Trwa ładowanie...

Esmya, Uliprostal, Ulimyo i Ulipristal Alvogen wstrzymane w obrocie. Decyzja GIF

Główny Inspektor Farmaceutyczny poinformował o wstrzymaniu w obrocie na terenie całego kraju produktów leczniczych zawierających octan uliprystalu w dawce 5 mg: Esmya, Uliprostal Acetate Gedeon Richter, Ulimyo, Ulipristal Alvogen.

Zobacz film: "Gwiazdy zachęcają do badania szyjki macicy"

1. Wstrzymane serie leków z octanem uliprystalu

Jak podaje portal KtoMaLek.pl leki z octanem uripsytalu w dawce 5 mg stosuje się w farmakologicznym leczeniu mięśniaków macicy. W Polsce dostępne są cztery tego typu leki i wszystkie zostały wstrzymane w obrocie.

Chodzi o serie następujących leków:

  • Esyma (Ulipristali acetas) tabletki 5 mg Podmiot odpowiedzialny: Gedeon Richter Plc. Węgry

  • Ulimyo (Ulipristali acetas), tabletki 5 mg Podmiot odpowiedzialny: Aristo Pharma GmbH, Niemcy

  • Ulipristal Acetate Gedeon Richter (Ulipristali acetas), tabletki 5 mg Podmiot odpowiedzialny: Gedeon Richter Plc. Węgry

  • Esmya (Ulipristali acetas), tabletki 5 mg Podmiot odpowiedzialny: Gedeon Richter Plc. Węgry

2. Dlaczego leki zostały wstrzymane w obrocie?

Leki zawierające 5 mg octanu uliprystalu zostały wstrzymane na wniosek Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych. Taka decyzja jest następstwem opinii Komitetu ds. Oceny Ryzyka w Ramach Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii (PRAC), która rekomendowała zawieszenie dopuszczenia do obrotów tych leków na terenie całej UE. Powodem tej opinii było pojawienie się nowego przypadku ciężkiego uszkodzenia wątroby, w wyniku którego niezbędny był przeszczep tego organu.

Na tej podstawie Główny Inspektor Sanitarny wycofał wszystkie serie leków w trybie natychmiastowym.

3. Mięśniak macicy - niezłośliwy nowotwór

Mięśniak macicy jest rodzajem niezłośliwego nowotworu macicy. Guzy powstające w tym organie charakteryzują się tym, że rozprzestrzeniają się przez układ krwionośny, nie dają również przerzutów. Mięśniaki powstają zazwyczaj po zewnętrznej stronie trzonu macicy. W większości przypadków nie dają żadnych objawów ginekologicznych.

Z uwagi na niewielki rozmiar guzów, badanie USG może nie być skuteczne w wykrywaniu mięśniaków, dlatego w profilaktyce tego typu nowotworu ważne są regularne badania ginekologiczne.

Jeśli już kobieta odczuwa problemy zdrowotne związane z chorobami, to mięśniaki macicy dają następujące charakterystyczne objawy:

  • bóle podbrzusza,
  • obfite miesiączki,
  • krwawienia międzymiesiączkowe,
  • ból podczas stosunku płcioweg.

Zobacz także: Jak usuwa się mięśniaki macicy?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.