Trwa ładowanie...

Giacomo Rizzolatti, znany neurofizjolog, zdradza, jak wspomagać leczenie autyzmu, choroby Alzheimera i udaru

 Kamil S. Sikora
15.12.2021 13:23
Giacomo Rizzolatti, znany neurofizjolog, zdradza jak za pomocą myśli można wyleczyć niektóre schorzenia
Giacomo Rizzolatti, znany neurofizjolog, zdradza jak za pomocą myśli można wyleczyć niektóre schorzenia (YouTube)

Giacomo Rizzolatti, znany włoski neurofizjolog, ujawnił tajemnicę neuronów lustrzanych. Jego zdaniem aktywując odpowiednie komórki nerwowe, można pomóc dzieciom z autyzmem i osobom, które przeszły udar mózgu.

spis treści

1. Pomoże przy chorobie Alzheimera i udarze mózgu

Profesor Giacomo Rizzolatti jest doktorem honoris causa Uniwersytetu w Sankt Petersburgu i kierownikiem Instytutu Neurologii na Uniwersytecie w Padwie. Włoski neurofizjolog podczas badania aktywności mózgowej makaków odkrył neurony lustrzane.

Jest to grupa komórek nerwowych, które uruchamiają się, gdy obserwujemy zachowania innych osób. Dzięki nim jesteśmy w stanie odgadnąć czyjeś intencje i rozpoznać emocje drugiej osoby. Komórki te odzwierciedlają w naszej głowie czynności wykonywane przez innych ludzi i sprawiają, że odczuwamy je w taki sposób, jakbyśmy sami je wykonywali.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

Według naukowca wpływanie odpowiednio na pracę mózgu człowieka i wywoływanie neuroefektu może być pomocne przy leczeniu choroby Alzheimera, rehabilitacji po udarze mózgu lub poważnym wypadku.

Zdaniem lekarza dzięki neuronom lustrzanym można również pomóc dzieciom z autyzmem, pod warunkiem, że są w bardzo młodym wieku. Jak podkreślił w jednym z wywiadów, aktywowanie neuronów ruchowych chorego jest możliwe w określonych warunkach. Bardzo istotne jest, żeby komórki mózgowe pacjenta nie były całkiem uszkodzone. Wówczas wysyłając impuls wzrokowy, można pobudzić pewne części mózgu.

Pokazując pacjentowi specjalnie stworzony materiał filmowy, na którym zarejestrowano odpowiednie ruchy, można go skłonić do wykonywania niektórych czynności. Dzięki temu pacjent szybciej zacznie chodzić po wypadku samochodowym lub wróci do zdrowia po przebytym udarze. Tę niekonwencjonalną metodę naukowcy nazwali terapią obserwacji działania. Obecnie prof. Rizzolatti wraz ze swoim zespołem badawczym przeprowadza tego rodzaju doświadczenia we Włoszech i w Niemczech.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze