Eliksir wiecznej młodości odnaleziony?

Oczywistym jest, że każdy z nas chciałby żyć jak najdłużej. Jednocześnie jednak, kiedy jesteśmy jeszcze młodzi, obawiamy się starości – kojarzy nam się z nią bowiem utrata części swoich zdolności, zmniejszenie wydolności i sprawności naszego ciała, spadek możliwości intelektualnych. Mityczny „eliksir wiecznej młodości” jest odpowiedzią na te lęki. Może zresztą nie jest on mityczny – choć najwyraźniej nie jest też eliksirem, ale... bakterią.

Drobnoustroje, które potrafią zatrzymać starość

Eliksiru życia – legendarnego napoju mającego zatrzymywać proces starzenia u osoby, która ją wypiła, poszukiwali już wieki temu alchemicy. Później, wraz z rozwojem nauki i lepszym poznaniem rzeczywistych procesów życiowych człowieka, zarzucono ten pomysł i eliksir wiecznej młodości trafił z laboratoriów alchemicznych na półki z baśniami i legendami.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Całkiem niedawno, zupełnie poważnym naukowcom udało się rzeczywiście natrafić na substancję posiadającą opisywane przez stare mity właściwości. Współczesny eliksir życia nie nadaje się jednak do picia – jest to związek o nazwie rapamycyna, który udało się opracować z bakterii Streptomyces hygroscopicus, odkrytych na Wyspie Wielkanocnej. Obserwacje wskazują, że będzie on w stanie skutecznie odwrócić szkody wyrządzone naszemu DNA przez procesy starzenia się organizmu.

Odkrycie, którego wyniki opublikowano w czasopiśmie „Science Medicine”, zostało dokonane właściwie przez przypadek – od dawna już bowiem nauka nie zajmuje się tak „fantastycznymi” substancjami. Na ślad tej substancji trafiono więc podczas zupełnie innych badań, mających na celu opracowanie leku, który zmniejszałby ryzyko odrzucenia przeszczepionych narządów przez organizm biorcy.

Pacjenci z progerią mogą być wyleczeni?

Niezwykłe właściwości „eliksiru” mogą być jedynym znanym obecnie sposobem pomagania dzieciom dotkniętym chorobą Hutchinsona-Gilforda, czyli progerią. Jest to genetycznie uwarunkowany zespół charakteryzujący się przyspieszonym procesem starzenia. Objawy progerii dostrzec można już w 2. roku życia dziecka, starzenie organizmu postępuje bowiem dramatycznie szybko. Biologiczny wiek ciała zmienia się aż o 8-10 lat na każdy przeżyty przez chorego rok, podczas gdy organizmom zdrowym przybywa jedynie 12 miesięcy.

Francis S. Collins – jeden z autorów badań nad nowym związkiem chemicznym, sprawdził wpływ rapamycyny na nabłonek komórek skóry u pacjentów cierpiących z powodu zespołu Hutchinsona-Gilforda. Okazało się, że testowana substancja znacznie pomagała w usuwaniu uszkodzonych białek powodujących objawy choroby, a nawet odwracała jego szkodliwe skutki. Wszystkie komórki żyły również dłużej niż normalnie. Zajmujący się nowo odkrytą substancją i jej właściwościami naukowcy są przekonani, że związek ten może posłużyć do produkcji „eliksiru młodości” - będącego w stanie rzeczywiście zatrzymać albo nawet cofnąć w znacznym stopniu objawy starzenia się.

Udałoby się wówczas osiągnąć jeden z głównych celów współczesnej nauki: nie tylko wydłużyć ludzkie życie, ale także w znaczący sposób podnieść jego jakość, unikając wielu poważnych i przykrych powikłań zdrowotnych związanych trwale z procesami starzenia i zużycia tkanek naszego ciała.

 

Komentarze (2)
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Cera dojrzała
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

zaskórniki

~malenstwo22 • ostatni post 3 tygodnie temu

2
Artykuły Cera dojrzała
Cera dojrzała

Dbanie ocerę dojrzałą

Dbanie ocerę dojrzałą

Dobrze dobrane kosmetyki do cery dojrzałej pomagają wygładzić powstające zmiany i zregenerować skórę.

Cera dojrzała

Maseczka z miodem

Maseczka z miodem

Maseczki z miodu mogą być wykonane w domu lub zakupione w sklepie kosmetycznym. Działają kojąco na skórę, regenerują naskórek i poprawiają koloryt.

Cera dojrzała

9 sprawdzonych sposobów na uniknięcie zmarszczek

9 sprawdzonych sposobów na uniknięcie zmarszczek

odżywczych bezpośrednio do tkanek i skóry. Konsekwencją tego może być zmiana kolorytu cery, która przybiera ziemisty, niezdrowy kolor. Ponadto substancje (...) przed chorobami, ale również zapobiec pogorszeniu stanu cery....

Cera dojrzała

Wpływ promieni słonecznych na skórę

Wpływ promieni słonecznych na skórę

Promienie słoneczne są jedną z głównych przyczyn pojawiania się zmarszczek. Szczególnie wrażliwe na słońce są: twarz, szyja i ręce - one starzeją się najszybciej.

Cera dojrzała

Krem pod oczy Eluage

Krem pod oczy Eluage

Krem pod oczy Cienka skóra pod oczami wymaga szczególnej ochrony.

Cera dojrzała

Powstawanie zmarszczek na czole

Powstawanie zmarszczek na czole

Zmarszczki na czole zazwyczaj pojawiają się, gdy się czymś martwimy, złościmy na coś, czy jesteśmy zaskoczeni. Najczęściej są poziome, ale zdarzają się także zmarszczki w pionie, np. pomiędzy brwiami.

Cera dojrzała

Zachowanie urody

Zachowanie urody

Każda z nas marzy o tym, żeby jak najdłużej wyglądać młodo. Niektórym się to udaje z bardzo dobrym skutkiem. Wymaga to jednak pracy nad sobą i swoim ciałem. Nasza skóra starzeje się wraz z upływem lat. Jest to normalny, uwarunkowany genetycznie proces,...