Trwa ładowanie...

EMA aktualizuje listę skutków ubocznych po szczepionkach AstraZeneca i J&J

EMA rozszerza listę możliwych powikłań po szczepieniu przeciwko COVID-19
EMA rozszerza listę możliwych powikłań po szczepieniu przeciwko COVID-19 (Getty Images)

Europejska Agencja Leków (EMA) zaktualizowała listę możliwych skutków ubocznych, które mogą wystąpić po przyjęciu preparatów wektorowych przeciw COVID-19 firm Johnson & Johnson i AstraZeneca. Eksperci potwierdzili, że jednym z bardzo rzadkich, ale możliwych powikłań jest zespół Guillaina-Barrego.

spis treści

1. EMA o możliwych powikłaniach po szczepieniach

8 września 2021 Europejska Agencja Leków wydała ostrzeżenie, w którym potwierdza kolejne możliwe skutki uboczne, które mogą wystąpić po przyjęciu szczepionek przeciwko COVID-19. Eksperci EMA analizując zgłoszone przypadki rzadkich powikłań po przyjęciu szczepionki Johnson & Johnson stwierdzili, że po zastrzyku istnieje ryzyko powiększenia węzłów chłonnych, zaburzeń czucia powierzchownego, mogą pojawić się szumy w uszach, biegunka, albo wymioty.

Zespół Guillaina-Barrego jednym z rzadkich powikłań po szczepieniu AstraZeneką
Zespół Guillaina-Barrego jednym z rzadkich powikłań po szczepieniu AstraZeneką (Getty Images)

Z kolei do listy rzadkich powikłań, które mogą wystąpić po szczepieniu preparatem AstraZeneca, dodano ból nóg, ramion i żołądka oraz objawy grypopodobne. W ostrzeżeniu pojawia się również informacja o ryzyku wystąpienia zespołu Guillaina-Barrego. To rzadkie schorzenie o podłożu autoimmunologicznym, w przebiegu którego dochodzi do wystąpienia stanu zapalnego nerwów i osłabienia siły mięśni.

Zobacz także: Zaszczepił się AstraZenecą. Wkrótce potem zdiagnozowano u niego zespół Guillaina-Barrégo

2. Na czym polega zespół Guillaina-Barrego?

Przypadki wystąpienia zespołu Guillaina-Barrego (GBS) zgłaszano w przypadku obu szczepionek wektorowych dostępnych na rynku, dotychczas nie obserwowano podobnych powikłań po preparatach mRNA. Eksperci wyjaśniają, że jest to niepożądany odczyn poszczepienny, który zdarza się nie tylko w przypadku szczepionek przeciwko COVID-19, ale również po wakcynach stosowanych przeciw grypie, półpaścowi czy wściekliźnie.

- Po szczepionkach zespół Guillaina-Barrégo niekiedy się pojawiał w przeszłości - stosunkowo najczęściej po szczepionkach przeciw grypie, jak np. w latach 70., kiedy podawano pewien typ szczepionki przeciw świńskiej grypie – wyjaśnia w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Jacek Wysocki, były rektor UM im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, założyciel i przewodniczący Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Wakcynologii.

- Podejrzewamy, że dochodzi do chwilowego zaburzenia funkcjonowania układu odpornościowego. Zostaje on zmylony i zaczyna pewne swoje tkanki, m.in. tkanki układu nerwowego, rozpoznawać jako obce. Ale częściej niż po szczepionkach my ten zespół diagnozujemy po naturalnym przechorowaniu infekcji wirusowych, np. grypy. Ten czynnik wirusowy jest elementem, który zaburza funkcjonowanie układu nerwowego – dodaje ekspert.

Przypadki GBS po szczepieniach były notowane już w Polsce. Z raportu uwzględnianego wszystkie NOP-y zgłaszane do Państwowej Inspekcji Sanitarnej wynika, że od początku programu szczepień do 8.09.2021 r. odnotowano w Polsce 7 przypadków zespół Guillaina-Barrégo: 4 przypadki dotyczą mężczyzn i 3 kobiet.

Eksperci przypominają, że tego typu powikłania występują skrajnie rzadko. To 7 przypadków na 18 982 051 zaszczepionych do tej pory osób.

- W momencie, kiedy się szczepi dziesiątki milionów ludzi, to tak rzadkie powikłania stają się widoczne. Dotyczy to też szeroko komentowanych zmian zatorowo-zakrzepowych po szczepieniu czy rzadkiego zapalenia mięśnia sercowego u młodych ludzi. Tego typu incydenty, które występują jako bardzo rzadkie powikłania, w momencie masowego szczepienia wielu milionów osób po prostu muszą się pokazać – tłumaczy w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Wysocki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze