Trwa ładowanie...

Fałszywe informacje na temat cholesterolu. Reklama wprowadza w błąd

Na pewno słyszałeś spot reklamowy, w którym głos zza kadru mówi, że wystarczy wziąć tabletkę na wątrobę i można spokojnie jeść boczek. Nie jest to prawda. Reklama została uznana za nieetyczną i wprowadzającą w błąd. Co jest z nią nie tak?

1. Cholesterol jest przyczyną miażdżycy

Coraz częściej słyszy się i czyta doniesienia, jakoby stężenie cholesterolu we krwi nie miało wpływu na zwiększenie zachorowania na miażdżycę.

Przykładem jest teoria, według której to wątroba jest odpowiedzialna za produkcję cholesterolu, a spożywanie produktów z dużą ilością tłuszczów zwierzęcych i cholesterolu nie ma wpływu na jego poziom we krwi.

Zobacz film: "Napój udrażniający tętnice"

Według tych teorii wystarczy przyjmować tabletki, które obniżają produkcję cholesterolu w wątrobie. Nie jest to prawda.

Cholesterol ma dwa źródła - jednym z nich jest pożywienie, a drugim nasza wątroba. To fakt. Nie jest jednak prawdą, że spożycie produktów bogatych w źródła cholesterolu nie przekłada się na jego stężenie we krwi. A im wyższe stężenie, tym większe ryzyko miażdżycy i innych chorób układu krążenia.

Połknięcie tabletki na wątrobę nie spowoduje magicznie, że będziemy mogli bez wyrzutów sumienia zajadać się boczkiem, smażoną kiełbasą, pączkami i słodkimi drożdżówkami.

Dlaczego wysokie stężenie cholesterolu jest niebezpieczne?

2. Wysoki cholesterol jest groźny dla zdrowia

Wysokie stężenie cholesterolu we krwi powoduje, że zaczyna się on odkładać w naczyniach krwionośnych. To tzw. blaszka miażdżycowa, która jest przyczyną zatykania tętnic.

Blaszka miażdżycowa może odkładać się też w naczyniach serca, powodując groźną chorobę niedokrwienną. Jej rozwój może doprowadzić do zawału serca.

Wysoki poziom cholesterolu we krwi jest też niebezpieczny dla naszego mózgu i może przyczyniać się do powstania udaru mózgu, zarówno niedokrwiennego, jak i krwotocznego.

Żeby utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu we krwi, nie wystarczy tylko łykać polecane w reklamach suplementy diety. Ważna jest też zdrowa i zbilansowana dieta, regularna aktywność fizyczna i utrzymanie prawidłowej wagi.

Rada Etyki Mediów uznała spot reklamowy, który sugeruje, że tabletki na wątrobę sprawiają, że można bez umiaru objadać się boczkiem, za nieetyczny i wprowadzający w błąd.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza