Trwa ładowanie...

Firmy farmaceutyczne wydają fortunę na reklamy. Tylko w październiku wydały ponad 650 mln złotych

651 mln zł - tyle wydała branża farmaceutyczna w październiku 2019 roku na reklamę. Szczegółową analizę tych wydatków zbadał Instytut Monitorowania Mediów.

Zobacz film: "Twierdzą, że wynaleźli lek na raka"

1. Polacy zasypani reklamami leków

Dane przekazane przez Instytut pokazują, w jaki sposób reklamowane są leki w Polsce. Chyba nikogo nie zdziwi fakt, że najważniejszym kanałem komunikacji z potencjalnymi klientami była telewizja. Reklamy suplementów diety, leków na zgagę czy witamin i mikroelementów przeważają w blokach reklamowych.

Leki
Leki (Pixabay)

2. Z telewizji do apteki

Dlaczego branża farmaceutyczna wybiera telewizję? Leki i suplementy diety to rynek, na którym najwięcej pieniędzy wydają osoby starsze, a te wciąż oglądają częściej telewizję niż zaglądają do internetu. Z tego samego powodu reklamodawcy decydują się również na prasę i radio.

Kto wydał najwięcej? Niemal 10 proc. zsumowanych wydatków na reklamę dotyczyło zaledwie pięciu leków - Ibum, AntyGrypin, Ibuprom, Molekin i (rekordzista w skali kraju) APAP. Producent na reklamę tego ostatniego przeznaczył w październiku 13 milionów złotych.

Leki
Leki (Pixabay)

Z danych wynika również, że Polacy są zasypywani reklamami określonych produktów. 40 proc. reklam dotyczy przede wszystkim leków na przeziębienie i grypę. Z pewnością to kwestia zwiększonej liczby zachorowań o tej porze roku. Niemal co czwarta reklama, jaką widzi Polak, dotyczy leków przeciwbólowych. I tutaj nie ma sezonowości. Leki przeciwbólowe widzimy przez cały rok i wszędzie. Tu już rzadko występuje ograniczenie wiekowe.

Leki
Leki (Pixabay)

3. Polak wszystko kupi

Dlaczego producenci wydają tyle na reklamę? Bo jest na to popyt! Polacy są w czołówce krajów europejskich, jeśli chodzi o liczbę przyjmowanych leków. Przyjmujemy ponad 2 mld leków rocznie, a jedynie 10 proc. z nich to leki przepisane przez lekarzy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.