Trwa ładowanie...

Erotoman – kim jest, leczenie erotomanii

Zwykło się uważać, że erotoman i seksoholik to ta sama osoba. Najczęściej nie wgłębiamy się w szczegóły. Pomiędzy seksoholizmem a erotomanią istnieją specyficzne różnice. O ile erotoman roi sobie, że jest zakochany, to seksoholik uzależniony jest przede wszystkim od seksu. Zatem myśli seksoholika cały czas krążą wokół potencjalnego seksu, natomiast erotoman potrzebuje ciągłej opieki, miłości, obecności drugiej osoby.

spis treści

1. Erotoman – kim jest?

Seksoholizm kojarzy się przede wszystkim z obsesją i silnym uzależnieniem od seksu. Całe życie seksoholika uzależnione jest od konieczności zdobycia nowych doświadczeń seksualnych. Mówiąc inaczej – jest to wewnętrzny nakaz odbywania częstych stosunków seksualnych.

Zobacz film: "Blisko 800 tys. Polaków ogląda serwisy erotyczne w pracy"

Osoby dotknięte tym problemem bardzo często dopuszczają się zdrad, oglądają pornografię, zaniedbują zawodowe i domowe obowiązki, często zmieniają partnerów. Wszystkim tym czynnikom cały czas towarzyszy niedosyt wynikający z niemożności osiągnięcia spełnienia. Pomimo poważnych konsekwencji dotyczących niewłaściwego moralnie zachowania, seksoholik cały czas kontynuuje i realizuje swój wewnętrzny plan.

Erotoman to osoba wymagająca specjalistycznego leczenia
Erotoman to osoba wymagająca specjalistycznego leczenia (123RF)

Jak zatem myśli i zachowuje się erotoman? Erotoman cały czas tkwi w iluzji zakochania. Erotoman jest przekonany, że druga osoba jest w nim bez pamięci zakochana. Nawet, jeśli obiekt westchnień posiada partnera lub partnerkę, to erotoman myśli w kategoriach: „ona jest z nim nieszczęśliwa”, „on wstydzi się zrobić pierwszy krok” itp. Partner obiektu westchnień uważany jest z marszu za wroga działającego na niekorzyść romantycznej miłości. Erotoman sądzi, iż jeżeli nie otoczy opieką ukochanej osoby, wówczas ta będzie bardzo nieszczęśliwa.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Erotoman potrafi nadać nowe znaczenie każdemu gestowi drugiej osoby, na przykład uśmiech lub przyjacielskie gesty, miłe słowa. Zdarza się, że erotoman jest niebezpieczny dla obiektu westchnień i osób znajdujących się w jego najbliższym otoczeniu. Może pojawić się nękanie, gdyż erotoman stara się być w stałym kontakcie z człowiekiem, którego obdarzył uczuciem.

Obalamy mity na temat seksu
Obalamy mity na temat seksu [9 zdjęć]

Najlepszym miejscem, gdzie możesz uzyskać informacje o zdrowiu seksualnym jest gabinet lekarski. Jeżeli

zobacz galerię

Erotoman potrafi bardzo szybko i nagle obdarzyć kogoś uczuciem. W medycznej terminologii erotomania występuje jako pierwotne zaburzenie urojeniowe. Może być również wynikiem schizofrenii bądź zaburzeń afektywnych.

Statystyki pokazują, że erotomania dotyka przede wszystkim kobiet. Uczuciem obdarzane są najczęściej osoby o wyższym statusie społecznym lub materialnym. Erotoman może przykładowo zakochać się w znanym celebrycie lub swoim lekarzu.

2. Erotoman - leczenie erotomanii

Leczenie erotomanii jest konieczne, gdyż pogłębiająca się obsesja może prowadzić do poważnych konsekwencji. Erotoman może nawet zagrażać życiu innych ludzi.

Zdarza się, że erotoman dopuszcza się czynów karalnych, do których można zaliczyć między innymi śledzenie, nękanie, stalking, grożenie, zachowania o charakterze typowo agresywnym. Na czym polega leczenie erotomana? Erotoman powinien być poddany leczenie psychiatrycznemu oraz psychoterapii połączonej z farmakologią.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza