Przejdź na WP

Gej – przyczyny homoseksualizmu

Gej, lesbijka czy hetero? Według niektórych badań orientację seksualną można wyczytać z oczu. Czy można wyczytać z oczu, czy nasz rozmówca jest gejem, lesbijką lub osobą hetero? Czy możemy się spodziewać niespodziewanego coming outu? Najnowsze badania sugerują, że osoby homoseksualne można rozpoznać po tym, jak reagują ich źrenice.

Zobacz film: "Matki gejów w TVN-ie: "Dziecko jest dziecko. Bierzemy je takim jakie jest!""

spis treści

1. Gej - przyczyny homoseksualizmu

Przyczyny homoseksualizmu nie są do końca poznane. Część naukowców uważa, że za orientację seksualną odpowiadają geny lub hormony, które wpływają na rozwój płodu podczas ciąży. Inni badacze twierdzą, że gej, lesbijka lub hetero nabywają swoją orientację w wyniku działania czynników społecznych i środowiskowych.

Badań szukających przyczyn orientacji seksualnej jest bardzo wiele. W zależności od tego, kto je wykonuje i jakie metody badawcze zostały przyjęte, otrzymane wyniki bardzo się różnią.

Większość naukowców przychyla się jednak do teorii, która mówi, że człowiek rodzi się już z ustaloną i niezmienną orientacją seksualną. To znaczy, że gej, lesbijka i osoba hetero rodzą się ze swoją orientacją seksualną i nie mają na nią większego wpływu. Orientacja seksualna - to że ktoś jest gejem - nie jest chorobą. Tak jak nie jest chorobą, że ktoś jest hetero.

Przeczytaj także:

2. Gej - badania

Naukowcy z Cornell University przeprowadzili eksperyment, podczas którego pokazywali nagie zdjęcia kobiet i mężczyzn badanej grupie osób. Badali przy tym rozszerzanie się źrenic na widok roznegliżowanego ciała.

Heteroseksualnym mężczyznom źrenice rozszerzały się tylko na widok zdjęć nagich kobiet, gejom zaś gdy patrzyli na erotyczne fotografie mężczyzn. Najciekawsze wyniki naukowcy otrzymali podczas badania kobiet. Tak jak gej reagował na zdjęcia mężczyzn, tak kobiety reagowały rozszerzeniem źrenic zarówno po pokazaniu nagich zdjęć mężczyzn, jak i nagich zdjęć kobiet. Nie jest to jednak oznaka biseksualności.

Podobne badanie przeprowadzono już wcześniej. Dr Gerulf Rieger z Wydziału Psychologii Uniwersytetu w Essex przebadał grupę 345 kobiet, którym również pokazywano erotyczne fotografie zarówno pań, jak i mężczyzn.

Homo w związkach hetero
Homo w związkach hetero

Homoseksualiści w związku heteroseksualnym zdarzają się nieco rzadziej niż kiedyś. Dlaczego? Na to pytanie...

zobacz galerię

Podczas eksperymentu obserwowano ruchy gałek ocznych oraz fizjologiczne reakcje organizmu. Przed badaniem 72 proc. kobiet twierdziło, że są heteroseksualne, jednak wyniki pokazały coś innego. U 82 proc. badanych odnotowano silne reakcje na widok zdjęć obojga płci.

3. Gej - wnioski

Przyczyny takiego odruchu nie są do końca znane. Niektórzy psycholodzy sugerują, że jest to efekt przystosowania ewolucyjnego kobiet, które w przeszłości były narażone na gwałty i przemoc seksualną. Podniecenie, które prowadziło do nawilżenia narządów płciowych, miało ochronić je przed urazami.

Inni, jak chociażby autor jednego z badań, dr Rieger, twierdzą, że: „Mężczyźni są prości, ale reakcje seksualne kobiet pozostają dla nas zagadką”.

Nie jest zatem do końca znane dlaczego kobiety reagują takim samym zainteresowaniem w przypadku mężczyzn, jak i kobiet deklarując jednocześnie orientację typową dla lesbijki lub hetero. W przypadku mężczyzn sprawa jest bardziej jednoznaczna. Gej interesuje się w większym stopniu zainteresowaniem płcią męską, a hetero tylko kobietami.

Trudno powiedzieć, czy wnioski otrzymane z przytaczanych badań są wiarygodne, czy też nie. W jednym przypadku nie ma podanej liczby przebadanych osób. W drugim liczba kobiet biorących udział w eksperymencie jest dość mała, aby móc na jej podstawie wysnuwać wnioski dotyczące wszystkich przedstawiciele płci pięknej.

Eksperymenty pokazują jednak, jak trudno jest ukryć reakcje swojego ciała. Można zatem iść krok dalej i wysnuć hipotezę, że geja, lesbijkę lub osobę hetero można rozpoznać po reakcji jego oczu, jego ciała. Pewnych rzeczy po prostu nie można ukryć.

Gej – przyczyny homoseksualizmu
Gej – przyczyny homoseksualizmu

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Prawdą jest także to, że gej i lesbijka, jako mniejszości seksualne wciąż pozostają w ukryciu. Nie wielu ludzi, choć w dzisiejszych czasach być może coraz więcej, rozumie, że orientacja seksualna może być niezależna od nas samych.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy