Przejdź na WP

Fetysz - czym jest, rodzaje fetyszy

Fetysz to coś, co jest Ci niezbędne do tego, aby osiągnąć pełną satysfakcję w seksie. Istnieją fetysze różnego rodzaju. Prawdopodobnie drobne fetysze ma prawie każdy. Np. są Panowie, którzy osiągają największe podniecenie, gdy kochają się z kobietą o dużym biuście, inni potrzebują, by ich partnerka miała na sobie buty albo pończochy. Jednak zazwyczaj rzadko mówimy szczerze o swoich potrzebach.

Zobacz film: "Fetysz stóp"

Dla Pań fetyszem może być poczucie bezpieczeństwa, ale także sytuacja budząca lęk albo elementy scenografii. Oczywiście to tylko przykłady. Tak naprawdę fetyszy może być niezliczona liczba. Warto wykorzystywać dodatkowe bodźce, jeśli obie osoby uważają je za atrakcyjne.

spis treści

1. Czym jest fetysz?

Prawdziwym fetyszem jest przedmiot, jakiś element sytuacji bądź otoczenia, który nie jest bodźcem seksualnym, jednak jego brak powoduje całkowity brak podniecenia lub impotencję. Mówimy o zaburzeniu w momencie, kiedy brak fetysza nie pozwala cieszyć się seksem i bliskością, czyli przesłania całą radość ze współżycia i staje się obsesją. Np. gdy mężczyznę podniecają tylko pończochy, a nie kobieta w pończochach. Inny problem występuje wtedy, gdy fetysz u jednej osoby wywołuje silne podniecenie, natomiast u drugiej obrzydzenie.

Czasami bywa tak, że fetyszysta, mimo że jest w stanie zaspokajać swoje potrzeby, to w pewnym momencie może przestać go interesować wszystko poza fetyszem. Jest to już poważny problem i w takiej sytuacji należy zgłosić się jak najszybciej na leczenie. Niekiedy fetyszyzm występuje łącznie z poważnymi zaburzeniami osobowości lub chorobą psychiczną, a wtedy utrata satysfakcji z seksu jest po prostu jednym z objawów poważnych problemów natury psychologicznej, które wymagają odpowiedniego leczenia.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

2. Fetysz - rodzaje

Fetysz może przybrać formę obsesji. Trwałe i niezwyczajne nawyki, które często znacząco utrudniają normalne współżycie seksualne, to na przykład kochanie się tylko w jednej pozycji, np. „od tyłu”, albo tylko po spożyciu dużej ilości alkoholu. Pamiętajmy, że udany, satysfakcjonujący seks to z jednej strony pewne nasze preferencje, ale także korzystanie z bogactwa erotycznej różnorodności.

Fetysz może przybrać formę obsesji
Fetysz może przybrać formę obsesji (123rf.com)

Osoby bardzo przyzwyczajone, wręcz przywiązane do rytuałów nie mogą w pełni cieszyć się ogromnymi możliwościami, jakie daje seks. Zatem jeśli dana osoba jest w stanie przynajmniej co jakiś czas wypróbowywać nowości, to znaczy, że nie jest z nią jeszcze tak źle.

W sytuacji, jeśli dla Ciebie fetysz partnera lub jego kompulsywne przywiązanie do określonych rytuałów stanowi poważny problem, przede wszystkim nie staraj się „uleczyć go swoją miłością”. Na początku porozmawiajcie o tym szczerze, bez leku, złości i pretensji, a następnie poszukajcie profesjonalnej pomocy. W takiej sytuacji najskuteczniejsza okazuje się psychoterapia.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy