Furagina - skład leku, dawkowanie, skutki uboczne, opinie
Furagina to lek stosowany w leczeniu zapalenia dolnych dróg moczowych, przeważnie pęcherza moczowego. Stosuje się go w schorzeniach wywołanych przez bakterie pałeczki okrężnicy. Zazwyczaj jest on przepisywany w sytuacjach, kiedy inne metody leczenia są nieskuteczne lub objawy zapalenia układu moczowego utrzymują się przez kilka dni. Lek jest wydawany na receptę. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów o podobnej nazwie, które mają te same właściwości lecznicze.
Zobacz film: "Zapalenie pęcherza moczowego"
1. Skład Furaginy
Substancją czynną preparatu Furagina jest furazydyna. Furazydyna jest chemioterapeutykiem o szerokim zakresie, działania przeciwbakteryjnego. Stosuje się ją w leczeniu oraz profilaktyce ostrych i przewlekłych zakażeń dolnych dróg moczowych (zapalenie pęcherza moczowego). Działanie furazydyny polega na hamowaniu syntezy białek bakteryjnych i uszkadzaniu bakteryjnego DNA. W konsekwencji zahamowaniu ulega proces rozwoju kolonii bakterii i zanik spowodowanych tym procesem objawów zapalenia. Dodatkowo furazydyna wspomaga układ odpornościowy organizmu.
2. Dawkowanie Furaginy
Preparat Furagina jest sprzedawany w postaci tabletek do stosowania doustnego. Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Z uwagi o troskę o życie i zdrowie nie należy przekraczać dziennej dawki przyjmowania leku.
To musisz wiedzieć:
Zalecana dawka Furaginy dla dorosłych po 2 tabletki przyjmowane 4 krotnie, w ciągu pierwszego dnia kuracji. Następne dni zaleca się przyjmować lek 3 razy na dobę po 2 tabletki. Leczenie Furaginą trwa zwykle od 7 do 8 dni. Jeżeli po tym czasie objawy nie znikną należy udać się do lekarza.
Lek Furagina należy przyjmować doustnie podczas posiłków obfitych w białko, gdyż przyśpiesza ono proces wchłaniania się leku. Szczególną ostrożność należy zachować podając preparat Furagina dzieciom ze względu na ryzyko zadławienia w trakcie połykania tabletek. W tym celu tabletkę można rozkruszyć i wymieszać z mlekiem.
3. Skutki uboczne Furaginy
Nie należy stosować preparatu Furagina u kobiet w I trymestrze ciąży. Należy zachować szczególną ostrożność, jeżeli u chorego występują zaburzenia: czynności nerek, czynności wątroby, neurologiczne, elektrolitowe, niedokrwistość, choroby płuc.
Stosowanie Furaginy u chorych na cukrzycę może powodować uszkodzenia nerwów i stanowić zagrożenia dla życia chorego. W okresie stosowania preparatu Furagina należy unikać spożywania alkoholu.
W razie wystąpienia w okresie stosowania Furaginy: gorączki, dreszczy, kaszlu, bólu w klatce piersiowej lub duszności, należy natychmiast przerwać stosowanie preparatu i skonsultować się z lekarzem. U chorych w podeszłym wieku, mogą wystąpić przewlekłe reakcje płucne, w tym zwłóknienie płuc i śródmiąższowe zapalenie płuc.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Najczęściej możliwe powstałe działania niepożądane po zażyciu Furaginy to: bóle głowy, nudności, wzdęcia, zawroty głowy, nadmierna senność, zaburzenia widzenia, zaburzenia czynności płuc, w tym niekiedy nieodwracalne, zaparcia, biegunka, niestrawność, bóle brzucha, wymioty, zapalenie ślinianek, zapalenie trzustki, łysienie, reakcje alergiczne.
4. Opinie o leku
Furagin jest preparatem chętnie stosowanym w przypadku zapalenia pęcherza moczowego. Pacjenci, którzy go stosowali chwalą sobie szybką reakcję działania i łagodzenie objawów. Dużym problemem dla pacjentów okazała się konieczność odstawienia alkoholu w trakcie leczenia Furaginą.
Komentarze