Gdy on nie chce ślubu

Co zrobić, gdy on nie chce ślubu? Obecnie wiele par decyduje się na zamieszkanie razem bez ślubu. Zaczynają wspólnie gromadzić rzeczy do domu, nieraz mają wspólny budżet, wspólny samochód. Dzielą razem życie. I tak powoli mija czas. Ona zaczyna wspominać coraz częściej o białej sukni, ale on nie chce ślubu. Małżeństwo, w jego odczuciu, to zobowiązanie. A jeżeli coś nie wyjdzie? Czy nie jest dobrze tak, jak jest obecnie? Chwilo trwaj, chciałoby się powiedzieć, ale jednak... Skąd wynikają wątpliwości przed ślubem u mężczyzn? Czy faceci preferują związki nieformalne?

1. Dlaczego mężczyźni nie chcą ślubu?

Czasami zdarzają się wyjątki. To mężczyzna planuje zaręczyny i ślub, a kobieta się wymiguje. Dzieje się tak w przypadku par, które mają wątpliwości i nie są pewne swoich uczuć. Inaczej wygląda sytuacja między osobami, które się kochają i są pewne swoich uczuć. Kobieta jest gotowa, by wkroczyć w kolejną fazę związku (zaręczyny, ślub), a on nie chce ślubu. Decyzja o małżeństwie go przeraża. Dlaczego mężczyzna nie chce sformalizować związku?

Teorie na ten temat są różne.

Dlaczego decyzja o ślubie przeraża mężczyznę? Naukowcy znaleźli rozwiązanie. Każdy mężczyzna czuje naturalną potrzebę przekazywania genów. Dawniej było to możliwe dopiero po zawarciu związku małżeńskiego. Kiedy kobieta zamężna zachodziła w ciążę, był to powód do dumy. Obecnie panuje większy liberalizm seksualny. Mężczyzna wie, że może mieć wiele partnerek. W jego kontaktach z kobietami dominuje podświadoma chęć przekazania swoich genów dużej liczbie potomstwa.

  • Odpowiedzialność

Po założeniu rodziny mężczyzna staje się głową domu. Czuje, że na nim spoczywa odpowiedzialność za żonę i dzieci. Odpowiedzialność wiąże się też z utrzymaniem rodziny. Jeżeli mężczyzna nie zarabia dużo, boi się, że nie sprosta roli ojca – głowy rodziny.

  • Zbędny balast

Czasami facet nie chce ślubu, gdyż obawia się, że żona i później dzieci zabiorą mu czas, który on mógłby przeznaczyć na rozwój swojej kariery czy na zabawę.

  • Złe wspomnienia po pierwszym małżeństwie

Mężczyźni, którzy byli już żonaci i przeszli przez piekło rozwodu i podziału majątku nie chcą do tego wracać. Małżeństwo to dla nich przeżycie traumatyczne i nie mają z nim związanych wesołych wspomnień.

2. Co zrobić, gdy on nie chce ślubu?

Para powinna umieć ze sobą rozmawiać. Szczere wyznanie swoich potrzeb i obaw może oczyścić atmosferę. Kobieta, zamiast robić aluzje, powinna powiedzieć wprost. Mężczyźni wolą usłyszeć coś konkretnego niż się tego domyślać. Szczera rozmowa pomoże wam podjąć wspólną decyzję. Być może on ma ważny powód, by odwlekać decyzję o ślubie. Na pewno nie wolno naciskać na drugą stronę w podjęciu decyzji o zaręczynach i zawarciu związku małżeńskiego. Powinna to być przemyślana i rozsądna decyzja. Naciski ze strony kobiety mogą mieć odwrotny skutek. Mężczyzna poczuje się osaczony i może nie chcieć w ogóle wchodzić w głębszą relację.

Małżeństwo to sztuka ciągłego poznawania siebie, swoich potrzeb, oczekiwań, emocji. Do decyzji o małżeństwie, związaniu się na całe życie z drugą osobą i założeniu rodziny trzeba dorosnąć. Kobiety są zwykle bardziej przychylne do zalegalizowania związku, mężczyznom często jest to obojętne. Jednak kochający partner po jakimś czasie bycia razem, kiedy poważnie traktuje swoją partnerkę i szanuje jej osobę, powinien przemyśleć, jakie kroki podjąć. Wykorzystywanie drugiej strony i trwanie w związku tylko dlatego, że jest mi wygodnie, nie jest uczciwym rozwiązaniem.

Komentarze (5)
~dziewczyna w podobnej sytuacji
~dziewczyna w podobnej sytuacji

@~nasty: Do nasty: A czy ślub musi wiązać z jakimiś wielkimi kosztami? Nikt nie każe brać kredytów na wielkie wesele. Po co bierze się śluby? Po to, że i tak mieszkając razem żyjecie jak w małżeństwie, tylko że dziewczyna jest trochę w gorszej sytuacji niż Ty. Poznaj psychologię kobiety i może parę rzeczy zrozumiesz. Kobiety to emocjonalne istoty i potrzebują takich rzeczy, na wypadek niespodziewanej ciąży to ona nie ma gwarancji bezpieczeństwa i będzie ciągle czuła, że cała odpowiedzialność za dziecko spoczywa na niej, to ona pierze Ci skarpetki i gotuje obiadki, a co dostaje w zamian (bo chyba nie poczucie bezpieczeństwa)? Czy związek to nie układ? Ja nie mówię o ślubach od razu, ale odpowiedz sobie czy długo chcesz ciągnąć zabawę w 'dom' bez żadnych zobowiązań.

Odpowiedz
~niepewna
~niepewna

Ja (27l)juz 9rocznice bede obchodzic z partnerem , a slubnych planow zero .kochamy sie,mieszkamy ,zyjemy razem i nie chce zeby kiedys sie okazalo ze zostane stara panna.....ile mozna czekac ¿???????????

Odpowiedz
~veronika
~veronika

Jak nakłonić rozwodnika do ślubu? Czy marzysz o ślubie a Twój partner nie chce drugi raz ślubu? Masz taki problem ? Pisz! Szukamy par do programu! Zwracamy koszty dojazdu, wynagrodzimy finansowo! pam.

Odpowiedz
~alija
~alija

Zgadzam się z nasty. Właśnie skończyłam studia. Mam jakieś grosze za które nie byłabym w stanie się utrzymać. Jeszcze nie mam umowy o pracę, a nawet jak ją znajdę to nie wiem czy będzie mnie tez na to stać. Marzyłam o tym by podróżować, zobaczyć świat, robić w życiu to co lubię i otaczać się ludźmi, którym odpowiada moja radosna osoba. Jednak nie wiem czy to nie są moja bajki...marzenia mojego chłopaka to mieć prace, mieć dom, mieć rodzinę. Nie ma pasji, nie ma takich szalonych pomysłów jak ja. Wolałby, żebym chciała za niego wyjść i najlepiej poświęcić jemu i domowi całą swoją uwagę i czas. Stąd ślub nie będzie jawił mi się jako usłana różami nowa droga życia. Raczej powiedziałabym, że są to kajdany, które zakładasz na własną odpowiedzialność skazując się na cudzą rodzinę i zrzekając się swoich marzeń, których ze względu na brak czasu i pieniędzy na studiach, nie mogłeś zrealizować, jednakże dające jakieś złudne bezpieczeństwo...bo w końcu co Ci się może w życiu stać jak nic wariackiego w życiu nie robisz.

Odpowiedz
~nasty
~nasty

sranie w banie mamy z dziewczyna po 25 lat nie mozemy przeprowdzic sie na swoje chociaz jestesmy po studiach i oboje pracujemy, nie stac na s na to a jak juz sie nam uda przeprowadzic to co od razu mamy brac slub? po pierwsze za co? po drugie dopiero co dostaniemy wolnosc od rodzicow i juz mamy wchodzic w jakise uklady?

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Ślub
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Ślub
Ślub

Ślub z muzułmaninem to jak zasiąść do rosyjskiej ruletki

Ślub z muzułmaninem to jak zasiąść do rosyjskiej ruletki

Egzotyka zawsze jest pociągająca, bo inna. Mami nieodkrytą tajemnicą i niecodziennym pięknem. Podobnie jak mężczyźni z Południa pożądają gładkich ciał europejskich blondynek, tak kobietom z Północy wysocy, opaleni bruneci jawią się niczym apolliński wzór...

Ślub

Obawy przed ślubem

(...) obowiązkami albo spostrzegania partnera jako zagrażającego własnej niezależności i autonomii. Ślub i organizacja wesela, nawet...

Ślub

Jak poznać, że to ten jedyny?

Związki partnerskie to jedna z podstawowych relacji, jakie tworzą w życiu ludzie. Stanowią czynniki decydujące o szczęściu i spełnieniu. Znajomość zaczyna się zwykle bardzo intensywnie, partnerzy są sobą zafascynowani, walczą o względy i chcą zrobić na...

Ślub

Intercyza przed ślubem

Intercyza przed ślubem lub po zawarciu małżeństwa jest to umowa majątkowa między partnerami. Zawiera się ją, kiedy para chce, aby ich stosunki majątkowe odbiegały od tych „domyślnie” stosowanych przy zawieraniu związku małżeńskiego. Może to...

Ślub

Stres przed ślubem

(...) pomocy. Lęk przed ślubem Ślub to niezapomniane wydarzenie. Często jednak decyzja o ślubie wyzwala stres. Zawarcie...

Ślub

Zaręczyny w święta - czy to dobry pomysł?

Zaręczyny w święta - czy to dobry pomysł?

Wielkimi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. To rodzinny czas sprzyjający refleksji i zadumie. Czas, w którym łatwiej jest zatrzymać się i zastanowić nad dotychczasowym życiem oraz podjąć decyzje, które zaważą na naszej przyszłości.

Ślub

Seks przed ślubem

Seks pozamałżeński to przedmiot wielu dyskusji w społeczeństwie. W dzisiejszych czasach niewielu młodych ludzi decyduje się na odroczenie współżycia do ślubu. Mimo liberalizmu seksualnego i swobody obyczajowej, seks przedmałżeński jest przez wielu...

Ślub

Gamofobia

(...) na irracjonalnym lęku przed wypowiedzeniem sakramentalnego „tak". To swoisty rodzaj fobii, lęk przed małżeństwem. Ślub...

Ślub

5 trendów ślubnych na rok 2015

5 trendów ślubnych na rok 2015

Ślubne trendy 2015 Branżą ślubną, tak samo jak modą, rządzą zmieniające się co roku trendy. Każdy nowy sezon ślubów i przyjęć weselnych przynosi nowości, udoskonalenia i zmiany. Co będzie modne w tym roku? Oto 5 najgorętszych trendów ślubnych na rok 2015. Ślub w plenerze Zawsze marzyłaś, by stanąć na ślubnym kobiercu na plaży, w pięknym ogrodzie albo średniowiecznym zamku ... . Ślub ma odzwierciedlać osobowość młodej pary, stąd projektowane specjalnie dla nich zaproszenia, winietki, księgi...

Małżeństwo

Gdy on nie chce dziecka

On nie chce dziecka, a ty chciałabyś już zostać matką. Twój zegar biologiczny tyka i wiesz, że to najlepszy czas na maluszka. Twój partner jednak nie spieszy się z powiększenie