Trwa ładowanie...

Fetysz - czym jest, rodzaje fetyszy. Kiedy może być niebezpieczny?

Fetysz jest pewną preferencją, która gwarantuje lepsze doznania seksualne. Prawdopodobnie każdy z nas ma jakieś drobne fetysze, które sprawiają, że seks staje się jeszcze przyjemniejszy. Problem pojawia się, kiedy dany fetysz warunkuje orgazm lub nie sprawia przyjemności partnerowi. W szczególnych sytuacjach fetysz jednej osoby może krzywdzić drugą, wówczas należy takie zachowanie leczyć.

Zobacz film: "Fetysz stóp"

spis treści

1. Czym jest fetysz?

Prawdziwym fetyszem jest przedmiot, jakiś element sytuacji bądź otoczenia, który nie jest bodźcem seksualnym, jednak jego brak może powodować nie dość intensywne doznania seksualne, czasem brak podniecenia lub nawet impotencję.

O fetyszu jako zaburzeniu możem mówić w momencie, kiedy brak określonego bodźca nie pozwala cieszyć się seksem i bliskością, czyli przesłania całą radość ze współżycia i staje się obsesją. Np. gdy mężczyznę podniecają tylko sytuacja, kiedy jego partnerka ma pończochy. Inny problem występuje wtedy, gdy fetysz u jednej osoby wywołuje silne podniecenie, natomiast u drugiej obrzydzenie.

1.1. Kiedy fetysz może być niebezpieczny

Czasami bywa tak, że fetyszysta, mimo że jest w stanie zaspokajać swoje potrzeby, to w pewnym momencie może przestać go interesować wszystko poza fetyszem. Jest to już poważny problem i w takiej sytuacji należy zgłosić się jak najszybciej na leczenie. Niekiedy fetyszyzm występuje łącznie z poważnymi zaburzeniami osobowości lub chorobą psychiczną, a wtedy utrata satysfakcji z seksu jest po prostu jednym z objawów poważnych problemów natury psychologicznej, które wymagają odpowiedniego leczenia.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

2. Rodzaje fetyszy

Fetysz może przybrać formę obsesji. Trwałe i niezwyczajne nawyki, które często znacząco utrudniają normalne współżycie seksualne, to na przykład kochanie się tylko w jednej pozycji, np. „od tyłu”, albo tylko po spożyciu dużej ilości alkoholu. Pamiętajmy, że udany, satysfakcjonujący seks to z jednej strony pewne nasze preferencje, ale także korzystanie z bogactwa erotycznej różnorodności.

Osoby bardzo przyzwyczajone, wręcz przywiązane do rytuałów nie mogą w pełni cieszyć się ogromnymi możliwościami, jakie daje seks. Zatem jeśli dana osoba jest w stanie przynajmniej co jakiś czas wypróbowywać nowości, to znaczy, że nie jest z nią jeszcze tak źle.

W sytuacji, jeśli dla Ciebie fetysz partnera lub jego kompulsywne przywiązanie do określonych rytuałów stanowi poważny problem, przede wszystkim nie staraj się „uleczyć go swoją miłością”. Na początku porozmawiajcie o tym szczerze, bez leku, złości i pretensji, a następnie poszukajcie profesjonalnej pomocy. W takiej sytuacji najskuteczniejsza okazuje się psychoterapia.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.