Spalanie tłuszczu - walka z nadwagą, trening fitness

Fitness jest nie tylko propozycją dla pań, które chcą zadbać o swoją sylwetkę i zachować piękny wygląd. To także doskonały sposób walki z nadwagą i otyłością, która zagraża naszemu życiu. Ćwiczenia fizyczne przyspieszają przemianę materii, w związku z tym następuje spalanie tłuszczu. Ponadto w organizmie wydzielają się hormony szczęścia, które poprawiają nastrój.

Spalanie tłuszczu - walka z nadwagą

Sekretne sposoby walki z nadwagą

Przedstawiamy niezawodne sposoby na walkę ze zbędnym tłuszczykiem, dzięki nim skutecznie zwiększysz tempo zrzucania kilogramów. Zaczynamy!

Według najnowszych badań w Polsce ponad połowa osób dorosłych ma nadwagę lub otyłość. Otyłość jest chorobą cywilizacyjną, która zagraża życiu, zwiększa się bowiem ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia (nadciśnienie, miażdżyca, choroba niedokrwienna serca, zawał, udar mózgu). Otyłość powoduje także schorzenia układu kostnego i uszkodzenia stawów, w efekcie osoby otyłe stają sie kalekami.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

Istnieje wiele przyczyn nadwagi i otyłości, najważniejsze to zła dieta, brak aktywności fizycznej, zaburzenia hormonalne (zespół policystycznych jajników, niedoczynność tarczycy), przyjmowanie leków (sterydów, psychotropowych) oraz tzw. zajadanie stresów.

Aby przeciwdziałać powikłaniom otyłości, należy zastosować odpowiedni sposób żywienia - dieta odchudzająca - oraz zwiększyć aktywność fizyczną poprzez pływanie na basenie, jazdę na rowerze, bieganie.

Dobre metody na odchudzanie to połowa sukcesu w walce z nadwagą. Samodyscyplina i systematyczność są najważniejsze, jeśli chcesz schudnąć skutecznie i bez efektu jo-jo. Umiarkowane ćwiczenia wykonywane dwa razy w tygodniu nie pozwolą na efektywne spalanie tłuszczu. Eksperci fitness zalecają co najmniej 60 minut ćwiczeń każdego dnia.

Spalanie tłuszczu - fakty i mity na temat fitnessu

 • Duża intensywność ćwiczeń pomaga spalić tylko tłuszcz – MIT

Intensywne ćwiczenia fitness spalają glikogen, a dopiero później tłuszcz zgromadzony w tkance tłuszczowej. Spalanie tłuszczu zachodzi głównie przy niskiej i umiarkowanej intensywności ćwiczeń. Ćwicz zatem z optymalną intensywnością przez co najmniej 60 minut dziennie.

 • Szczytowe zużycie tłuszczu następuje pod koniec przedłużonego ćwiczenia – FAKT

Jak wykazały badania, największe spalanie tłuszczu ma miejsce pod koniec przedłużonego ćwiczenia i kontynuowane jest jeszcze po zakończeniu aktywności fizycznej.

 • Po treningu aerobowym w ciągu godziny należy zjeść produkt białkowy (serek wiejski, jogurt naturalny), dzięki temu zaczną nam się kształtować mięśnie, a sylwetka nabierze sportowego wyglądu – FAKT
 • Po intensywnych ćwiczeniach należy pić dużo wody mineralnej, by z organizmu wypłukać toksyny uwalniane z tkanki tłuszczowej – FAKT
 • Intensywnych ćwiczeń fizycznych nie wolno wykonywać na czczo, gdyż zmniejsza się wtedy przemiana materii (tkanka tłuszczowa nie spala się) oraz istnieje ryzyko zasłabnięcia. Na intensywne ćwiczenia fizyczne najlepiej wybrać się godzinę po posiłku bogatym w węglowodany złożone (kasza, ryż, makaron pełnoziarnisty, warzywa) – FAKT.

Spalanie tłuszczu - porady dotyczące treningu fitness

Jeśli zastanawiasz się, jak schudnąć z fitness, zapoznaj się z poniższymi zaleceniami:

 • do ćwiczeń dołącz trening cardio (około 60-90 minut dziennie przy obciążeniu na poziomie 60-85% maksymalnej wydolności). Dzięki niemu spalisz nawet 500-1000 kcal. Pozwoli to dodatkowo stracić około 0,5 kg tygodniowo;
 • do planu ćwiczeń włącz trening interwałowy. Najważniejszy z jego elementów to sprint (szybkie bieganie) przerywany okresami marszu lub lżejszymi ćwiczeniami. Okres odpoczynku między sprintami powinien wynosić maksymalnie 5 minut;
 • rozciągaj się po samym treningu, gdy mięśnie są jeszcze rozgrzane. To pozwoli na intensywne spalanie tłuszczu i zapobiegnie zwiotczeniu mięśni;
 • nie zapominaj o zbilansowanej diecie. Do posiłków wprowadź owoce, warzywa, chude mięso, a pieczywo pszenne zastąp pełnoziarnistym. Spróbuj sięgnąć po morskie ryby, które są cennym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3. Zapomnij natomiast o cukrach prostych i nasyconych kwasach tłuszczowych.

Trzeba pamiętać, że walka z nadwagą nie jest prosta. Nie trzeba się jednak zniechęcać, nawet gdy na początku może być ciężko. Aktywność fizyczna, ćwiczenia fitness, zrównoważona dieta to właściwe sposoby na odchudzanie i poprawę zdrowia.

Joanna Krocz, 12 miesięcy temu

Bibliografia

 • Jasiński R. (red.), Modelowanie sylwetki, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008, ISBN 978-83-200-3712-8
 • Degan E.M. Brzuch, uda, pośladki - skuteczne modelowanie sylwetki, KDC, Warszawa 2005, ISBN 83-7404-333-4
 • Wolek N. Jak poprawić kondycję i zdrowie, Bellona, Warszawa 2008, ISBN 978-83-11-10884-4
 • Corbin C.B., Corbin W.R., Welk K.A., Welk G.J. Fitness i Wellness, Kondycja, sprawność, zdrowie, ZYSK I SK-A, Poznań 2007, ISBN 978-83-7506-153-6

Źródła zewnętrzne

Ćwiczenia odchudzające

Komentarze (1)
~Regina
~Regina ponad rok temu

Świetnie spala trening tabata - pierwszy raz spotkałam się z nim w książce Natalii Gackiej i bardzo mi się spodobało. Jest intensywny, ale można dobierać ćwiczenia według własnych upodobań, ja lubię łączyć cardio z siłowymi na zmianę przez 4 minuty :)

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Ćwiczenia odchudzające - fat burning, aerobik, step, trening ciała, spalanie kalorii
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Ćwiczenia odchudzające - fat burning, aerobik, step, trening ciała, spalanie kalorii
Ćwiczenia odchudzające - fat burning, aerobik, step, trening ciała, spalanie kalorii

Najskuteczniejsze ćwiczenia na spalanie tkanki tłuszczowej

Najskuteczniejsze ćwiczenia na spalanie tkanki tłuszczowej

Przykładowe ćwiczenia Oto lista ćwiczeń (w kolejności od najmniej do najbardziej efektywnych), podczas których spalisz najwięcej tłuszczu i kalorii. Wchodzenie po schodach (77 stopni na minutę) Spalanie: 452-670 kcal/godz. Dodatkowe...

Cellulit - przyczyny, rodzaje, stopnie, zwalczanie, sport, kosmetyki, zabiegi

Bez cellulitu

Bez cellulitu

Coraz więcej szczupłych kobiet skarży się na cellulit. Choć walka z pomarańczową skórką jest trudna, to warto ją podjąć.

Odchudzanie

Sekretne sposoby walki z nadwagą

Sekretne sposoby walki z nadwagą

tajniki odchudzania Chcąc skutecznie i na długo stracić na wadze, musisz znać szeroki wachlarz technik spalania tłuszczu. Wszystkie tkanki i komórki (...) Ostre przyprawy takie jak pieprz, chilli...

Trening kardio - charakterystyka, przykłady ćwiczeń

Ćwiczenia kardio

Ćwiczenia kardio

Trening kardio to dobry sposób na spalanie kalorii.

Ćwiczenia odchudzające - fat burning, aerobik, step, trening ciała, spalanie kalorii

Seksowne ćwiczenia, dzięki którym schudniesz

Seksowne ćwiczenia, dzięki którym schudniesz

całego ciała: rozciąganie, spalanie tłuszczu i trening siłowy. Wstydzisz się tańca na rurze? Niepotrzebnie. Wypróbuj coś nowego, a zobaczysz, że z czasem (...) Pole dance Pole dance nie jest już praktykowany...

Bieganie - profilaktyka zawału, wpływ na zdrowie, zalety

Systematyczny jogging

Systematyczny jogging

Powolny i długotrwały jogging jest najlepszą metodą na budowanie wytrzymałości biegowej i spalanie tłuszczu. Przy rozpoczynaniu przygody z bieganiem przydatne są plany treningowe.