego apetytu poprzez zmianę wartości żywności jako nagrody oraz zmniejszanie samokontroli.

Przezczaszkowa bezpośrednia stymulacja prądem stałym (Transcranial direct current stimulation, TDC) jest to terapia stymulujące mózg, która wykorzystuje prąd elektryczny do pobudzania poszczególnych części mózgu.

TDC jest uważane za formę doświadczalnej metody pobudzenia mózgu lecz badania wykazały, że może być przydatne do leczenia schorzeń neuropsychiatrycznych, takich jak lęk, depresja, przewlekły ból i choroba Parkinsona.

W porównaniu z innymi technikami stymulacji mózgu, TDC jest nieinwazyjne, bezbolesne, bezpieczne, tanie i mobilne. Terapia ma bardzo niewiele skutków ubocznych, przy czym najczęściej spotyka się delikatne mrowienie lub swędzenie skóry głowy.

Obszar z przodu mózgu, zwany grzbietowo-boczną korą przedczołową (dorsolateral prefrontal cortex, DLPFC) jest zaangażowany w samokontrolę i związany z przetwarzaniem uczucia nagradzania.

2. Inne wykorzystanie TDC

Poprzednie badania przeprowadzone przez zespół z King College London w Wielkiej Brytanii wykazały, że powtarzalne przezczaszkowa stymulacja magnetyczna DLPFC zmniejszyła poczucie głodu i epizody objadania się u osób z bulimią już po jednej sesji.

Ponadto, stymulacja ta przyniosła efekty terapeutyczne u osób otyłych oraz osób z anoreksją i innymi zaburzeniami jedzenia.

Nowe badanie, opublikowane w „PLoS ONE”, miało na celu ocenę, czy stymulacja DLPFC byłoby korzystna dla osób z bulimią.

W sumie 39 osób dorosłych otrzymało zabiegi TDC i placebo w ciągu 48 godzin pomiędzy tymi sesjami. Przed i po eksperymencie wypełniali też kwestionariusze dotyczące objadania się, obawy co do wagi, kształtu, spożycia żywności, samokontroli i poziomu samooceny.

Zespół odkrył, że stymulacja elektryczna mózgu zmniejszyła chęć uczestników do objadania się i podwyższyła poziom samokontroli w porównaniu ze stymulacją placebo. W rzeczywistości, po stymulacji TDC, początkowa chęć objadania się spadła o 31 procent.

Zobacz także

Uczestnicy otrzymali z zadaniem decyzyjne, w którym mieli dokonać wyboru między małą ilością pieniędzy, które były dostępne natychmiast, a duża ilość pieniędzy dostępnych w ciągu 3 miesięcy. Po sesji TDC, uczestnicy byli bardziej skłonni do wstrzymania się i wybrania pieniędzy dostępnych za 3 miesiące.

"Nasze badanie sugeruje, że nieinwazyjna technika stymulacji mózgu hamuje chęć objadania się i zmniejsza nasilenie objawów u ludzi z bulimią, przynajmniej na jakiś czas” - mówi Maria Kekic, główna autorka badania.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze