Trwa ładowanie...

Garnirowanie potraw

Avatar placeholder
05.09.2013 14:30
Garnirowanie potraw
Garnirowanie potraw

Garnirowanie to ozdabianie potraw dekoracjami wykonanymi z warzyw i owoców. Ojczyzną garnirowania jest Azja, a mistrzami w tej dziedzinie są: Chińczycy, Tajowie i Japończycy. Zwyczaj dekorowania potraw sięga VII wieku, a więc czasów panowania w Chinach dynastii Tang (618-907). W tym czasie wykrawane warzywa i owoce zdobiły już nie tylko cesarskie stoły, ale też stoły średniej warstwy społeczeństwa. Wielki przełom w dekorowaniu potraw nastąpił jednak obecnie. Wraz z rozwojem turystyki zaznaczył się istotny wpływ cywilizacji wschodnich na Zachodzie.

spis treści

1. Ozdabianie potraw

Sztuka dekorowania potraw i naczyń, na których są one podawane, to z języka francuskiego garnirowanie (fr. garnir – ozdabiać). Dodatki, którymi zdobi się potrawę, zwie się garnirunkiem. Kluczem do prezentacji potraw jest zmysł wzroku. Ładnie ozdobiona potrawa lub udekorowany półmisek podnoszą smak dania. Nawet prosto udekorowany posiłek zyskuje na wyglądzie i smaku. Garnirowanie polega na pobudzaniu trzech zmysłów człowieka: wzroku, smaku i węchu. Umiejętne dekorowanie potraw to klucz do efektywnej aranżacji dań nie tylko w wykwintnych restauracjach, ale i w domach. Niebanalne ozdabianie potraw nie musi być domeną wyłącznie profesjonalnych kucharzy. Mając w domu ostry nożyk, zwykłe akcesoria kuchenne i kilka podstawowych warzyw lub owoców, można samemu wyczarować prawdziwe cuda.

2. Akcesoria do garnirowania

Sztuka dekorowania potraw jest niezwykle atrakcyjna i stosunkowo łatwa do nauczenia się. Podstawowe narzędzia potrzebne do garnirowania to noże, trochę większe i małe, o różnych kształtach ostrzy, a także nożyczki. W sprzedaży są również specjalne zestawy do modelowania warzyw i owoców, które przypominają dłutka o różnych kształtach końcówek. Można również kupić pełne zestawy profesjonalne, zawierające nóż kuchenny, obrotowy, karbowany, kołyskowy, nóż do pomidorów, do filetowania, jarzyniak, obierak, wycinak, strugacz do masła, łopatkę, szatkownicę do jarzyn i specjalny nóż do usuwania gniazd nasiennych.

Zobacz film: "Żywność light pod lupą dietetyka"

Przydatne są też przyrządy do robienia spirali z ogórka i rzodkwi, dekoracyjnego rowkowania skórki, nożyki do cytrusów, łyżeczki do wydrążania kulek, foremki do wykrawania kanapek i koreczków, specjalne noże faliste, krajacze do jajek i temperówki do warzyw. Dekoracje z owoców i warzyw można wykonywać w prosty sposób, odpowiednio nacinając produkty, łącząc je ze sobą i splatając. Stąd do robienia dekoracji przydatne są wykałaczki, patyczki do szaszłyków i gumki-recepturki.

3. Najczęściej używane produkty do garnirowania

Najczęściej używanymi warzywami do zdobienia są: marchew, rzodkiewka, pomidory, kolorowa papryka, pietruszka, ogórki, kalafior, cebula i por. Jednak w zależności od pomysłowości wykonawcy, można stosować wiele innych warzyw. Kulinarne dzieło można wykończyć sałatą, szczypiorkiem, koperkiem, natką pietruszki, listkami bazylii czy melisy. Warto pamiętać także o możliwości wymyślnego podania serwowanych dań. Weźmy choćby tradycyjną zupę, którą można przykryć osłonką z ciasta chlebowego. Ponadto, w miejsce makaronu można przygotować kluski własnej roboty. Ryż warto przyrządzić w kilku kolorach.

Najbardziej popularnymi rodzajami dekoracji są wszelkiego rodzaju kwiatki, różyczki i gwiazdki, sporządzone z ogórków, pomidorów, rzodkwi i marchwi. Ozdoby te wykonuje się poprzez nacięcie jarzyn specjalnym, niewielkim nożykiem. Najzwyklejsza nawet przekąska nabierze świeżego charakteru dzięki niewielkiemu kwiatkowi z rzodkwi. A wbrew pozorom przyrządzenie takiej dekoracji nie zajmuje wiele czasu – wystarczy delikatnie naciąć warzywo w kratkę i lekko rozdzielić. Tymczasem obieraczka pomoże nam stworzyć płatki kwiatów z dowolnego warzywa. Wszelkiego rodzaju wariacje kwiatowe można tworzyć z cebuli, papryki, kabaczków, ogórka czy pomidora, nacinając je odpowiednio i/lub wyjmując ich fragmenty. Egzotyczny kwiat powstanie także przez nacięcie papryczek chilli i wyeksponowanie gniazda nasiennego. Do tworzenia kwiatowych ozdób nadają się także niemal wszystkie egzotyczne owoce.

Wydrążone skórki melona, arbuza czy ananasa doskonale prezentują się jako miski i kosze do przeróżnych sałatek owocowych. Ale można ich także użyć (odwracając w drugą stronę) jako podstawki, w którą wbijane są wykałaczki. Wszelkiego rodzaju serduszka, gwiazdki, motylki i figury geometryczne można wykroić za pomocą foremek o odpowiednich kształtach. Niebanalną rolę ozdoby pełni też koloryzacja, która zależy jedynie od posiadanych barwników spożywczych.

Ciekawe ozdoby można również wyczarować z masła lub żółtego sera. Dekoracja jest bardzo prosta do wykonania. Można też wykorzystać serki w plasterkach, które posiadają różne warianty kolorystyczne i są bardziej tłuste, więc dekoracja z pewnością będzie trwalsza. Bardzo efektowne jako samodzielne ozdoby są wszelkiego rodzaju dekoracje z jajek i pomidorów, takie jak: biedronki, grzybki, pszczoły czy myszki. Do wykończenia można tu używać przypraw, śmietany oraz majonezu, którymi bez problemu namalujesz kropeczki czy paski. Podobnych pomysłów jest naprawdę wiele, wystarczy wykazać się tylko fantazją, a obiad czy kolacja będą niosły radość.

Pomysłowe garnirowanie potraw to doskonały sposób na małego niejadka. Kolorowo, pysznie i oryginalnie – tak właśnie może być na stole na co dzień i od święta. Niejadkowi trudno będzie się oprzeć zielonemu owocowemu krokodylkowi, zabawnej gąsienicy, truskawkowym motylkom czy mini-kanapeczkom kokardkom. Dekorowanie i ozdabianie potraw to prawdziwy kunszt. Odrobina wyobraźni i dobrych chęci wystarczą, by wyczarować dekoracyjne cuda.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze