Trwa ładowanie...

Energooszczędny dom - jak go stworzyć?

Avatar placeholder
06.04.2023 15:51
Energooszczędny dom - jak go stworzyć?
Energooszczędny dom - jak go stworzyć?

Korzystanie z urządzeń elektrycznych, wysokie rachunki za prąd i ogrzewanie – to wszystko sprawia, że Polacy coraz częściej poszukują nowych rozwiązań, które umożliwią im jak najmniejsze zużycie energii. Od kilku lat można zauważyć rosnącą popularność tzw. domów energooszczędnych. Ich budowa nie należy do łatwych zadań i wymaga stosowania się do określonych zasad już na etapie planowania.

spis treści

1. Projekt domu energooszczędnego

Pierwszym krokiem do powstania energooszczędnego domu jest wybór odpowiedniej działki. Ważne, żeby była szeroka i umożliwiała wjazd od strony północnej albo wschodniej. Rosnące na niej drzewa mogą stanowić dodatkową ochronę przed silnymi wiatrami. Kolejnym etapem jest odpowiednie usytuowanie i projekt budynku. Dom powinien mieć kształt prostokąta lub kwadratu. Trzeba również pamiętać o tym, aby większość okien w pomieszczeniach użytkowych znajdowała się od strony południowej lub wschodniej, co zapewni jak najlepsze wykorzystanie energii słonecznej. Należy także zadbać o odpowiednią termoizolację wszystkich elementów konstrukcyjnych. Wpływ na izolację domu ma również rodzaj oraz prawidłowy montaż okien i drzwi. Może bowiem przez nie przenikać aż 25-35% ciepła. Dodatkową formę izolacji mogą stanowić rolety zewnętrzne. Warto zatem wybierać takie materiały i połączenia, które pozwolą ograniczyć nadmierne straty ciepła.

2. Wybór wentylacji i ogrzewania

Budując dom energooszczędny, trzeba go wyposażyć w wentylację mechaniczną z tzw. rekuperatorem. Jest to urządzenie, które umożliwia odzyskiwanie ciepła z uchodzącego powietrza, dzięki czemu można zaoszczędzić na ogrzewaniu nawet 25-40%. Koszt takiej instalacji jest porównywalny z kosztami budowy tradycyjnych kominów. Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób zmniejszyć zużycie energii na ogrzewanie. Ostatnio coraz częściej stosowane są kolektory słoneczne. Decydując się na ich zakup, trzeba pamiętać, że mogą zapewnić nam ciepłą wodę głównie w okresie letnim. Lepszym rozwiązaniem jest tzw. pompa ciepła, która pobiera energię z gruntu lub powietrza, ale musimy się liczyć z tym, że jest to wydatek w granicach 25-30 tysięcy złotych. W energooszczędnym domu doskonale sprawdzi się inteligentny system regulacji ogrzewania, który pozwala na znaczne ograniczenie zużycia energii. Dzięki niemu można odpowiednio regulować temperaturę w pomieszczeniach w zależności od naszych potrzeb.

3. Energooszczędne oświetlenie

Warunkiem koniecznym do stworzenia energooszczędnego domu jest wybór odpowiedniego oświetlenia. Tradycyjne żarówki warto zastąpić świetlówkami kompaktowymi oraz lampami LED, które zużywają aż 80% mniej energii. Dobrym pomysłem jest także zainstalowanie sensorów ruchu, dzięki którym oświetlenie będzie się włączało i wyłączało automatycznie. Inteligentny system sterowania światłem pozwoli zmniejszyć rachunki za prąd nawet o 60%. Chociaż zaprojektowanie energooszczędnego domu wymaga czasu i wielu przemyślanych decyzji, to coraz więcej osób decyduje się na tego typu rozwiązanie, które w ostateczności może przynieść same korzyści dla domowego budżetu.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze