Trwa ładowanie...

Epidemia HIV w Europie Wschodniej. WHO alarmuje

Mimo starań Światowej Organizacji Zdrowia epidemia HIV wciąż trwa. Według najnowszego raportu najbardziej dotyka wschód, czyli m.in. Rosję i Ukrainę. Eksperci alarmują – brak profilaktyki i świadomości prowadzi do większej liczby zarażonych.

1. Raport WHO na temat HIV

Epidemia HIV w Europie wciąż trwa – alarmuje Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób i Światowa Organizacja Zdrowia. Eksperci wskazują, że tempo wzrostu zmalało, jednak wciąż liczba zarażonych rośnie. Szczególnie pod lupą znalazła się Azja i Europa Wschodnia.

Jak podaje raport, w 2017 roku u ponad 160 tys. osób wykryto zakażenie wirusem. Statystycznie na Wschodzie diagnozuje się 51,1 nowych przypadków na 100 000 osób. Z kolei w Europie Środkowej jest to 3,2 na 100 000 osób, a na Zachodzie 6,4. Które kraje są najbardziej dotknięte tym problemem? Według danych, jest to Rosja, w której na 100 000 osób zdiagnozowano 71 zarażonych. Tuż za nią plasuje się Ukraina i Białoruś.

Zobacz film: "Epidemia gruźlicy na Ukrainie. Czy mamy się czego obawiać?"

2. Epidemia HIV na Wschodzie

Zdaniem dr Masouda Dara, koordynatora zespołu ds. HIV w europejskim oddziale WHO, powodem wzrostu zachorowań na Wschodzie jest przede wszystkim brak profilaktyki. Ekspert wskazuje, że w krajach zachodnich ludzie mają większą świadomość i wiedzą, że chociażby wymiana igieł wśród narkomanów i używanie prezerwatyw podczas stosunków seksualnych zmniejsza ryzyko zakażenia.

Według raportu WHO, na wschodzie Europy zarażenie HIV następuje najczęściej poprzez dożylne zażywanie narkotyków i kontakty heteroseksualne. Z kolei na Zachodzie, czyli na terenie Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, najczęściej wirus przenoszony jest podczas stosunków homoseksualnych.

3. HIV/AIDS w Polsce

Według danych Krajowego Centrum ds. AIDS obecnie w Polsce (do dnia 31.10.2018 r.) leczeniem ARV objętych jest ok. 10 925 chorych, w tym 104 dzieci. Szacuje się, że w latach 1985-2018 zarażonych było 23 311 obywateli polskich, z czego 1398 z nich zmarło.

Według danych WHO w ciągu ostatnich 30 lat u ponad 2,32 mln Europejczyków zdiagnozowano HIV. Organizacja podaje, że w 2017 roku na świecie było aż 36,9 mln osób chorych. Problem ten dotyka najbardziej kraje afrykańskie, w których żyje ok. 25,7 mln zarażonych wirusem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza