Trwa ładowanie...

Fluwoksamina to nowy lek na koronawirusa? Tak sugerują naukowcy ze Stanów Zjednoczonych

 Ewa Rycerz
13.11.2020 13:43
Naukowcy z USA badają wpływ fluwoksaminy na COVID-19
Naukowcy z USA badają wpływ fluwoksaminy na COVID-19 (gettyimages.com)

Lek na zaburzenia obsesyjno-kompulsywne może pomóc w leczeniu pacjentów z COVID-19? Tak twierdzą naukowcy ze Stanów Zjednoczonych, którzy prowadzili w tym kierunku badania.

1. Koronawirus kontra fluwoksamina. Badania

Wpływie działania fluwoksaminy na infekcję koronawirusem SARS-CoV-2 przyjrzeli się badacze z Washington University School of Medicine w St Louis w Stanach Zjednoczonych. Eksperci przeanalizowali 152 przypadki osób dorosłych z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa, które wzięły udział w trwającym od kwietnia 2020 do sierpnia 2020 badaniu.

Uczestnicy zostali losowo podzieleni na dwie grupy. Pierwszej naukowcy podawali 100 mg fluwoksaminy 3 razy dziennie, a drugiej – placebo. Chorzy przyjmowali leki jedynie przez 15 dni, przez kolejne miesiące ich stan zdrowia był poddawany regularnej obserwacji.

2. Wyniki badań nad fluwoksaminą

Wyniki analiz eksperci z St Luis opublikowali w Journal of the American Medical Association. Okazało się, że u żadnego z 80 pacjentów, którzy przyjmowali fluwoksaminę nie nastąpiło pogorszenie stanu klinicznego. Duszności zaobserwowano jednak u 6 z 74 osób z grupy, która przyjmowała placebo. 4 z tych osób wymagało hospitalizacji, a 1 podłączenia do respiratora.

Zobacz film: "Czy suche dłonie mogą być objawem COVID-19?"

Naukowcy informują, że różnica bezwzględna między grupami wynosiła 8,7 proc., a to oznacza, że lek zmniejszył ryzyko wystąpienia powikłań o 10 proc.

"We wstępnym badaniu dorosłych pacjentów ambulatoryjnych z objawami COVID-19 pacjenci leczeni fluwoksaminą, w porównaniu z osobami, które przyjmowały placebo, wykazywali mniejsze prawdopodobieństwo pogorszenia stanu klinicznego w ciągu 15 dni przyjmowania leku" - napisali autorzy badania. Przyznają jednak, że jest ono ograniczone małą grupą badawczą i krótkim czasem obserwacji. "Określenie skuteczności klinicznej wymagałoby większych badań z randomizacją" – podkreślają.

3. Co to jest fluwoksamina

Fluwoksamina lek należący do grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Blokuje transport serotoniny z powrotem do komórki nerwowej przez co jej w ośrodkowym układzie nerwowym wzrasta. Stosowana jest w leczeniu zaburzeń depresyjnych oraz obsesyjno-kompulsyjnych, także u dzieci i młodzieży. Wykazuje silne działanie przeciwdepresyjne.

Zdaniem naukowców ze Stanów Zjednoczonych, fluwoksamina ma właściwości przeciwzapalne, które pomagają kontrolować nadmierną reakcję układu odpornościowego na obecność koronawirusa w organizmie. Eksperci przekonują, że oddziałuje ona także z receptorem sigma-1 i w ten sposób pomaga zwalczyć tzw. burzę cytokin, która występuje gdy organizm atakuje własne komórki. W przebiegu COVID-19 chodzi także o zaburzenia oddychania, których efektem może być niewydolność wielonarządowa, a nawet śmierć.

Lek nie jest oficjalnie dopuszczony do stosowania u pacjentów z COVID-19.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze