Trwa ładowanie...

Epidemia odry na Ukrainie, najgorsza sytuacja przy granicy z Polską

 Paula Komendarczuk
28.03.2019 10:43
Najwięcej zachorowań na odrę na Ukrainie jest przy granicy z Polską.
Najwięcej zachorowań na odrę na Ukrainie jest przy granicy z Polską. (123rf)

W ciągu ostatnich kilku miesięcy rozpoznano odrę u 53 tysięcy osób na Ukrainie. Jeżeli zachorowalność nie zmaleje, do końca roku wystąpi około 130 tysięcy zakażeń. Ukraina prosi o pomoc inne kraje, ponieważ nie potrafi zapanować nad tą sytuacją.

1. Dlaczego tyle osób choruje na odrę na Ukrainie?

W 2019 roku pojawiło się 33 tysiące zachorowań na odrę, a 17 tysięcy dotyczyło dzieci. Około 75 procent zakażeń pochodzi z zachodniej części kraju, która bezpośrednio graniczy z Polską.

Przyczyną jest brak obowiązkowych szczepień na Ukrainie. Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) 95 procent zaszczepionych mieszkańców sprawia, że kraj jest bezpieczny przed daną chorobą.

Wskaźnik zaszczepień na Ukrainie minimalnie przekracza 30 procent, a to jeden z najniższych wyników na świecie. W obwodzie lwowskim jedynie połowa rodziców pozwala na wykonanie szczepionek u swoich dzieci.

Zobacz film: "Cukrzyca. Historia Mai"

Według dziennika Polska-The Times wina leży po stronie ruchów antyszczepionkowych, ponieważ rozsiewają nieprawdziwe informacje.

Ministerstwo Zdrowia w Kijowie również uważa, że w pewnym stopniu przyczyną epidemii odry jest publikowanie nierzetelnych wiadomości na temat szczepień w internecie.

Władze Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża są zaskoczone sytuacją na Ukrainie. Dyrektor europejskiego biura MKCK Simon Missiri stwierdził: "Trudno uwierzyć, że w 2019 r. w Europie dzieci umierają na odrę. To choroba, której niemal w całości można zapobiec."

Zakażenia pojawiają się przede wszystkim u osób, które mają słabszą odporność, a szczególnie u tych, którzy chorowali na gruźlicę lub mają HIV.

2. Województwo podkarpackie powinno obawiać się odry?

Od połowy listopada do połowy stycznia tego roku u Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Przemyślu pojawiło się około 50 osób z podejrzeniem odry. Choroba została rozpoznana u ponad połowy z nich.

Obecnie nie ma aż tylu zachorowań, ale nie wiadomo czy wzrost zakażeń nie pojawi się ponownie. Należy pamiętać, że w przypadku wystąpienia objawów odry należy skontaktować się z lekarzem.

3. Jaką pomoc otrzymuje Ukraina od innych krajów?

Przede wszystkim organizacje międzynarodowe chcą powstrzymać epidemię odry. Międzynarodowy Czerwony Krzyż prowadzi kampanie informacyjne o zaletach szczepień.

Wolontariusze odwiedzają szkoły, przedszkola i placówki medyczne, gdzie przekazują informacje o zagrożeniu i sposobach na uniknięcie choroby.

Od początku roku w zachodniej części kraju pojawiają się mobilne kliniki, które prowadzą działania profilaktyczne. Inne organizacje, które zaoferowały pomoc Ukrainie to UNICEF oraz Fundusz ONZ na rzecz Dzieci.

Rozpoczynają się serie programów, których motywem przewodnim jest zatrzymanie epidemii odry, szczególnie w okolicy Lwowa, bo tam sytuacja jest najgorsza.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze