Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Szymon Kujawiak

Endoproteza stawu biodrowego – zwyrodnienie i uszkodzenie stawu, rodzaje, rehabilitacja

Avatar placeholder
10.05.2023 17:33
Endoproteza stawu biodrowego – zwyrodnienie i uszkodzenie stawu, rodzaje, rehabilitacja
Endoproteza stawu biodrowego – zwyrodnienie i uszkodzenie stawu, rodzaje, rehabilitacja

Endoproteza stawu biodrowego to sztuczna proteza, która pozwala zachować sprawność, gdy dochodzi do zwyrodnienia stawu biodrowego. Jakie są objawy zwyrodnienia stawu biodrowego? Czym jest endoproteza stawu biodrowego? Kiedy można wykonać endoprotezę? Jak przebiega rehabilitacja endoprotezy?

spis treści

1. Zwyrodnienie stawu biodrowego

Zwyrodnienie stawu biodrowego jest przyczyną zastosowania endoprotezy stawu biodrowego. Pierwszym objawem zwyrodnienia stawu jest nieustanny ból, a kolejnym ograniczona sprawność. Ostateczną fazą zwyrodnienia stawu biodrowego jest inwalidztwo. Zwyrodnienie stawu biodrowego postępuje powoli, ale jego skutki są nieodwracalne. Zniszczeniu ulega chrząstka stawu i innych tkanek, które tworzą staw. Właściwości chrząstki w postaci amortyzacji oraz mniejszemu tarciu, ulegają uszkodzeniu. W efekcie ruchy biodra są ograniczone, a pomóc może enoproteza stawu biodrowego.

Endoproteza stawu biodrowego wykonywana jest w przypadku uszkodzenia stawu biodrowego
Endoproteza stawu biodrowego wykonywana jest w przypadku uszkodzenia stawu biodrowego

2. Przyczyny uszkodzenia stawu biodrowego

Zobacz film: "Metody minimalizowania dolegliwości stawowych"

Przyczyną zwyrodnienia stawu biodrowego i konieczności wykonania endoprotezy stawu biodrowego, jest najprawdopodobniej zachwiany metabolizm chrząstki lub zmieniony skład płynu stawowego. Odpowiedzialne za zwyrodnienie stawu biodrowego mogą być także wady budowy. Na rozwój choroby ma również wysoki poziom cholesterolu, cukrzyca, wysoki poziom trójglicerydów, nadwaga, a także urazy spowodowane przeciążeniem, na przykład po dźwiganiu ciężkich przedmiotów.

3. Objawy zwyrodnienia stawu biodrowego

Zanim zaistnieje konieczność zastosowania endoprotezy stawu biodrowego, objawami uszkodzonego stawu jest ból w biodrze i w pachwinie. Z początku dyskomfort pojawia się przy chodzeniu i przy wstawaniu. Ból może się nasilać i promieniować do kolan. Kiedy schorzenie osiągnie bardziej rozwinięte stadium, ból pojawia się również podczas leżenia. Staw biodrowy traci swoją ruchomość i dochodzi do coraz większych ograniczeń w poruszaniu się oraz konieczności zastosowania endoprotezy stawu biodrowego.

Poznaj proste sposoby na zachowanie zdrowia swoich stawów
Poznaj proste sposoby na zachowanie zdrowia swoich stawów [10 zdjęć]

Nie ma wątpliwości, że dla zdrowych stawów kluczowa jest przede wszystkim regularna aktywność fizyczna.

zobacz galerię

4. Różne rodzaje endoprotez

Kiedy pojawiają się pierwsze dysfunkcje i ból stawu biodrowego, należy podjąć kroki, aby je zmniejszyć. W przypadku nadwagi należałoby rozpocząć dietę odchudzającą, a także regularnie ćwiczyć. Gimnastyka pozwala usprawnić staw biodrowy, a co więcej, wzmacnia otaczające go mięśnie. Kiedy ból jest bardziej nasilony, można przyjmować leki przeciwbólowe. Jeżeli dojdzie do zaawansowanego stadium zwyrodnienia stawu biodrowego jedynym sposobem, aby przywrócić dawną sprawność, jest zastosowanie endoprotezy stawu biodrowego.

Endoproteza stawu biodrowego to sztuczny staw. Składa się z kulki i panewki. Wyróżniamy endoprotezę częściową – usunięciu ulega jedynie głowa kości udowej, na której montuje się protezę – oraz endoproteza całkowita, która zakłada wymianę panewki i głowy kości udowej. Na wybór typu endoprotezy stawu biodrowego wpływa wiek chorego oraz jakość tkanki kostnej.

5. Rehabilitacja po wszczepieniu endoprotezy stawu biodrowego

Po wszczepieniu endoprotezy stawu biodrowego, pacjent musi pamiętać, aby oszczędzać staw. Nie należy zakładać nogi na nogę, spać na operowanym boku, podnosić ciężkich przedmiotów, siadać na niskich krzesłach, a podczas siedzenia na brzegu łóżka, powinno się mieć obie stopy na podłodze. Ostrożność należy również zachować przy wszelkiego rodzaju skłonach i skrętach ciała. Po zastosowaniu endoprotezy stawu biodrowego zalecane są spacery, regularne ćwiczenia, a także pływanie. Podczas pływania nie należy wykonywać gwałtownych i szybkich ruchów. Lepiej jest pływać spokojnie i w stałym tempie poruszać nogami.

Trzy rodzaje produktów, które sprawiają, że bolą cię stawy
Trzy rodzaje produktów, które sprawiają, że bolą cię stawy [4 zdjęcia]

Zesztywniałe, obrzęknięte i bolesne stawy skutecznie utrudniają sprawne funkcjonowanie. Według danych

zobacz galerię

Dużą zaletą endoprotezy stawu biodrowego jest fakt, że po ich wszczepieniu, chory na zwyrodnienie stawu biodrowego, odzyskuje pierwotną sprawność. Może ponownie jeździć na rowerze, biegać na nartach, a nawet zjeżdżać z łagodnych stoków. We wszystkim oczywiście należy zachować umiar, ale endoproteza stawu biodrowego pozwala na ruch, który mógłby wydawać się niemożliwy. Co więcej, powikłania po wszczepieniu sztucznego stawu zdarzają się rzadko.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Alloplastyka stawu kolanowego
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze