Trwa ładowanie...

Fetyszysta - charakterystyka, rodzaje fetyszy, zagrożenia

Fetyszysta to osoba, która ma nietypowe preferencje seksualne. Jeden ze spotykanych fetyszy to fascynacja kobiecymi stopami. Fetyszysta jednak może mieć inne fascynacje i elementy uwielbienia, które będą dodatkowo pobudzać go seksualnie. Jakie upodobania może mieć fetyszysta? Jakie są rodzaje fetyszu?

Zobacz film: "Fetysz stóp"

spis treści

1. Fetyszysta – charakterystyka

Fetyszyzm jest parafilią – zaburzeniem seksualnym. Może być jednostką patologiczną. Fetyszyzm jest zaliczany do grupy zaburzeń seksualnych co ekshibicjonizm, pedofilia oraz sadomasochizm.

Kiedy można stwierdzić fetyszyzm? Według Amerykańskiego Towarzystwa Psychicznego jeżeli fascynacje seksualne pewnym obiektem np. stopami trwają dłużej niż 6 miesięcy można mówić o fetyszyzmie. Stwierdza się go, kiedy budzi znaczący dyskomfort lub przeszkadzają w pełnieniu ról społecznych, zawodwych czy rodzinnych, a podniecenie i zaspokojenie może nastąpić głównie przy doznaniach z fetyszem.

Fetyszem może być część ciała, element garderoby (np. bielizna), a także gadżety erotyczne takie jak kajdanki czy wibrator.

Według badań fetyszystami najczęściej są mężczyźni, jednak nie oznacza się, że wśród fetyszystów nie ma kobiet.

20 zaskakujących faktów na temat seksu
20 zaskakujących faktów na temat seksu [6 zdjęć]

Myślisz, że już wszystko wiesz na temat seksu? Będziesz zaskoczony, kiedy zobaczysz, o ilu ciekawostkach...

zobacz galerię

2. Fetyszysta – rodzaje fetyszy

Można wyróżnić bardzo różne rodzaje fetyszy. Do najbardziej znanych fascynacji seksualnych należą:

  • alvinofilia - fetyszyzm pępka
  • podofilia – fetysz związany ze stopami
  • akrotomofilia, dysmorfofilia − fetyszem jest okaleczone lub zdeformowane ciało partnera
  • nekrofilia – obcowanie płciowe z osobą zmarłą
  • agorafilia – bodźcem seksualnym są miejsca publiczne
  • endytofilia − osiąganiu satysfakcji seksualnej wyłącznie z ubranymi partnerami
  • urofilia – przedmiotem pożądania seksualnego jest mocz
  • koprofilia - przedmiotem pożądania seksualnego jest kał
  • sthenolagnia − fetysz związany z odczuwaniem satysfakcji seksualnej w przypadku obcowania z wyrzeźbionymi mięśniami

Zobacz też:

3. Fetyszysta – zagrożenia

Czy fetyszyzm jest groźny? Może się wydawać, że fascynacje seksualne nie są czymś groźnym, bo przecież każdy z nas potrzebuje odmiany w sypialni. O ile wszystko odbywa się z umiarem, nie ma powodów do obaw. Jednak kiedy fascynacje seksualne są bardzo nasilone i pojawiają się przy każdym stosunku, może to być po prostu nieakceptowane przez drugą stronę.

Jeżeli fetyszyzm zaczyna rujnować nasze życie seksualne należy udać się do seksuologa. Pomoże on rozwikłać problemy, które niesie za sobą fetyszyzm. Można także udać się do innych specjalistów takich jak psycholog. Czasami konieczna może być wizyta u psychiatry.

Niebezpieczne mogą być także rodzaje fetyszyzmu. Szczególnie jeżeli mamy do czynienia z takimi rodzajami fetyszyzmu jak sadomasochizm, przyduszanie, okaleczanie partnera seksualnego czy feederyzm. Terapia fetyszyzmu jest zwykle długotrwała i wymaga dużego nakładu pracy zarówno ze strony pacjenta jak i jego partnera.

Czy fetyszysta może czerpać satysfakcję z „normalnego” seksu? Wychodzi na to, że nie do końca. Fetyszysta potrzebuje dodatkowych bodźców, aby jego pobudzenie seksualne oraz zbliżenie seksualne było satysfakcjonujące. Aby seks był udany fetyszysta koniecznie potrzebuje swojego obiektu pożądania. Sama obecność partnera nie jest wystarczająca.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.