Trwa ładowanie...

W życie weszło nowe francuskie prawo dotyczące transplantacji - każdy obywatel jest zarejestrowanym dawcą

Lek. Mateusz Nawrocki
10.01.2017 08:40
W życie weszło nowe francuskie prawo dotyczące transplantacji - każdy obywatel jest zarejestrowanym dawcą
W życie weszło nowe francuskie prawo dotyczące transplantacji - każdy obywatel jest zarejestrowanym dawcą

Zmiany we francuskim prawie zakładają, że każdy obywatel Francji jest zarejestrowanym dawcą organów - chyba, że zgłosi odpowiednią rezygnację. Nowe prawo opiera się na tak zwanej domniemanej zgodzie, co oznacza, że jeśli dana osoba nie wyraża zgody na zostanie dawcą organów konieczne jest zgłoszenie tego faktu w specjalnym urzędzie.

Jest także możliwe przygotowanie zaświadczenia mówiącego o braku zgody na taką procedurę i przekazanie jej rodzinie. Przepisy weszły w życie 1 stycznia 2017, a według jednej z gazet już 2 stycznia wpłynęło 150 tysięcy wniosków z rezygnacją bycia dawcą organów.

Kilka krajów Europejskich w tym Austria, Belgia czy też Hiszpania stosują podobne zasady prawne, co, według Światowej Organizacji Zdrowia, znacznie zwiększa liczbę dawców organów.

Według badań prowadzonych dla WHO, dzięki nowym zasadom prawnym w krajach, gdzie istnieje zgoda domniemana, liczba dawców jest większa o około 25-30 proc. Analizy przeprowadzone przez niezależnych badaczy z Wielkiej Brytanii wykazały, że w Hiszpanii na milion mieszkańców przypada 34,4 dawców, a dla kontrastu w Kanadzie liczba ta wynosi 15,7 na milion mieszkańców (stan na 2013 rok).

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"
W Polsce przeszczepia się wiele narządów - między innymi wątrobę
W Polsce przeszczepia się wiele narządów - między innymi wątrobę (Shutterstock)

Kanadyjskie Stowarzyszenie Transplantologiczne zakłada, że jeden dawca narządów może zwiększyć jakoś życia nawet 75 osób, a ocalić życie aż 8. Jak ta sprawa wygląda w Polsce? Kwestie związane z transplantacją reguluje Ustawa z dnia 1.07.2005 o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów (Dz. U. 2009.141.1149).

Określa ona sposób, w jaki są pozyskiwani dawcy narządów. Bierzemy pod uwagę zarówno osoby żyjące jak i zmarłych. W przypadku zmarłych należy określić, czy dana osoba nie figuruje w centralnym rejestrze sprzeciwów, czy posiada oświadczenie woli do bycia dawcą narządów, a jeśli istnieją kwestie sporne, to konieczne jest zasięgnięcie opinii na ten temat u najbliższej rodziny zmarłego.

5 zaskakujących rodzajów przeszczepów
5 zaskakujących rodzajów przeszczepów [5 zdjęć]

Przeszczep nerki, wątroby, trzustki czy serca to wspaniałe osiągnięcia medycyny, które w dzisiejszych

zobacz galerię

Oświadczenie woli ma tylko charakter informacyjny i w razie wątpliwości ułatwia podjęcie decyzji rodzinie lub lekarzom, czy zmarła osoba wyrażała zgodę na transplantację swoich organów. Należy także zwrócić uwagę, że nie trzeba nigdzie zgłaszać, ani informować o podpisaniu oświadczenia woli.

Oczywiście sprawy związane z byciem dawcą organów są bardzo indywidualne i każdy ma prawo do decydowania o sobie. Nie należy nikogo zmuszać do podjęcia pewnych decyzji, bowiem zgoda na przeszczep narządów musi być wyrażona świadomie i dana osoba musi być w 100 proc. przekonana o tym fakcie.

Korzyści płynące z bycia dawcą narządów są oczywiste - możemy uratować kilka istnień ludzkich. To wyjątkowo szlachetny i bezcenny gest.

 

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze