Fala uderzeniowa – wskazania, przeciwwskazania, opis zabiegu

Fala uderzeniowa jest wykorzystywana do łagodzenia bólu związanego z funkcjonowaniem układu ruchu. Fala uderzeniowa jest emitowana pod ciśnieniem w specjalnym aparacie, a do ciała pacjenta dociera w postaci impulsów przez specjalną głowicę. Dzięki niej fala uderzeniowa trafia dokładnie w miejsce bólu.

Zobacz film: "Nieleczony ból może nawet doprowadzić do samobójstwa. Obejrzyj nasz film:"

1. Fala uderzeniowa - wskazania

Terapia falami uderzeniowymi jest niezwykle skuteczna w leczeniu przewlekłego stanu zapalnego układu szkieletowo-mięśniowego oraz związanego z nim bólu. Fala uderzeniowa jest chętnie proponowana przez lekarzy, ponieważ jest to bardzo skuteczna metoda radzenia sobie z bólem. Dzięki fali uderzeniowej można w łatwy sposób poprawić krążenie, metabolizm komórkowy, a także usunąć cellulit w gabinecie kosmetycznym.

Stosując zabiegi z wykorzystaniem fali uderzeniowej, można również odroczyć w czasie lub całkowicie zrezygnować z operacji w związku z urazami i zwyrodnieniami stawów. Fala uderzeniowa poprawi stan pacjenta z różnymi schorzeniami. Należą do nich m.in.:

Nie tylko zawał. 5 chorób, które mogą objawiać się bólem klatki piersiowej
Nie tylko zawał. 5 chorób, które mogą objawiać się bólem klatki piersiowej [7 zdjęć]

Najczęstszą przyczyną bólu w klatce piersiowej jest zawał serca. Istnieją jednak inne schorzenia, które...

zobacz galerię

2. Fala uderzeniowa - przeciwwskazania

Fala uderzeniowa ma niewiele przeciwwskazań. Nie należy jednak o nich zapominać, ponieważ możemy pogorszyć stan zdrowia pacjenta. Zabieg z wykorzystaniem fali uderzeniowej nie powinien być wykonywany, jeżeli pacjent ma problemy z krzepliwością krwi. Ponadto z zabiegów z wykorzystaniem fali uderzeniowej nie mogą korzystać kobiety w ciąży.

Teoretycznie zabieg fali uderzeniowej może być wykonywany w czasie ciąży, jeśli nie jest stosowany bezpośrednio w okolicy lędźwiowo-krzyżowej, ponieważ wówczas nie ma dowodów na jego szkodliwe działanie. Przeciwwskazanie, do fali uderzeniowej jest również osteoporoza w zaawansowanym stadium i leczenie z wykorzystaniem sterydów. Jeżeli jesteśmy mocno przeziębieni i doskwiera nam wysoka temperatura, należy poczekać z zabiegami fali uderzeniowej, aż objawy ustąpią.

3. Fala uderzeniowa - opis zabiegu

Fala uderzeniowa ma różną moc. To jak silna jest fala uderzeniowa, jaki jest czas trwania zabiegu oraz głębokość wnikania fali uderzeniowej w głąb ciała jest indywidualnie dobierane do każdego pacjenta w zależności od jego potrzeb.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Jeszcze do niedawna fala uderzeniowa była stosowana głównie w leczeniu kamicy nerkowej. Falę dźwiękową w fizjoterapii zaczęto stosować dość niedawno. Okazało się bowiem, że skutkiem ubocznym rozkruszania kamieni nerkowych było również złagodzenie bólu i innych dolegliwości związanych z układem ruchowym.

Początkowo fala uderzeniowa była wykorzystywana w leczeniu i rehabilitowaniu sportowców, a dopiero później zaczęto stosować falę uderzeniową w ogólnodostępnej terapii. Zabiegi z wykorzystaniem fali uderzeniowej są wykonywane zazwyczaj 1-2 razy w tygodniu. W sumie wykonuje się ok. 5-6 zabiegów z wykorzystaniem fali uderzeniowej, które trwają po kilka minut.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.